Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Νομίζω ότι το ίδιο είπε και ο MaRaster εδώ ή όχι?
 

Δεν εξαιρώ θα πάρω απο αλλού καρότο.Πρώτα όμως βλέπω με ΜΚΕ τα "καλα" σημεία και μετά βγάζω καρότο.
 
Αρχίσατε τα πονηρά βλέπω για να με βγάλετε μακάκα, εγώ θέλω να μάθω ποιός δίνει ip απο μέλη σε μέλη
 
Αν είναι βάλε κανονικα αποτελέσματα απο εργαστήριο γιατί ξέρω και εγώ να δίνω θεωρητικές τιμές με αποκλίσεις
 
+70 μέχρι 1000 μέρες δεν νομίζεις οτι είναι πολύ, δέν έχω πρόβλημα να ανεβάσω τής PROCEQ και να διαφωνείς μαζί τους, αν θέλεις έχω και απο άλλες εταιρίες

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Γεια σας, να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου πάνω σε αυτό το ενδιαφέρον θέμα και την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που γίνεται εδώ...

 

 Εδώ και πολύ καιρό είχα ως βλέψη να ασχοληθώ πρακτικά και με το θέμα της αποτίμησης-ενίσχυσης, οπότε λέω να το κάνω δειλά-δειλά τώρα (δεν ξέρω αν το "timing" είναι σωστό αλλά τέλος πάντων...) μιας και η "επένδυση" μόνο στην θεωρία του υπολογισμού/ανάλυσης τέτοιων κατασκευών αφενός δεν έχει τελειωμό και αφετέρου δεν αποδίδει και πολύ επαγγελματικά...

 

  Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω αγοράζοντας τρία όργανα (ή μάλλον τέσσερα από ό,τι συμπέρανα διαβάζοντας τον διάλογο που έχει γίνει εδώ) οπότε θέλω την συμβουλή σας μιας και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για αυτού του είδους τα εργαλεία. Ο σκοπός μου είναι να είμαι σε θέση να κάνω μια -τουλάχιστον στοιχειωδώς- σοβαρή μελέτη αποτίμησης/ενίσχυσης σε συνήθη κτήρια μικρού έως μεσαίου ύψους (1 - 6ώροφα) οπότε θέλω να αποκτώ ο ίδιος τα μηχανικά χαρακτηριστικά των χρησιμοποιούμενων υλικών μιας κατασκευής για να μπορώ να την επιλύσω, χωρίς να είμαι αναγκασμένος να τρέχω σε άλλους για το πρώτο (που εκτός των άλλων δεν θα είμαι και σίγουρος αν έχουν προκύψει σωστά τα αποτελέσματα των επί τόπου μετρήσεων, αλλά η ευθύνη παρόλα αυτά είναι του μελετητή...).

 

  Κρουσίμετρο: Silver Schmidt της proceq (νομίζω ότι αν είναι να έχει κανείς ένα από τα δύο, τότε του τύπου Ν είναι πιο χρήσιμο αφού του τύπου L είναι μόνο για λεπτά στοιχεία δηλ. πλάκες, και δεν θα δίνει αντοχές σε δοκούς και κολώνες, έτσι δεν είναι?) 

 

  Συσκευή υπερήχων: Pundit Lab της proceq (περισσότερο ως εργαλείο για την βαθμονόμηση και γενικά την "διόρθωση"-εξορθολογισμό των αποτελεσμάτων του κρουσίμετρου, και συμπληρωματικά για τον εντοπισμό των ρηγματώσεων...), ή άλλη μάρκα (?) γιατί είναι ακριβούτσικο το συγκεκριμένο της proceq...

 

  Ανιχνευτής οπλισμού: Profoscope+ της proceq (σίγουρα δεν θα μπορεί να βασισθεί κανείς μόνο σε αυτό και να περιμένει να έχει αξιόπιστα αποτελέσματα διάγνωσης οπλισμών αλλά έστω ως ένδειξη για το τι περίπου υπάρχει σε ένα στοιχείο πρέπει να υπάρχει... χωρίς να πρέπει να τα χτυπάμε όλα με κομπρεσέρ για να βλέπουμε τι γίνεται μέσα...)

 

  Ανιχνευτής υγρασίας ή της εξελισσόμενης διάβρωσης οπλισμού (ή μήπως αυτά τα δύο δεν παντρεύονται :smile: ?): η συσκευή στο ποστ #39 του McRaster είναι ο.κ σε γενικές γραμμές? (ο σκοπός πάλι είναι κυρίως για την διόρθωση των αποτελεσμάτων του κρουσίμετρου κ.τ.λ, αλλά και να γίνει μια 1η διαπίστωση αν χρειάζεται να γίνει έστω και μόνο επισκευή σε ένα στοιχείο, όταν ακόμα δεν είναι εμφανής εξωτερικά η διάβρωση των οπλισμών λόγω υγρασίας, π.χ αποτίναξη γωνίας κολώνας κ.τ.λ...)

