Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Για δύο κάθετες ιδιοκτησίες ιδοκτησίες του ιδίου ιδιοκτήτη, εντός οικοπέδου, επέλεξα να υποβάλλω δύο διαφορετικές δηλώσεις, αλλά εννοείται συμφωνήθηκε μια αμοιβή συνολικά για τη ρύθμιση. Είμαι υποχρεωμένη να δημιουργήσω δύο αρχεία στο σύστημα αμοιβών (και να πληρωθεί έτσι δύο φορές το ΤΣΜΕΔΕ) ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο Α/Α έργου και στις δύο δηλώσεις;

Δε μου φαίνεται σωστό, αλλά δε θέλω να πληρώσω και εις διπλούν τις κρατήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί έκανες δύο δηλώσεις αφού συμφώνησες μία αμοιβή;

(τη στιγμή που δεν γλιτώνεις και τίποτα με τις δύο δηλώσεις)

Τα φορολογικά πάνε ανά δήλωση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα την βοήθεια σας σε κατι αρκετά περίπλοκο ή απλά έτσι φαίνεται σε εμένα. Το γραφειο που δουλέυω είχε καταθέσει τα δικαιολογητικά για να βγάλει μία άδεια στην Πολεοδομία Ρεθύμνου το 2012. Τελικά απέσυραν την άδεια, δεν ξέρω το λόγο. Τώρα ξανακαταθέσαμε και η μόνη αλλαγη που έγινε στην άδεια είναι ότι δεν θα πραγματοποιηθεί το υπόγειο που είχανε υπολογίσει στην αρχική μελέτη, μιλάμε για ένα κομματάκι 5τμ ,ενα σκατουλάκι. Οπότε η μελέτη δεν άλλαξε, είναι η ίδια. Το θέμα όμως είναι ότι η δήλωση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ που είχε πραγματοποιηθεί αναφέρει και ένα τμημα υπογείου, ενώ στο τωρινό τιτλο έργου δεν αναφέρεται. Τότε είχανε πληρωθεί οι αμοιβές για τη μελέτη των αρχιτεκτονικών. Στη περίπτωση αυτή πρέπει να αλλαχθεί ο τίτλος για να μου το δεχτει ο υπάλληλος της Πολεοδομίας. Καμία συμβουλή? Σκεφτόμουν , αμα δημιουργούσα μία νέα δήλωση και στον τίτλο έγραφα ότι αντικαθιστά την προηγούμενη δήλωση μου με Α/Α εργου..... θα βοηθούσε? Παίρνω τηλεφωνο και στο ΤΕΕ αλλα δεν απαντάει κανείς, είτε τηλεφωνησα αργά είτε όλοι είναι σε άδεια. Καθε συμβουλή θα εκτιμηθεί ιδιαιτερως.

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά σε περίπτωση που έχει εκδοθεί εντολή πληρωμής σε κάποια πράματα δεν μπορείς να επέμβεις εκ των υστέρων.

 

Αλλά μου ακούγεται σαν πολύ φασαρία για το τίποτα...ο ελεγκτής δηλ. δεν κολλάει στο θέμα των τετραγωνικών και κολλάει στο θέμα του τίτλου του έργου;

Link to comment
Share on other sites

Άρα μπορείς να διορθώσεις τις επιφάνειες αλλά όχι τον τιτλο.

Αν θυμάμαι σωστά κάνες τις αλλαγές και προχωρά κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Στον φορολογικό νόμο έγινε τροποποίηση και όπου έγραφε "συμβατική" αντικαταστάθηκε με "νόμιμη". Άρα πλέον όταν λέει "συμβατική" εννοεί αυτή της σύμβασης.

faethon11,μπερδευτηκα λιγο,φεμ επι της συμφωνηθεισας,αυτο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.