Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Να διορθώσω πως ο ελεγος της ύπαρξης του αυθαιρέτου γίνεται με ΓΟΚ. Με ΝΟΚ βρισκουμε τα ποσοστά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει μια διαφωνία γενικά για αυτό το θέμα και στο forum και αλλού.

 

Πάντως αν γίνει κατά ΓΟΚ τότε πρόκειται περί υπέρβασης δόμησης κύριου χώρου χωρίς μειωτικό συντελεστή γιατί από πάνω έχει σκάλα. Αυτή είναι πάνω από 1.50μ και ενώνει χώρο κύριας χρήσης με χώρο κύριας χρήσης.

 

Ας αποφασίσει ο συνάδελφος που έθεσε το ερώτημα πως θα το αντιμετωπίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Crisvach νομίζω ότι έχεις δίκιο, με τις πιο κάτω παρατηρήσεις:

 

1 νομίζω ότι εξωτερική κλίμακα μέτραγε σε δόμησή και κάλυψη αν ήταν ή μοναδική πρόσβαση στον όροφο, αν όχι ας με διορθώσει κάποιος .

2 αν όντως είναί ή μοναδική, εκτός από ΥΔΚΧ θα υπολογισθεί ως υπερβαση και η αποθήκη (κατ 3)

3 θα ελεχθουν και οι πλάγιες αποστάσεις

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Crisvach νομίζω ότι έχεις δίκιο, με τις πιο κάτω παρατηρήσεις:

 

1 νομίζω ότι εξωτερική κλίμακα μέτραγε σε δόμησή και κάλυψη αν ήταν ή μοναδική πρόσβαση στον όροφο, αν όχι ας με διορθώσει κάποιος .

2 αν όντως είναί ή μοναδική, εκτός από ΥΔΚΧ θα υπολογισθεί ως υπερβαση και η αποθήκη (κατ 3)

3 θα ελεχθουν και οι πλάγιες αποστάσεις

ειναι χωρις οικοδομική αδεια το ακινητο οποτε πλαγιες αποστασεις δεν ελεγχονται

 

καποιες απο τις λυσεις που εχουν προταθει 

 

1)κατηγορια 3 αν ειναι μεχρι 15τ., και υψος 2.5 μ (τηρουνται οι περιορισμοί)

Σε αυτη την περιπτωση θα δηλωθουν οι χωροι κατω απο την σκαλα ως αποθηκες και θα γινει κι εξτρα αναλυτικος για το κλιμακοστασιο?(υπολογισμοι για μπετον, πλακακια κλιμακας, στηθαιο κτλ?)

 

2) Αναλυτικος ολη η σκαλα και ο μισος χωρος απο την αποθηκη με μειωτικο συντελεστη επειδη λογω κλισης της σκαλας υπαρχει σημειο που ξεκιναει απο 0 εσωτερικο ωφελιμο υψος και φθανει στο ανωτερο σημειο τα 2.10μ.

 

3) ολη η επιφανει της σκαλας και η αποθηκη απο κατω με μειωτικο συντελεστη

 

ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΦΩΤΟ και απο την αλλη κλιμακα

post-495-0-87121600-1394821474.jpg

post-495-0-90391800-1394821489.jpg

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Η λογική που "εισάγει" ο crisvach είναί ή εξής

Η διαπίστωση για το αν κάτι είναί αυθαίρετο γίνεται με βάσή τον ΓΟΚ (εποχή κατασκευής αυθαιρετου)

Άρα οτι μετραγε σε δόμησή τότε είναί ΥΔΚΧ τώρα.

Αν λοιπόν ή σκάλα ήταν εντός ΣΔ βάσή ΓΟΚ ,τώρα θα πρέπει να υπολογισθεί σαν ΥΔΚΧ (αν είχε άδειά τότε θα ελεγχαμε και τις πλάγιες αποστάσεις )

Επισης, θα έπρεπε να βάλουμε σαν παράβαση την αποθήκη σαν κατ3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ξαναρωτησει αλλα τωρα με ερδεψατε παλι......περγκολα σε καφετερια με ανοιγοκλειομενα πλαινα και μπραστινα υαλοπετασματα (η κλασσικη περιπτωση σε καφε)....θα το βαζατε με αναλυτικο;;;;γιατι εγω το εβαλα με υδκχ με μειωτικο συντελεστη και Υ.Κ. και Υ.Προκηπιου....λετε να μπορουσα να γλιτωσω το προστιμο;;;γιατι ειναι σχεδον το 15πλασιο....

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ή θα διάλεγες αναλυτικό (ως ΑΝΟΙΧΤΟ στέγαστρο) ή θα διάλεγες ΥΔΚΧ ΧΩΡΙΣ μειωτικό (ως ΚΛΕΙΣΤΟ χώρο καταστήματος).

Το ΥΔ με μειωτικό, δεν μου κάθεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έβαλες είναι σίγουρα λάθος γιατί δεν προκύπτει από πουθενά.

Χίλιες φορές να το εβαζες με αναλυτικό ή να μην έκανε δήλωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.