Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου αυθαίρετο


tntnik

Recommended Posts

Σε μια εντός σχεδίου περιοχή σε οικόπεδο με σύσταση  οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία, υπάρχουν 6 ιδιοκτησίες με κοινόχρηστους χώρους.

Από τις 6 ιδιοκτησίες:

4 έχουν αυθαίρετες κατασκευές   από το 1970-1973

1κατασκευή έχει άδειες 1970+1987

1 ιδιοκτησία δεν έχει κάνει τίποτα  

 Οι τρεις αυθαίρετες κατασκευές από τις τέσσερις που αφορούν εμένα έγινε με τον νόμο Τρίτση οι απαιτούμενες ενέργειες, πήρε προσωρινή άρση κατεδάφισης όχι οριστική. Κόλλησε στην λεγόμενη τρίτη φάση.

Προσπάθησα να ολοκληρώσω την διαδικασία και από την Περιφέρεια μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ο λόγος είναι ότι το ρυμοτομικό  έχει αλλάξει και πρέπει να γίνει κατάτμηση που οικοπέδου.  

Με τον προηγούμενο νόμο πάλι δεν υπήρχε οριστική λύση και χρειαζόταν και 10-12000 ευρώ

Στις τρεις  ιδιοκτησίες η μια είναι κατοικία και οι άλλες δυο καταστήματα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν με το καινούργιο νόμο θα υπάρξει οριστική λύση.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσω να κάνω αλλαγή  χρήσης  στο ένα κατάστημα σε κατοικία

(δεν γίνετε να πληρώνω ενοίκιο άλλο! )  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θέματα SOS είναι. Δεν χρειάζεται να δημιουργούμε "εντύπωση". Ο τίτλος πρέπει να ανταποκρίνεται στο περιεχόμενο του ερωτήματος. Τα SOS είναι για τα "ειδησεογραφικά" blogs για να τραβάνε την προσοχή. (Άποψή μου, έτσι? Για να μην παρεξηγηθώ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.