Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετος ιδιοκτησία και ΝΟΚ


Recommended Posts

"κατ'   αρχην"

 

αυτη ειναι η νομολογια  για την καθετη

 

 

http://www.kostasbeys.gr/articles.php?s=5&mid=1479&mnu=3&id=18774

 

 

 

υγ

και ξαναδες το 11/3

 

τα λεμε

 

και το ΝΟΚ 17/9/στ...για τις περιφραξεις

 

[απομενει η  ερευνα για  το Δ....]

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια.

Η νομοθεσία καλή, θα μας χρειαστεί στην ΥΔΟΜ όταν φτάσουμε.

το 11/3 το είχα υπόψη.

το 17/9/στ όμως είναι πολύ σημαντικό. Και εξηγούμαι στο τμήμα "μας" του οικοπέδου που κάποια στιγμή χτίστηκε μαντρότοιχος, γκρεμίζουμε ή ταχτοποιούμε?

Ξέρεις πως έχουν τα πράγματα με τις ιδιοκτησίες στο Ελλάντα, να πείσω τον ιδιοκτήτη καταρχήν να γκρεμίσει. Αν όμως έχω θέμα (με τον ιδιοκτήτη) με τον Ελ. Δομ θα έχω θέμα????

 

Επίσης το σημαντικό τερο που βρίσκω μέχρι στιγμής - με την άποψη μου- είναι ότι εγώ δεν κολάω στο όριο μου (της καθέτου μου). Αφήνω απόσταση 85 πόντους, (δηλαδή όσο ένα έρκερ και ο αρμός).

Θα έχω θέμα όταν ο "άλλος" ιδιοκτήτης, θα θελήσει ποτέ να χτίσει, όταν

α) έχει οικόπεδο μεν να χωρέσει το κτίριο του

αν όμως β) θέλει να κολλήσει, θα έχω πρόβλημα που στο "όριο μας", θα ακουμπάει το έρκερ μου και οχι το κτίριο.

Θα μπορεί βάσει της νομοθεσίας που dimitris GM καταθέτεις να ζητήσει ποτέ αποζημιώσεις????

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο ΝΟΚ μας διευκρινίζει ότι αν η κάθετος έχει συσταθεί με το Ν ....../71 δεν ελέγχουμε τις διπλανές αλλά μόνο τη δικιά μας και μελετάμε νέο κτίριο υπολογίζοντας τα επιτρεπόμενα μεγέθη δόμησης σύμφωνα με τη δικιά μας.

Ομως, αν στην κάθετη μου κατά το 1965 περίπου χτίστηκε μαντρότοιχος που την ορίζει, εγώ μπορώ καταρχήν να απέχω 80εκ. του μαντρότοιχου όταν εξασφαλίζω με το διπλανό κτίριο της διπλανής καθέτου του ίδιου οικοπέδου απόσταση Δ (ή μεγαλύτερη)?

Μόλις ξαναδιάβασα τι έλεγα, ουτε εγώ δεν κατάλαβα, χαχαχαχαοχαχαχα. χμ, πάμε πάλι

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι αν σε μεγάλο οικόπεδο που έχει χωριστεί με κάθετη σε 3 τμήματα και στα τμήματα αυτά έχει κατασκευαστεί μαντρότοιχος.

Με υποχρεώνει κανείς να κολλήσω στο μαντρότοιχο μου?

Αν όμως, εγώ αφήνω απόσταση 80 πόντους απο το όριο μαντρότοιχος.

Αν ο δίπλα θέλει να χτίσει Δημήτρη, μπορεί να κολλήσει.

Αφενός δεν ξέρω τι λέει ο ΝΟΚ, ότι τα κτίρια απέχουν Δ ή κολλάνε...

ομως αν ο δίπλα θέλει να χτίσει, τον στρίμωξα εγώ γιατί πρέπει να απέχει Δ-80 απο το κτίριο μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως απαγορεύονται οι μαντρότοιχοι (εξαιρούνται οι τοίχοι αντιστήριξης) εντός του οικοπέδου. Περιφράγματα μόνο στο όριο του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

:grin:  Ναι αλλά έχει φτιαχτεί πριν το 75, εγώ να τον γκρεμίσω τώρα? Θα γκρινιάζει ο ιδιοκτήτης.........

να τον ταχτοποιήσω με 4178? Θα γελάνε :grin: :grin: :grin:

να μην με νοιάξει?- μήπως νοιάξει τον ελ. δομ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.