Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΑΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΟΙΚΙΣΜΟ.


Recommended Posts

Γεια σας και ευχαριστώ για την φιλοξενίας σας.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ: Το 2000 αγόρασα ισόγεια οικεία 91τμ εντός οικοπέδου 281τμ. Το ακίνητο ευρίσκεται στο πυκνοδομημένο τμήμα παραδοσιακού οικισμού και ρυμοτομείται σύμφωνα με τις διατάξεις του ΝΔ 17/1923 (Απαλλοτρίωση - Η πράξη εφαρμογής δεν έχει κυρωθεί ακόμα) Συγκεκριμένα ρυμοτομούνται 117τμ ,εκ των οποίων τα 10τμ είναι η πρόσοψη της οικίας και τα υπόλοιπα περιφραγμένη αυλή. Ο πρώην ιδιοκτήτης πριν την πώληση του ακινήτου εξέδωσε άδεια οικοδομής για την νομιμοποίηση της παλαιάς οικίας (προ του 1983 )σύμφωνα με το Ν.1512/85 κατόπιν εξαίρεσης εκ της κατεδάφισης. Νομιμοποιήθηκαν τα 81τμ και όχι τα 91τμ. Αυτό έγινε απ ότι κατάλαβα , επειδή ο πρώην ιδιοκτήτης είχε μετατρέψει μπαλκόνι 10τμ, σε δωμάτιο. Ο μελετητής στην συνέχεια κατένειμε αυτά τα 10τμ στη πρόσοψη της οικίας με αποτελέσματα: 1. να μην μπορώ να νομιμοποιήσω τα 10τμ (μπαλκόνι που έγινε δωμάτιο) με το νόμο περί αυθαιρέτων ,αφού τμήμα του δωματίου τέμνεται από την ρυμοτομική γραμμή 2..Να μη

μπορώ να βγάλω άδεια οικοδομής ,αφού μου ζητά η πολεοδομία να γκρεμίσω το ρυμοτομούμενο τμήμα της οικίας (κοινώς να γκρεμίσω το σπίτι μου ).3.Όταν εφαρμοσθεί η απαλλοτρίωση στο έδαφος και ρυμοτομήσουν τα 10τμ της οικίας ,αυτή θα καταρρεύσει. Επίσης ο πωλητής πλήρωσε προκαταβολή (20%) εισφοράς του Ν,1337/83 για έκδοση οικοδομικής αδείας πριν από την κύρωση της πράξης εφαρμογής . Επίσης ο πωλητής έκανε πράξη παραχώρησης των 117τμ που ρυμοτομούνται και τα έθεσε σε κοινή χρήση (:διαπλάτυνση δρόμων ) , <<...με την επιφύλαξη της διατήρησης της ενοχικής αξίωσης για αποζημίωση για το τμήμα αυτό ...>> (οφείλετε αποζημίωση στο ακίνητο από τον δήμο ,λόγω αυτής της απαλλοτρίωσης). Μετά την παραπάνω περιγραφή και όντας άπειρος περί τα πολεοδομικά έχω τα παρακάτω ερωτήματα – απορίες :  

 

 

1.Υπάρχει τρόπος να απομακρυνθεί η ρυμοτομική γραμμή πάνω απ την οικία μου ,ώστε να μην καταρρεύσει ; (Ενστάσεις και προσωπικές παραστάσεις μου σε πολεοδομία , μελετητή ,αρμόδιο αντιδήμαρχο ,δεν έφεραν αποτέλεσμα. Το εμείς δεν ρίχνομαι σπίτια ...δεν με έπεισε )

 

2.Γιατί ο πωλητής πλήρωσε 20% εισφορά του Ν.1337?83 για έκδοση οικοδομικής αδείας ,ενώ το ακίνητο εντάχτηκε στο σχέδιο πόλεως με τις διατάξεις του Ν.Δ 17/1923;

 

3.Υφισταμένης της παραχώρησης , μου γκρεμίζουν την περίφραξη πότε;

α. Με την κύρωση της πράξης ,οπότε με αποζημιώνουν μετά από χρόνια ,ενώ δεν χρησιμοποιούν το παραχωρημένο για την διαπλάτυνση του δρόμου, αλλά ως << αλάνα>> ;

β. Όταν θα έρθει η ώρα της διαπλάτυνσης των οδών, οπότε το παραχωρηθέν θα χρησιμοποιηθεί για τον σκοπό που παραχωρήθηκε και εγώ θα λάβω την ορισθείσα αποζημίωση;

 

4.Είναι δυνατόν -υφισταμένης της παραχώρησης- να ρυμοτομήσουν << σήμερα >> ένα μέρος και <<αύριο>> ένα άλλο ; (τμηματική ρυμοτόμηση ).

5.Δεσμευμένο ήδη το ακίνητο εδώ και 20 χρόνια ( η νομολογία δέχεται 8 χρόνια δέσμευση λόγω απαλλοτρίωσης -διορθώστε με αν κάνω λάθος) , μπορώ να προσφύγω νομικά ,η (διαζ) όχι αφού υπάρχει παραχώρηση;

 

6. Μπορώ να άρω την παραχώρηση , αφού ο δήμος εδώ κι 13 χρόνια δεν την χρησιμοποιεί ; ( οικονομική στενότητα για διάνοιξη δρόμων , αποζημιώσεις κλπ ). Υπάρχει άλλος τρόπος άρσης της παραχώρησης;

 

7.Αν καταργηθεί η πολεοδόμηση στο πυκνοδομημένο τμήμα του παραδοσιακού οικισμού , η παραχώρηση εξακολουθεί να υπάρχει ως βάρος του ακινήτου;

 

 

Ενδεχομένως κάποιες απορίες μου να είναι αφελής , αλλά συγχωρέστε με ,διότι πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με τα πολεοδομικά . Σας Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.