Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία υλοποίησης της οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μία άδεια που εκδόθηκε το Φεβρουάριο του 2013 με τις διατάξεις πριν από τον 4030. Τώρα θα ξεκινήσει η κατασκευή, είμαι επιβλέπων και θα έχω τη διοίκηση έργου. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει στις διαδικασίες της έναρξης και λήξης της άδειας ή να υποδείξει κάποιο σύνδεσμο, γιατί έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι συγκεντρωμένο. Οι ερωτήσεις είναι:

 

1. Καλούμε την αρχαιολογία σε οποιαδήποτε περίπτωση κατά τις εκσκαφές ή ισχύει μόνο για περιοχές αρχαιολογικού ενδιαφέροντος;Εφόσον κατά την έκδοση της άδειας δε χρειάστηκε τέτοια άδεια σημαίνει ότι δεν είναι περιοχή αρχαιολογικού ενδιαφέροντος;

2. Πως παίρνουμε νερό και ρεύμα;

3. Το κανονικό ΣΑΥ - ΦΑΥ το εκπονεί κατά τη διάρκεια κατασκευής αυτός που υπογράφει τα αντίστοιχα της άδειας ή μπορεί να οριστεί κάποιος άλλος;

 

Απ' ότι έχω διαβάσει κάθε υλοποίηση άδειας μετά τις 13-5-2012 πάει σύμφωνα με τον 4030. Σωστά;

Αν κάποιος έχει συγκεντρωμένη όλη τη διαδικασία ή γνωρίζει που μπορώ να τη βρω θα με βοηθήσει πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βρήκα είναι τα παρακάτω:

  • Θεώρηση του σχεδίου και του φακέλου ασφάλειας και υγείας του έργου από την αρμόδια Επιθεώρησης Εργασίας και θεώρηση του ημερολογίου μέτρων ασφάλειας
  • Θεώρηση της άδειας δόμησης από το οικείο Αστυνομικό Τμήμα.
  • Αίτηση στην αρχαιολογία για παρουσία αρχαιολόγου στις εκσκαφές
  • Πινακίδα του έργου από κατάλληλο σταθερό υλικό, στην οποία αναγράφεται με ευκρίνεια ο αριθμός και η χρονολογία έκδοσης της άδειας, η εκδούσα Αρχή, τα στοιχεία των μελετητών και των επιβλεπόντων μηχανικών, καθώς και στοιχεία επικοινωνίας τους. Η πινακίδα ελάχιστων διαστάσεων 0.50 Χ 0.70
  • Εργοταξιακό νερό - Φωτοτυπία  οικοδομικής άδειας που θα φέρει  θεώρηση- έγκριση από την πολεοδομία για  εργοταξιακή υδροδότηση.
  • Εργοταξιακό ρεύμα - Αίτηση ηλεκτροδότησης (έντυπο ΔΕΗ). Φωτοτυπία  οικοδομικής άδειας που θα φέρει  θεώρηση- έγκριση από την πολεοδομία για  εργοταξιακή ρευματοδότηση. Δήλωση ηλεκτρολόγου που να ζητάει παροχή τύπου Α( μονοφασικό) ή τύπου Β (τριφασικό).

Επιβάλλεται συντονιστής μέτρων ασφάλειας;

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.