Μετάβαση στο περιεχόμενο

χρηση γης για συνεργειο αυτοκινητων


kostas20

Recommended Posts

στον  νομο 4199/13 ΦΕΚ Α216

 

υπαρχουν ρυθμισεις σχετικα  με   πρατηρια   και συνεργεια

και αφορουν

 

κυκλοφοριακη συνδεση, εγκατασταση δεξαμενων, αποστασεις απο κτιρια, συνεργεία  εγκαταστασης υγραεριου...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ, ευχαριστώ dib 

σε αυτό που αναφέρεται ο Δημητρης τα συνεργεία  εγκαταστασης υγραεριου

είναι στο άρθρο 116 

 

Στις άδειες λειτουργίας είναι υποχρεωτικό να παρουσιάζεται και ένας χώρος ως γραφείο, ο οποίος θα είναι και χώρος κύριας χρήσης? Γιατί με το ΝΟΚ πλέον το πατάρι δεν έχει το απαιτούμενο ύψος.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Για χώρο γραφείου δεν κάνουν αναφορά τα διατάγματα, αλλα απο τη στιγμή που έχεις το πατάρι και δεν πληροί τις προυποθέσεις για χώρο κύριας χρήσης, το κάνεις αποθηκευτικό χώρο (που απαιτείται να υπαρχει στο συνεργειο) και ένα τμημα το το κάνεις γραφείο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα, θα μπορούσε κανείς να μου πει αν σε βιοτεχνικό κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή, επιτρέπεται η εγκατάσταση βαφείου επιβατηγών αυτοκινήτων;

 

Διάβασα το 36/98 που ανέφερε ο dib, το οποίο ήταν μάλλον εκ' παραδρομής και το 38/96 που είναι σχετικό όπου λέει ότι

"δεν απαιτείται υποβολή αναθεωρημένης άδειας σε περιπτώσεις χρήσης εμπορική, βιομηχανία-βιοτεχνία, σταθμός αυτοκινήτων και αποθήκευση

Δηλαδή εφόσον το κτίριο είναι βιοτεχνικό, δεν θέλει αλλαγή άδειας για το βαφείο.

 

Μία αρχιτέκτονας που ρώτησα μου έλεγε ότι δεν επιτρέπεται σε βιοτεχνικό να εγκατασταθεί χαμηλής όχλησης δραστηριότητα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι που να το επιβεβαιώνει η να το διαψεύδει;

 

Το 3710/2008 άρθρο 6 μιλάει για συνεργεία βαρέων και συνήθων οχημάτων σε εκτός σχεδίου περιοχές, αλλά αυτό με το βιοτεχνικό με μπέρδεψε.

Η περιοχή δεν είναι Natura, αρχαιολογική κλπ αν και δεν ξέρω αν είναι ΖΟΕ. (ποιος ενημερώνει για αυτό παρεμπιπτόντως; )

 

 

Edited by spacebrn
Link to comment
Share on other sites

τι σου πε?

 

αρα εχω βγαλει 4 ακυρες αδειες φετος....

 

η εκτος σχεδιου περιοχη σου ειναι βιπε?

 

Βαλε ειδικοτητα σου

 

αν και αλλο χρηση γης και αλλο χρηση κτηριου

αν και το ενα μπλοκαρει το αλλο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

1) Αν η οικ.άδεια του κτηρίου αναφέρει βιοτεχνικό κτήριο τότε σίγουρα δεν απαιτείται αναθεώρηση της άδειας

 

2) Σχετικά με την απαγόρευση ή μη περί εγκατάσταση δραστηριότητας χαμηλής όχλησης σε βιοτεχνικό κτήριο που λέει η συνάδελφος, μαλλον δεν είναι καλά ενημερωμένει γιατί δεν είναι αρμοδιότητα της να εκδίδει άδειες συνεργείων αυτοκινητων (είναι αρμοδιότητα μηχανολόγων-ηλεκτρολόγων-χημικών)

