Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία με πρασια


Xaxanoulis

Recommended Posts

Καλησπέρα ... Δεν ξέρω αν πρεπει να ρωτήσω εδω για μια περίπτωση που μου έτυχε αλλα δεν ξέρω που να απευθεινθω. Είχα παει σε ενα φιλικό Σπιτι και παρκαρησα πάνω στο πεζοδρόμιο , μόλις πήγα να φύγω ήρθε ενα παππούς με τσαμπουκά και μου είπε οτι απογορευται να παρκαρω εκει γιατι ειναι το Σπιτι του και παρκάρει αυτός στο σημείο αυτο , του λέω οτι ειναι πεζοδρόμιο και αν θέλει να φωνάξει την αστυνομία για με γράψει . Εμπας περιπτώσει μετα απο πολλη τσακωμω μου είπε οτι πρασια (πρωτη φορα το ακούω αυτο) του λέω ειναι πεζοδρόμιο τπτ αυτός τα δικά του . Γίνετε αυτο το πράγμα να λεει οτι το πεζοδρόμιο ειναι πρασια και παρκαρη αυτός το αυτοκίνητο του τη να πω ..... Απλα ρώτησα απο περιέργεια αν γίνετε αυτο , να λεει οτι ειναι πρασια και ειναι δικό του και να έχει βάλει μια απαγορευτική πινακίδα για να μην παρκάρουν άλλοι ( τη πινακίδα δεν την είδα οταν παρκαρα )

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το πεζοδρόμιο και άλλο η πρασιά.

Το πεζοδρόμιο είναι της τμήμα της οδού η οποία προβλέπεται στο ρυμοτομικό σχέδιο (μεταξύ των ρυμοτομικών γραμμών) και προορίζεται για την κίνηση των πεζών ενώ η πρασιά είναι τμήμα του οικοπέδου στο οποίο απαγορεύεται η δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πρασιά, είναι χώρος ιδιοκτησίας άρα δυνητικά δικός του αν είναι πεζοδρόμιο είναι του δημοσίου.

Σε περίπτωση που σου βγει ερώτημα τι είναι και πως καταλαβαίνεις αν είναι η όχι πρασιά, κάνε αναζήτηση στο φόρουμ.

 

Εδιτ

και φυσικά ορθά τα όσα εγραψε ο συν. ΜΑΚΑΡ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.