Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

ηδη απο το 2011 ειχα μια υπαγωγη στον 4014 και την αντιστοιχη αμοιβη σε ενδιαμεση υποβολη.Στην συγκεκριμενη αμοιβη δεν ειχα βαλει αποτυπωση.

1.Μπορω να χρησιμοποιησω εκεινη την εντολη πληρωμης για καταθεση στην Εθνικη?

2.Μπορω κανοντας επεξεργασια να βαλω και την αποτυπωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τσμεδε-εμπ μέχρι ληξη νομού.

ευχαριστω. δηλαδη οταν κοβω μια αποδειξη που πρεπει ν πληρωσω το 3% τσμεδε εμπ δεν εχω καποιο χρονικο οριο που πρεπει να το πληρωσω? σε καθε περιπτωση αναλογα τις προθεσμιες(δηλ εδω για τον 4178 παω με την προθεσμια των δικαιολογητικων)?

θα μου πεις που αλλου πληρωνουμε τσμεδε εμπ.

μονο στις αδειες.

δεν μου ερχεται κατι αλλο.

το θεμα λοιπον ειναι οτι φορολογικα δεν εχω καποιο χρονικο περιορισμο απο την στιγμη που θα κοψω την αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:

Για εργασία ρύθμισης με Ν.4178/13 έχω πληρωθεί μέρος της αμοιβής. Θέλω να τιμολογήσω το μέρος αυτό για το 2014. Ωστόσο, τι γίνεται με την εντολή πληρωμής του ΤΕΕ που αναφέρεται στο συνολικό ποσό της αμοιβής?

Θα κόψω τιμολόγιο και θα πληρώσω ΦΕΜ για το ποσό που έλαβα και όταν λάβω το πλήρες ποσό θα κάνω (επανα)κατάθεση στην ΕΤΕ προσκομίζοντας το έγγραφο εντολής πληρωμής του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση....

 

Όταν κάνουμε και αποτύπωση κτιρίου για τον 4178/13 και βάζουμε επομένως τ.μ. και προκύπτει προυπολογισμός έργου, χρειάζεται να πληρώσουμε εκτός από το 3% επί της νόμιμης αμοιβής της μελέτης μας και το 1,5% επί του προυπολογισμού του έργου που θα προκύψει ?

 

Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό....! Γενικά πιστεύω ότι και το να βάζουμε τ.μ. για την αποτύπωση και να βγαίνει προυπολογισμός έργου είναι υπερβολή....!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα βαζω ΠΑΝΤΑ αμοιβη αποτυπωσης (και τοπογραφικου οταν απαιτειται).

 

Ναι πληρωνεις ΤΣΜΕΔΕ επι της αμοιβης της αποτυπωσης οχι επι του προϋπολογισμου, που ειναι επι τις χιλιοις και εχει ηδη καταργηθει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρυ...επί της χιλίοις...! Και εγώ έτσι το κάνω τόσο καιρό αλλά νιώθω μ....@ς. 

 

Στο τοπογραφικό ΕΓΣΑ εκτός σχεδιου συγκεκριμένα βάζω : 

 

 

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ - ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ : ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ / ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ Ή ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΣ

 

και επιλέγω συνήθως 2 σημεία .

Link to comment
Share on other sites

για απλη διαμερισματωση οροφου  νομου 4178,σε κτιριο με αδεια, βαζετε αμοιβη αποτυπωσης για το συνολο των τετραγωνκων της κατοψης του οροφου?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις σχέδιο κανονικά και αποτυπώνεις τις αλλαγές που έχουν γίνει μεταξύ των διαμερισμάτων που σε αφορούν. Για τα υπόλοιπα του ορόφου δεν είσαι υποχρεωμένος να ζητήσεις πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.