Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου οικοδομικής άδειας


zefi

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Έχω διαβάσει πολλές φορές τις διάφορες αναρτήσεις σας και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφερουσες. Θα ήθελα αν κάποιος είχε το χρόνο να μου απαντήσει στα παρακάτω:

 

1. Στην άδεια που έχει εκδοθεί 8/2013 υπάρχει μια αποθήκη 18 τ.μ. τα κυβικά μπετόν ο μηχανικός τα υπολόγισε γύρω στα 23 (23*250€=5.750€). Είναι μήπως πιο οικονομικό να την κάνω με κοιλοδοκούς ή IPN,IPE και μετά να την χτίσω; Αυτή η αλλαγή γίνεται με ενημέρωση φακέλου ή με αναθεώρηση; Άξίζει να μπω σε αυτή την διαδικασία;

 

Διαβάζοντας τον νόμο καταλαβαίνω ότι χρειάζεται ενημερωση φακέλου αλλά ο μηχανικός λέει ότι χρειάζεται αναθεώρηση, μήπως κάνει λάθος;

 

2. Αν κάνω κάτω από μια βεράντα μια μικρή αποθήκη για τον λέβητα αυτό μπορεί να γίνει με ενημέρωση φακέλου;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το Α) δεν νομίζω ότι αξίζει: Να κάνεις τις γωνιακές κολώνες με σίδερα.... θα έχεις μια οικονομία, και το "καπάκι", τη βάση όμως με τι την κάνει?

Δώσε μερικές πληροφορίες ακόμη.... ισόγεια είναι, εντός περιγράμματος, εκτός?

... δεν πιστευω ότι αξίζει η διαφορά (θα είναι μικρή) και συν την αμοιβή του μηχανικού που θα κάνει την μελέτη-αναθεώρηση άδειας.

Β)Αναθεώρηση θέλει (εφόσον η άδεια είναι σε ισχύ και η αποθήκη άκτιστη.), έτσι τουλάχιστον συνηθιζότανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.