Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πραγματογνωμοσύνη για αποκόλληση πλακιδίων


nktr

Recommended Posts

Καλό μεσημέρι και καλώς σας βρήκα.

Εχω ένα πρόβλημα με το διαμέρισμα που αγόρασα όπου στην 3ετία είχα θέμα κατά με πλακάκια που είχαν ξεκινήσει και τα άκουγα κούφια κάποια στο σαλόνι και κάποια στο παιδικό υπνοδωμάτιο δηλ. σα να είχαν ξεκολλήσει.
Με την πάροδο των ετών η κατάσταση χειροτέρευε στο σαλόνι όπου ακουγόντουσαν αρκετά ακόμη και στα 9 χρόνια και μήνα Οκτώβρη σηκώθηκαν δύο σειρές μαζί περίπου 24τεμ. 12+12 και έχουν μείνει κούφια τα γύρω τους.
Επίσης μετά από 3 χρόνια σηκώθηκαν και του παιδικού υπνοδωματίου που είχαν κουφώσει και αυτά 12τεμ. 6+6 δηλ.

*20άρι πλακάκι τοποθετημένο διαγώνια στο σαλόνι
20άρι πλακάκι τοποθετημένο κανονικά στο παιδικό

 

κόλλα πάνω στο πλακάκι + σχεδόν μηδενικός αρμός

Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Επειδή έχω "τεντώσει" με αυτή την κατάσταση και έχω σοβαρό πρόβλημα στο σπίτι μιας και δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό (λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του) η λογική λέει ότι πρέπει να ξηλωθούν όλα !! και έχω φρικάρει και με την αντιμετώπιση του κατασκευαστή και στην όλη περιπέτεια που προσπαθεί να μας την κάνει μπαλάκι ("συμβαίνει αυτό και δεν είναι τίποτα φώναξε ένα μάστορα να στα κολλήσει"), για την κακοτεχνία του πως μπορώ να τον κυνηγήσω  και εάν θα δικαιωθώ νομικά μέσα από την πραγματογνωμοσύνη του TEE για κακοτεχνία τοποθέτησης, υλικών κλπ καθώς και εάν ο νόμος προβλέπει κάτι τέτοιο μιας η εργασία τοποθέτησης των πλακιδίων θεωρητικά έχει χρονική ισχύ?
Δηλ. τα βάζεις τώρα και μετά 10 χρόνια τους δικαιολογεί να ξεκολλήσουν...?
Έκ των προτέρων σας ευχαριστώ

Καλό μεσημέρι
Νίκος

Edited by nktr
Link to comment
Share on other sites

βεβαια, δεν λες πότε  εγινε η αγορα...

 

Πάντως,  από οσα  ανεφερες... εδω ειναι ενα θεμα πραγματικων ελαττωματων...

 

οπότε θα πρεπει να προσφυγεις σε μηχανικο για "τεχνικη εκθεση"

 

και σε δικηγορο για ασκηση -τυχον-  αγωγης...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παράβλεψα να το αναφέρω,

η αγορά του διαμερίσματος από τη νεόδμητη οικοδομή έγινε το 2000 και τα πρώτα συμπτώματα έγιναν στα 3 χρόνια με αποκορύφωση το σήκωμα των πλακιδίων στα 9 χρόνια.

Εάν προχωρήσω σε τεχνική έκθεση μήπως γνωρίζουμε εάν θα μπορέσω να κυνηγήσω το θέμα νομικά?

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by nktr
Link to comment
Share on other sites

Από το 2000 που έγινε η οικοδομή αν πας τώρα (μετά από 13 και μισό) χρόνια να προσπαθήσεις να αποδείξεις ότι πριν 13 χρόνια είχε κακοτεχνία και τώρα τα καταγγέλλεις θα χάσεις και χρόνο και χρήμα και φυσικά δεν θα δικαιωθείς.

Διότι το μου το παρουσίασε μετά από 3 χρόνια ή μετά από 5 μήνες το λες τώρα μετά από 13 χρόνια.

 

Οπότε αν υπαρχει πρόβλημα πρέπει να κάνεις ανακαίνιση μόνος σου επιλέγοντας αυτή την φορά σωστά συνεργεία.

Μια καλή συμβουλή είναι να μιλήσεις και με κάποιον υπεύθυνο μηχανικό στην περιοχή να προσδιορίσει κάποιες βασικές προδιαγραφές ώστε να αποφύγεις ξηλώματα μετά από 5 χρόνια πάλι.