 

  Συσκευή για πυρηνοληψία θεωρώ ότι δεν χρειάζεται σε 1η φάση τι λέτε? (θα μπορεί κανείς, για αυτόν τον σκοπό, να απευθυνθεί κάπου αλλού αρχικά...).

 

  Σίγουρα, για να κάνει άρτια κανείς μια τέτοια δουλειά θα πρέπει να εξοπλιστεί πιο σοβαρά και όχι να περιορίζεται σε απλοποιήσεις όπως αυτές που περιέγραψα, αλλά είπα για αρχή και στην δύσκολη περίοδο που διανύουμε.. (εκτός αν θεωρείται ότι τέτοιου είδους δουλειές θα πρέπει είτε να γίνονται σοβαρά και με αυστηρότητα είτε να μην γίνονται καθόλου... είναι και το θέμα των ευθυνών...). 

 

  Ευχαριστώ.

 

  Υ.Γ Θα έθετα και το ζήτημα της αναγνώρισης κάποιων βασικών χαρακτηριστικών του εδάφους αλλά νομίζω αυτό θα πρέπει να τεθεί σε ξεχωριστό ποστ...  

 

 

 

 

 

 

 

      

   

 

 

  

 

Link to comment
Share on other sites

  Επειδή θεωρώ ότι το θέμα αυτό θα αφορά και άλλους συναδέλφους εκτός από εμένα, θα το επαναδιατυπώσω λίγο διαφορετικά σε άλλο ποστ μήπως έχει καλύτερη τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την χρονική περίοδο

υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον από την αγορά

για έλεγχο υφιστάμενων κατασκευών? (όσο αφορά την ανθεκτικότητα του Φ.Ο.)

 

Καλά τα κρουσίμετρα και οι ανιχνευτές οπλισμού

αλλά υπάρχει αντικείμενο εργασίας

που τουλάχιστον θα αποσβέσει το κόστος αγοράς?

Link to comment
Share on other sites

  Προκειμένου ένας μελετητής να είναι σε θέση να διενεργήσει μια -τουλάχιστον στοιχειωδώς- σοβαρή μελέτη αποτίμησης της (αντι-)σεισμικής συμπεριφοράς ενός κτηρίου θα πρέπει, εκτός των άλλων, να διαθέτει τα μηχανικά χαρακτηριστικά των υλικών της εξεταζόμενης κατασκευής.

 

  Παραθέτω προς συζήτηση μια πρόταση με τον βασικό εξοπλισμό που απαιτείται για τους σκοπούς μιας αποτίμησης για κάποιον που κάνει ένα ξεκίνημα σε αυτόν τον χώρο και αναφερόμενοι σε συνήθη κτήρια μικρού έως μεσαίου ύψους.

 

  1. Κρουσίμετρο: Silver Schmidt της proceq

 

  2. Συσκευή υπερήχων: Pundit Lab της proceq (περισσότερο ως εργαλείο για την διόρθωση-εξορθολογισμό των αποτελεσμάτων του κρουσίμετρου και συμπληρωματικά για τον εντοπισμό των ρηγματώσεων), ή άλλη μάρκα που να είναι ~ισάξια συσκευή και πιο οικονομική...

 

  3. Ανιχνευτής οπλισμού: Profoscope+ της proceq (σίγουρα δεν θα μπορεί να βασισθεί κάποιος μόνο σε αυτό και να περιμένει να έχει αξιόπιστα αποτελέσματα διάγνωσης οπλισμών αλλά έστω και ως ένδειξη και σε συνδυασμό με άλλου είδους διερεύνηση, για το τι περίπου γίνεται μέσα σε ένα στοιχείο πρέπει να υπάρχει...χωρίς να πρέπει να τα χτυπάμε όλα με κομπρεσέρ για να βλέπουμε τι γίνεται μέσα... Φαντάζομαι ότι σε άκρα δοκών και σε κόμβους δεν θα βγαίνει εύκολα συμπέρασμα αλλά εντάξει...). Υπάρχουν άλλες συσκευές ακριβότερες και καλύτερες(?) από την συγκεκριμένη αλλά λόγω της φύσεως αυτής της διερεύνησης, όπου υπάρχει εγγενής αβεβαιότητα στα αποτελέσματα, θεωρώ μη-σκόπιμο να επενδύσει κανείς αρχικά πολλά χρήματα σε αυτή την συσκευή. 

