Μετάβαση στο περιεχόμενο

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

Στο γραφείο το μόνο μηχάνημα που πραγματικά πίνω νερό στο όνομα του είναι ένας laser printer Kyocera (made in Japan). Τον χρυσοπλήρωσα σε σχέση με αντίστοιχους HP-Canon-Epson κλπ., αλλά είναι σκυλί μαύρο και δεν έχει βγάλει το παραμικρό ποτέ. Άρα μάλλον είναι το πιο οικονομικό μηχάνημα που αγόρασα ποτέ  :idea:

Δεν εισαι ο μονος. Η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε σε ηλεκτρονικη συσκευη, περα απο το toshiba notebook που φετος κλεινει 6 χρονια ειναι ο ασπρομαυρος laser printer KYOCERA. Σκυλι μαυρο, τυπωνει σφαιρα, οικονομικα, απροβληματιστα, τι αλλο να ζητησεις? Το μετανιωνω που δεν τα εσταξα τοτε που ανοιξα το γραφειο και ειχα λεφτα να παρω ενα εγχρωμο λειζερ πολυμηχανημα kyocera....

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με τους canon εχουν πολλοι παραπονα.

Αλλοι οι περισσοτεροι δεν τον αφηνουν ανοικτο και μενει χωρις εκτυπωση για καιρο.

Δεν το αφηνουν για να μην χαλαει μελανι.

Ας πληρωσουν τις κεφαλες.

 

Το αστείο είναι πως δεν καταναλώνει μελάνι όταν είναι ανοιχτός, απλά ο κόσμος έχει αυτή την ιδέα. Μια διαδικασία που κάνει που και που για συντήρηση και λέει στην οθόνη "Agitating" δεν καταναλώνει μελάνια. Απλά ταρακουνά τα δοχεία για να μην καθίσει το μελάνι.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα τον 650, με δώρο μια σειρά μελάνια και το σταντ. Τιμή 1190 + μεταφορά (δωρεάν στην Αθήνα) + ΦΠΑ. Η διαφορά με τον 605 ήταν μόνο 100 €, και δεν ίσχυαν οι τερατοτιμές που έβλεπα σε skroutz κλπ. Αναμένεται σε δύο τρεις μέρες, θα σας πω και τις εντυπώσεις μου μόλις είναι ετοιμοπόλεμος. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι.

Θεωρητικα στον 650 εχουν λυσει το θεμα με τις κεφαλες οι οποιες δεν "χαλανε" τοσο ευκολα.

 

 

ΥΓ. Τον 605 τον βλεπω στα 1000Ε με ΦΠΑ + μελανια (χωρις σταντ)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο 605 τιμολογούνταν 900 € + ΦΠΑ χωρίς το stand 

 

       o 605 ------------------1100 € + ΦΠΑ με το stand 

       o 650-------------------1190 € + ΦΠΑ με το stand 

           Τα μελάνια πάντα δώρο 

 

Γι αυτό μιλάω για διαφορά 100 €. Δεν ισχύουν πάντως οι τιμές που εμφανίζονται στα Skroutz κλπ (2000++), αυτό ήθελα να επισημάνω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντυπώσεις μετά την παραλαβή - εγκατάσταση - εκτύπωση πρώτων σχεδίων : 

 

+ Made in Japan (δεν το περίμενα..)

    Στιβαρή κατασκευή 

    Εξαντλητικές οδηγίες για το στήσιμο κλπ.

    Εύχρηστα μενού χαρτιού κλπ. 

    Καλές και γρήγορες εκτυπώσεις - πολύ καλά πάχη γραμμών και χρώματα - περίπου  :roll:

 

-  Το κουτί έγραφε ship date JUL 2010 - τον είχαν 3 χρόνια στην αποθήκη ? 

   Όταν τυπώνω στη ρύθμιση standard βγάζει ένα ελάχιστο banding στα μαύρα, πρέπει να τυπώνω σε ρύθμιση fine ...είναι κάτι φυσιολογικό (το manual λέει ότι μπορεί να συμβεί) ? 

   Συνέχεια παίζει με το χαρτί, το μετράει, το βάζει, το βγάζει, αν είναι να τυπώσεις ένα μόνο σχέδιο κάνει περισσότερο από τον παλιό μου εκτυπωτή (μέτρησα 3min για ένα 60Χ90)

Link to comment
Share on other sites

Για τον 605 δεν μπορω να πω οτι ειναι αργος.

Για τις ρυθμισεις που ρωτας δεν ξερω, μαλλον εχουν αλλαξει το μενου.

Αν θες να κανεις οικονομια θα σου ελεγε να το βαλλεις σε οικονομικη/προχειρη εκτυπωση!! Μιλαμε για 1/4 καταλανωση απο την κανονικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ήθελα να  μοιραστώ κάποια πράγματα σχετικά με τον CANON IPF700 που έχω.

όλοι ξέρουμε τις φθορές που έχει κυρίως στην κεφαλή με ένα κόστος αντικατάστασής της περίπου στα 400€ και τα μελάνια το κάθε ένα περίπου στα 50+€...

μετά απο έρευνα, αποφάσισα να αγοράσω την κεφαλή αλλά και τα μελάνια απο εξωτερικό.

 

κόστος...η κεφαλή PF-03 στα 245€

και τα μελάνια όχι γνήσια, στα 125€ και τα 6 του σέτ, δλδ στα 20,83€ το ένα.

 

νομίζω οτι είναι καλή αγορά.

 

θα τα δοκιμάσω μόλις έρθουν γιατί όλα θέλουν αλλαγή, και θα σας ενημερώσω...για την ποιότητα....

Link to comment
Share on other sites

θα τα δοκιμάσω πρώτα, μην γίνει τίποτα στραβό και πάρω και άλλους στο κεφάλι μου και μετά θα σας δώσω τα φώτα μου.

τα μελάνια είναι συμβατά.

η κεφαλή λένε είναι γνήσια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.