Εγω προσωπικά εχω βγάλει περίπου 15 άδειες συνεργείου αυτο/των σε βιοτεχνικό κτήριο (εντός και εκτός σχεδίου)

Δεν θυμάμαι που είναι γραμμένο αυτό περί εγαταστασης δραστηριότητας χαμηλής όχλησης σε βιοτεχνικό κτήριο, μάλλον στο Ν. 3325/06 (καθώς προγενέστερους και μεταγενέστερους αυτού)

 

3) Το βασικότερο για σένα αυτή τη στιγμή (αφού έχεις κτήριο με χρήση βιοτεχνική) είναι να το επιτρέπει η χρήση γης της περιοχής που βρίσκεται το κτήριο (είτε εντός είτε εκτός σχεδίου), το οποιό μπορείς να το επιβεβαιώσεις μόνο με αίτηση στη ΥΔΟΜ.

 

''Διάβασα το 36/98 που ανέφερε ο dib, το οποίο ήταν μάλλον εκ' παραδρομής...'' δεν κατάλαβα τι εννοείς ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

@ΟΤΤΟ

η εκτός σχεδίου περιοχή, δεν είναι ΒΙΠΕ. 

Όταν λες ότι το ένα μπλοκάρει το άλλο, σημαίνει ότι το κτήριο μπορεί να είναι βιοτεχνικό, και η χρήση γης να επιτρέπει υψηλής όχλησης και να μην επιτρέπει χαμηλής όχλησης επιχειρήσεις;

 

@dib,

αναφέρεις στο προηγούμενο σχόλιο σου το αρ14 ΠΔ 36/98 το οποίο μου φαίνεται άσχετο με συνεργεία και μετά το αρ14 38/96 το οποίο είναι σχετικό με συνεργεία οπότε υπέθεσα ότι εννοούσες και στα δύο το ΠΔ 38/96

 

στο 3325/06 αρ6 παρ 7 λέει ότι "μετεγκατάσταση ...χαμηλής όχλησηςπου δεν επιτρέπονται σε περιοχές γενικής κατοικίας...επιτρέπεται σε περιπτώσεις πυρκαιας σεισμου κλπ εφόσον γίνεται σε βιοτεχνικό κτίριο."

 

Δηλαδή, προβλέπει να γίνεται μετεγκατάσταση χαμηλής όχλησης σε βιοτεχνικό εντός περιοχής κατοικίας μόνο μετά από καταστροφή; Άλλες περιπτώσεις δεν υπάρχουν; 

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις το Ν 3325/06, δεν εχει καμμία μα καμμία σχέση με τα συνεργεία αυτο/των

 

Δώσε βάση στη τελευταία παραγραφο του προηγούμενου μηνύματος μου που σου λέω για αίτηση στη ΥΔΟΜ, άμα σου απαντήσουν ναι οτι επιτρεπεται να γίνει επαγγελματικό εργαστήριο (χαμηλής όχλησης) στη τάδε περιοχή που βρίσκεται το κτήριο σου, ξεκίνα τη διαδικασία για άδεια ίδρυσης και μετά λειτουργίας.

 

Και σου ξαναλέω, μην αναλώνεσαι με άσχετα πράγματα (Ν 3325/06, κλπ) τα οποία δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με τα συνεργεία

 

Η νομοθεσία για συνεργεία είναι συγκεκριμένη (ΠΔ 78/88-416/91-38/96 και Ν 3710/08)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επαναφέρω το θέμα.

 

1) Μέσα στην πόλη πώς μαθαίνουμε αν επιτρέπεται η χρήση συνεργείου αυτοκινήτων; με αίτηση σε ΥΔΟΜ;

 

2) Στην περίπτωση ΖΟΕ, χρειαζόμαστε να αναφέρεται αποκλειστικά «επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης» ή μας κάνει και κάποια άλλη διατύπωση όπως πχ «βιοτεχνία»;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.