 

  4. Ανιχνευτής υγρασίας ή της εξελισσόμενης διάβρωσης οπλισμού (ή μήπως αυτά τα δύο δεν παντρεύονται ποτέ με το ίδιο όργανο..?): ανοιχτό για πρόταση (ο σκοπός της χρήσης του να είναι κυρίως για την διόρθωση των αποτελεσμάτων του κρουσίμετρου κ.τ.λ αλλά και για να μπορέσει ίσως να γίνει μια προκαταρκτική διαπίστωση εάν χρειάζεται να γίνει άμεσα έστω και μόνο επισκευή σε ένα στοιχείο λόγω σημαντικής διάβρωσης οπλισμού όταν για κάποιον λόγω δεν είναι εμφανής εξωτερικά π.χ όταν δεν έχει προκληθεί αποτίναξη της γωνίας του στοιχείου κ.τ.λ).

 

  Συσκευή πυρηνοληψίας νομίζω ότι σε 1η φάση δεν θα είναι σκόπιμο να αφιερώσει κανείς χρήματα (για να μπορεί να πάρει και όλα τα παραπάνω...) και θα μπορεί ενδεχομένως, για αυτόν τον σκοπό, να απευθυνθεί σε άλλον που διαθέτει (?)

 

  Βέβαια, για να γίνει άρτια μια τέτοιου είδους δουλειά θα πρέπει κανείς να εφοδιαστεί με πιο σοβαρό και πλούσιο εξοπλισμό και όχι να περιορίζεται σε απλοποιήσεις όπως αυτές που περιέγραψα, αλλά είπαμε ότι μιλάμε για ξεκίνημα και για συνήθεις κατασκευές (και με δεδομένη την δύσκολη τρέχουσα οικονομική συγκυρία...).

 

  Εκτός αν ισχύει ότι τέτοιου είδους δουλειές είτε θα γίνονται σοβαρά και με "απόλυτη" αυστηρότητα (αν είναι ρεαλιστικά εφικτό αυτό..) είτε δεν θα γίνονται καθόλου...(είναι και το θέμα των ευθυνών, αν και αυτές υπάρχουν έτσι κι αλλιώς και στην ίδια την μελέτη της αποτίμησης ή/και της ενίσχυσης...).

 

  Ευχαριστώ     

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Ενδιαφέρον με την "στενή" έννοια δεν υπάρχει σχεδόν για τίποτα αυτή την στιγμή στην αγορά..., αλλά θεωρώ ότι κάπως πρέπει κάποιος να ενεργοποιηθεί για να μπορέσει να περιμένει ότι θα του έρθουν και δουλειές... (αν δεν ενδιαφέρεται να ασχολείται με αυθαίρετα και ενεργειακές επιθεωρήσεις..).

  "Θεωρητικά", ενδεχομένως να υπάρξουν τέτοιου είδους δουλειές δεδομένου ότι νέα κτήρια δεν χτίζονται και πολλά τώρα οπότε θα καταφεύγει κανείς στην λύση της παράτασης της ζωής των υφιστάμενων...Είναι και το θέμα της απαίτησης ελέγχου της "στατικής επάρκειας" των υφιστάμενων για την διαδικασία μιας τακτοποίησης/νομιμοποίησης... (αν και αυτή είναι αρκετά πονεμένη ιστορία...).

 

  Η απόσβεση του κόστους αγοράς είναι σημαντικό θέμα βέβαια... αλλά αυτή αναπόφευκτα δεν μπορεί να περιμένει κανείς ότι θα γίνει και εντελώς άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

 

  Κρουσίμετρο: Silver Schmidt της proceq (νομίζω ότι αν είναι να έχει κανείς ένα από τα δύο, τότε του τύπου Ν είναι πιο χρήσιμο αφού του τύπου L είναι μόνο για λεπτά στοιχεία δηλ. πλάκες, και δεν θα δίνει αντοχές σε δοκούς και κολώνες, έτσι δεν είναι?) 

 

  Συσκευή υπερήχων: Pundit Lab της proceq (περισσότερο ως εργαλείο για την βαθμονόμηση και γενικά την "διόρθωση"-εξορθολογισμό των αποτελεσμάτων του κρουσίμετρου, και συμπληρωματικά για τον εντοπισμό των ρηγματώσεων...), ή άλλη μάρκα (?) γιατί είναι ακριβούτσικο το συγκεκριμένο της proceq...

 

  Ανιχνευτής οπλισμού: Profoscope+ της proceq (σίγουρα δεν θα μπορεί να βασισθεί κανείς μόνο σε αυτό και να περιμένει να έχει αξιόπιστα αποτελέσματα διάγνωσης οπλισμών αλλά έστω ως ένδειξη για το τι περίπου υπάρχει σε ένα στοιχείο πρέπει να υπάρχει... χωρίς να πρέπει να τα χτυπάμε όλα με κομπρεσέρ για να βλέπουμε τι γίνεται μέσα...)

