Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέλος ΤΕΕ και αυτοαπασχόληση στην Ευρώπη


Τινάκι

Recommended Posts

Με τον ταπεινό τίτλο τού Έλληνα μηχανικού  και μέλος  τού ΤΕΕ, υπάρχει κάποια χώρα της Ευρώπης στην οποία μπορώ να αυτοαπασχοληθώ σαν freelance μηχανικός;  Χωρίς όμως να δώσω τις όποιες τοπικές εξετάσεις παρά μόνο με τα ελληνικά χαρτιά.  Χωρίς επίσης Επαγγελματική Ασφάλεια!  Ή είναι υποχρεωτική στο εξωτερικό;

 

(για μικρά έργα ενδιαφέρομαι και όχι μεγάλα που τα πέρνουν οι εταιρείες, όπως ένα γκαράζ ή μία μικρή αποθήκη στον κήπο)

Edited by Τινάκι
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο αντίστοιχο σύλλογο δεν πρέπει να γραφτείς εκεί? Πως αλλιώς....Με αυτά που λές μου φαίνεται αδύνατον. Ασε που στο εξωτερικό οι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί είναι σπάνιο φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το λες το θεωρώ απίθανο.
Παράδειγμα ιταλία που γνωρίζω

1ον θα πρέπει να έχεις κάνει εγγραφή στο ανάλογο επαγγελματικό επιμελητήριο της ειδικότητας σου (και επ ευκαιρία γράψε κι εδώ ειδικότητα σου) στην περιφέρεια που θα έχεις δράση.
2ον θα πρέπει να έχεις φορολογικά βιβλία για να κόβεις παραστατικά για τις υπηρεσίες σου.
και

3ον το πιο σημαντικό είναι απίθανο να βρεις μικρές αποθήκες και γκαράζ να φιαχνεις ειδικά σε πόλεις.

 

Τώρα αν θέλεις να δουλεύεις ως γκαρσόνα με πτυχίο μηχανικού, σίγουρα μπορείς και δεν θα χρειαστείς καν μετάφραση των διπλωμάτων σου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τινάκι, συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου. Μέχρι τότε δες αυτό. Επίσης κάνε αναζήτηση για τον τίτλο Eur-Ing. Παρόλα αυτά νομίζω ότι βάση αυτής της Ευρωπαϊκής Ντιρεκτίβας το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικά σε όλη την ΕΕ. Για χωρίς ασφάλεια δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά υποθέτω: ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.