Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύποι θεμελίωσης τυπικών μεταλλικών κτηρίων.


 

Recommended Posts

Ε ναι...για να βγαλλει και τους οπλισμους των "πεδιλοδοκων"..

 

Αλλα αν το σκεφτεις ....τη στιγμη που μεταφερεις ολα τα εντατικα μεγεθη απο τη βαση των στυλων για ποιο λογο να μην κανει σωστη διαστασιολογηση?? Εκτος αν κολλας στον τροπο πο λυνεις τη θεμελιωση το ΦΕΣΠΑ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαστασιολογεί και ΔΕΝ ελέγχει αστοχία εδάφους για ροπή περί τον διαμήκη άξονα της πεδιλοδοκού

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι την κανει αυτήν την ροπή, την εξαφανίζει???

Τα λοιπά προγράμματα πως το λύνουν αυτό το θέμα;

Διοτι αφου λύνουμε ουσιαστικα "ανεξαρτητα πλαισια" ολες οι σημαντικές ροπές είναι εντος του πλαισιου αρα καθετα στον διαμήκη αξονα της περιμετρικής πεδιλοδοκού... αυτες θέλουμε να πιασουμε με την θεμελίωση.

Και όταν αποφασίσουμε να κανουμε μεμονωμένα πέδιλα; την εκκεντρότητα τους δεν την χρειαζόμαστε προς την εξωτερική μερία του κτιρίου; οποτε τα δυσκαμπτα τα ξεχναμε διοτι θα εξεχει ο κώνος στον περιβαλλοντα χώρο αν έχω και καποια υπερυψωση 1,20μ που ειναι η σταθμη φορτοεκφορτωσης.

Αλήθεια τη λύση προτίνετε όταν εχω τετοια υπερύψωση και ταυτόχρονα μεγαλη κλίση εδάφους και επιμήκες κτίριο στην κλίση αυτη (και μαλακα εδαφη που θελουν αφαίρεση); με μια στάθμη θεμελίωσης πας για να βγάλεις υπόγειο ουσιαστικά, ενω η ανισοσταθμία δεν ειναι ότι καλύτερο και ο κανονισμος προτρέπει για μια σταθμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαστασιολογεί και ΔΕΝ ελέγχει αστοχία εδάφους για ροπή περί τον διαμήκη άξονα της πεδιλοδοκού

Εννοείς μήπως τον εγκάρσιο άξονα (κάθετα στον διαμήκη);

Link to comment
Share on other sites

Χαρη λεει ροπή περι τον διαμήκη αξονα της πεδιλοδοκου, δηλαδη την ροπή που αναπτύσσεται εντος του μεταλλικού πλαισιου, η οποία μεταβιβαζεται ουσιαστικα ώς στρεψη στην περιμετρική πεδιλοδοκό.

Αλλα θα μας διευκρινήσει και ο ίδιος γιατι περιμενω και εγω... με αγωνία περισσότερες λεπτομέρειες για τον τρόπο επίλυσhς του fespa

Link to comment
Share on other sites

Χαρη λεει ροπή περι τον διαμήκη αξονα της πεδιλοδοκου, δηλαδη την ροπή που αναπτύσσεται εντος του μεταλλικού πλαισιου, η οποία μεταβιβαζεται ουσιαστικα ώς στρεψη στην περιμετρική πεδιλοδοκό.

Αλλα θα μας διευκρινήσει και ο ίδιος γιατι περιμενω και εγω... με αγωνία περισσότερες λεπτομέρειες για τον τρόπο επίλυσhς του fespa

 

αυτό ακριβώς λέω. Αυτή η στρέψη λοιπόν της περιμετρικής πεδιλοδοκού η οποία επηρεάζει και το έδαφος δεν ελέγχεται ως προς την αστοχία του εδάφους. Η πεδιλοδοκός παίρνει απλά ελατήρια κατά μήκος της. Τα ελατήρια αυτά φορτίζονται μόνο με τα κατακόρυφα φορτία και με τις ροπές με άνυσμα εγκάρσιο ως προς τον διαμήκη άξονα της πεδιλοδοκού, δηλαδή μόνο με φορτίσεις που προκαλούν κατακόρυφες παραμορφώσεις και όχι ροπές.

 

Η ροπή ενός πλαισίου είναι ροπή με άνυσμα παράλληλο με τον διαμήκη άξονα της πεδιλοδοκού - στρέψη - δεν προκαλεί βέλη στο σύνολο της πεδιλοδοκού αλλά απλή στροφή που δεν μπορεί να ελέγξει το πρόγραμμα γιατί έχει ένα ελατήριο κατά το πλάτος της και όχι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέμε που το έχουμε πει και παλιότερα σ' άλλο θέμα. Η λέξη "περί" μόνο μπορεί να μπερδέψει κάποιον όπως πχ εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.