 

  Ανιχνευτής υγρασίας ή της εξελισσόμενης διάβρωσης οπλισμού (ή μήπως αυτά τα δύο δεν παντρεύονται :smile: ?): η συσκευή στο ποστ #39 του McRaster είναι ο.κ σε γενικές γραμμές? (ο σκοπός πάλι είναι κυρίως για την διόρθωση των αποτελεσμάτων του κρουσίμετρου κ.τ.λ, αλλά και να γίνει μια 1η διαπίστωση αν χρειάζεται να γίνει έστω και μόνο επισκευή σε ένα στοιχείο, όταν ακόμα δεν είναι εμφανής εξωτερικά η διάβρωση των οπλισμών λόγω υγρασίας, π.χ αποτίναξη γωνίας κολώνας κ.τ.λ...)

 

 Κρουσίμετρο: Silver Schmidt της proceq  ΝΑΙ

 

Συσκευή υπερήχων: Pundit Lab της proceq ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ NDT JAMES

 

Ανιχνευτής οπλισμού: Profoscope+ της proceq  NAI

 

Ανιχνευτής υγρασίας ή της εξελισσόμενης διάβρωσης οπλισμού (ή μήπως αυτά τα δύο δεν παντρεύοντα

 

Θα χρειαστείς ένα μολυβάκι πεχα, ενα κιτ χλωριόντων, μετα ένα half-cell των 200Ε και ένα υγρασιόμετρο 100Ε.

Link to comment
Share on other sites

 Ροδόπουλος, για την συσκευή υπερήχων της NDT James έχεις εικόνα πόσο μπορεί να κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά?

 

 Επίσης, όσον αφορά τα τελευταία που ανέφερες (half-cell και υγρασιόμετρο) σε ποια μάρκα αντιστοιχούν οι τιμές αυτές? Η θέση που διατύπωσα σχετικά με το "πάντρεμα" της ανίχνευσης υγρασίας με την προκαταρκτική διάγνωση της εξελισσόμενης διάβρωσης οπλισμού παίζει σε γενικές γραμμές με τα εργαλειάκια που περιέγραψες στο τέλος?

 

  Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Ροδόπουλος, για την συσκευή υπερήχων της NDT James έχεις εικόνα πόσο μπορεί να κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά?

 

 Επίσης, όσον αφορά τα τελευταία που ανέφερες (half-cell και υγρασιόμετρο) σε ποια μάρκα αντιστοιχούν οι τιμές αυτές? Η θέση που διατύπωσα σχετικά με το "πάντρεμα" της ανίχνευσης υγρασίας με την προκαταρκτική διάγνωση της εξελισσόμενης διάβρωσης οπλισμού παίζει σε γενικές γραμμές με τα εργαλειάκια που περιέγραψες στο τέλος?

 

  Ευχαριστώ

 

 Ροδόπουλος, για την συσκευή υπερήχων της NDT James έχεις εικόνα πόσο μπορεί να κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά? περίπου 3700Ε

 

Η μέτρηση ημι-δυναμικού μας δίνει την πιθανότητα διάβρωσης βάση ASTM

Η συσκευή εδω

 

Αρκετές φορές θα χρειαστείς μια μέτρηση υγρασίας σκυροδέματος για τον απλό λόγο οτι α) μπορεί να έχεις περιοδική αύξηση της τιμής του ημι-δυναμικού πχ κατηγορία XC3, XS3 ή β) σταθερή λόγω περιοδικής ή σταθερής υγρασίας.

 

Το μολυβάκι πεχα εδω είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για να πάρεις μια ιδέα του ηλεκτρολύτη σου (σκυρόδεμα). Είναι τελείως διαφορετικό να μετράς -500mV στο ημι-δυναμικό με πεχα 9 και διαφορετικό με πεχα 7. Το 7 δεν είναι απλά ενανθράκωση αλλα μπορεί να σημαίνει πολλά άλλα πράγματα.

 

Αυτό το χρειάζεσαι όταν θα επιλέξεις τον τρόπο επέμβασης και ιδιαίτερα τα υλικά της επέμβασης. Πχ οι αναστολείς διάβρωσης με πεχα 7 δεν δουλεύουν "επαρκώς". Υστερα το θες για να δεις κατά πόσο το πεχα είναι και 7 πίσω απο τον οπλισμό.

 

Σε απλά ελληνικά διάβασε εδω

Link to comment
Share on other sites

 Ωραίες όλες αυτές οι πληροφορίες, ευχαριστώ.

 

 Φαντάζομαι, το μολυβάκι πεχά συνδυάζεται με τον ψεκασμό με φαινολοφθαλεϊνη, έτσι δεν είναι?

 Επίσης, καμιά ιδέα για μάρκα υγρασιόμετρου? (η τιμή που είπες, 100Ε, ακούγεται καλή...).

 

 (Ο.κ και με το link του archimedes, κατά καιρούς έχω κατεβάσει διάφορα αρχεία από εκεί...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.