Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαρισμος πέτρας


bnpwn

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

 

Φτιάχνω ένα μαγαζι και επειδή είναι χτισμένο με πέτρα αποφάσισα το εξωτερικο μέρος να την κάνω εμφανές και να μην το καλύψω.

Ο άνθρωπος που πήρα για να την καθαρίσει μου είπε ότι προσπάθησε πολύ αλλά δεν μπορεί να καθαριστεί άλλο η πέτρα. Μου είπε ότι χρησιμοποιησε ακόμη και καυστική ποτάσα αλλά μάταια.. Επιπλέον πριν πολλά χρόνια το συγκεκριμένο μαγαζί είχε πιάσει φωτιά.

 

Μήπως εσείς μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή κάποιο καθαριστικό για να κάνω και μια προσπάθεια μόνος μου? Μήπως υπάρχει κάποια βούρτσα που μπορώ να προσπαθήσω?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έδωσες πληροφορίες για το έχει η πέτρα? Είναι μαύρη από φωτιά? Είναι λερωμένη από σοβάδες? τι ακριβώς? Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε εαν εχεις κομπρεσερ μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα εξαρτημα που έχει πολλά "καρφια". να εισαι βεβαιος οτι η πετρα θα καθαρισει .Εγω καθαρισα ασβεστη παλιο σε πετρα. απλα θελει λιγο υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚ θα του πάρει βέβαια μερικά χρόνια απο την ζωή του.

 

2 λύσεις βλέπω. Υδρο-αμμοβολή τουλάχιστον 500 bar ή Dry ice blasting.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ειδος της πετρας; Αν ειναι απο σπρει;

Το τριψιμο με βουρτσακι θα κανει μεγαλη ζημια;

Edited by ΖΑΦΙΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα έχει πάρει και φωτιά στο παρελθόν (15 χρόνια πριν) και έχει και παλιά χρώματα επάνω. Το θέμα είναι ότι δεν έχω μηχάνημα για υδροαμμοβολή. Υπάρχει κάποιο ισχυρό καθαριστικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω? Αν ναι πώς?

ΕΚ δεν έχω κομπρεσέρ, έχω όμως ένα κρουστικό δράπανο. Τι είναι τα ''καρφιά'' που λες?

Link to comment
Share on other sites

NAI !!!!!!!!!!!!! ματσακόνι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

http://m-7.gr/sn-1288-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B9

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.