 

 

(το παρόν θέμα το μεταφέρω στην ενότητα για τους ιδιώτες)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την κατεύθυνση το πως πρέπει να κινηθώ.

Για να πω του στραβού το δίκιο το πήρα απόφαση μόνο όταν σηκώθηκαν τα πλακάκια και όχι όταν κούφωσαν κάποια. Οπότε με λίγα λόγια η εργασία τοποθέτησης πλακιδίων έχει ημερομηνία λήξης και μετά για την κακοτεχνία ευθύνεται ο ιδιοκτήτης....???

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο που αγανακτεις

και προφανώς έγιναν λάθη με το δάπεδο σου (γεμίσματα, προεργασία, ποσοστό υγρασίας, κόλλες κλπ) και είναι εντελώς αφύσικο αυτό που συμβαίνει, εκτός και αν εσύ κάθε μέρα ξεφορτωνες πάνω στο δάπεδο σου βαριές κούτες...

Τα έξοδα για να βρεθούν σήμερα ποια ακριβώς ήταν τα τεχνικα σφάλμα που έγιναν πριν από 13 χρόνια, είναι υπολογίσιμα.

Στα δικαστήρια δεν θα έχεις καμία τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσοχη, εισαι η τυπικη περιπτωση που περιμενουν οι δικηγοροι για να σε βαλουν στο τριπακι.

 

Θα χασεις χρονο και χτηματα. Δε θα εχεις καμια τυχη σε διακαστηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι... είχα φίλους που προσπάθησα να τους αποτρέψω ... αλλά τελικά για αυτούς .... κρατάει χρόνια ... και αναγκάστηκαν να τα φτιάξουν μόνοι τους ... 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους συναδέλφους ακόμα και εαν ήταν μέσα στην δεκαετία, πάλι δεν βρίσκεις εύκολα άκρη. Η λύση χωρίς να ξηλώσεις είναι μια και έχει ξαναγραφτεί.

 

Εαν μου επιτρέψει ο συντονιστής θα την γράψω αναλυτικά αλλα θα βάλω και 4 ενδεικτικά υλικά διότι με τις ρητίνες εαν αρχίσουμε τα περι ιξώδους στην μονάδα του χρόνου και καταλάβει ο ιδιώτης ........να με φτύσετε. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις εύστοχες συμβουλές σας και πραγματικά χαίρομαι το φόρουμ για τους χρήστες τι ήθος και επαγγελματισμό έχουν.

 

Κε Ροδόπουλε θα ήθελα πραγματικά να μου συστήσετε τι προτείνετε μιας και άσχετος ιδιώτης δεν μπορώ να πω ότι είμαι γιατί έχω κάποιες γνώσεις και "πιάνουν" και τα χέρια μου.

Θέλω να γνωρίζω για να μην ξαναζήσω αυτό το έργο.

 

σας βάζω και κάποιες φωτό μπας και βοηθήσουν

 

 

παιδικό δωμάτιο

2dbp8hx.jpg

 

 

σαλόνι όπου έχουν πλέον κουφώσει και άλλες 4 σειρές από κάθε πλευρά ... :(

25krhc7.jpg

 

2elbmth.jpg

 

2rd94sh.jpg

 

ίσως τώρα να καταλαβαίνετε γιατί έχω εξοργιστεί και μου έχει ανέβει το αίμα στον εγκέφαλο κάθε μέρα ππυ το βλέπω αυτό που αυτός ο "επαγγελματίας εργολάβος" άρτια έφτιαξε.

Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω μα με την καμμία σας λέω τι καταστροφή έκανε...!!!

Γι αυτό ρωτούσα και ξαναρωτούσα εάν μπορώ πραγματικά να τον κάνω να καταλάβει πόσο αψήφιστα παίρνουν τέτοια θέματα με την πλάτη του νόμου από ότι καταλαβαίνω βέβαια ...

Η φρίκη είναι ότι συνειδητοποιείς τι ασχετοσύνη τοποθέτησης υπάρχει όπως και τι κενό νόμου υπάρχει όταν βλέπεις πλακάκια σε μονοκατοικίες σε εξωτερικούς χώρους από την αρχή του αιώνα.

Τι να πω πραγματικά δεν ξέρω....

Edited by nktr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.