Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πραγματογνωμοσύνη για αποκόλληση πλακιδίων


nktr

Recommended Posts

Υπάρχει θέμα στο φόρουμ

Το φαινόμενο αυτό συμβαίνει πάρα πολλές φορές-χωρίς να είναι τεχνικά σαφείς οι λόγοι!!

 

Προσωπικά το είδα σε 3 περιπτώσεις με πιο χαρακτηριστική αυτής της πολυκατοικίας

που μετά από 7 χρόνια από την παράδοση σηκώθηκαν τα πλακάκια του 4

τον επόμενο του 3

τον μεθεπόμενο του 2

κ.ο.κ μέχρι και του ισογείου (με υπόγειο από κάτω) 

 

Ο εργολάβος (παρά το ότι δεν μπορούσε να διωχθεί-γιατί πέρασε η κατά νόμο  5/ετία)

φάνηκε κύριος

διέθεσε τεχνίτες που τα ξανάκαναν -οι ιδιοκτήτες επιβαρύνθηκαν με την αγορά τους

αλλά χαλάλι

γιατί εκσυγχρόνισαν τα διαμερίσματά τους!! 

Link to comment
Share on other sites

2rd94sh.jpg

 

ίσως τώρα να καταλαβαίνετε γιατί έχω εξοργιστεί και μου έχει ανέβει το αίμα στον εγκέφαλο κάθε μέρα ππυ το βλέπω αυτό που αυτός ο "επαγγελματίας εργολάβος" άρτια έφτιαξε.

....

 

Χωρίς να είναι διάγνωση αυτό που θα πω αλλά παίζει ως παράγοντας σε μερικές περιπτώσεις.

 

Απ ότι βλέπω στην φωτογραφία (αν βλέπω σωστά) είναι με μηδενικό αρμό τα πλακάκια μεταξύ τους και τερματίζουν στους τοίχους (πάλι σχεδόν μηδενικά).

Υπάρχει λοιπόν η πιθανότητα η διαφορά συστολών διαστολών ειδικά κάποιο ζεστό καλοκαίρι χωρίς κλιματιστικά να το προκάλεσε.

 

Είναι πιο σύνηθες σε ανοιχτούς εξώστες που τους βαράει και ο ήλιος με μηδενικό αρμό ο οποίος θα απορροφούσε κάποιες διαστολές.

Σε κλειστό χώρο που είναι πιο ελεγχόμενες οι θερμοκρασίες είναι πιο σπάνιο αλλά δεν θα το απέκλεια.

 

Φυσικά αν ήταν αυτός ο λόγος (όπως είπα δεν είναι δυνατό έτσι να έχω βεβαιότητα) τότε ότι κόλλα και να είχε βάλει οι δυνάμεις συστολών διαστολών θα το είχαν τινάξει ή ακόμα και σπάσει (δημιουργεί σχήμα σαν ρήγμα με τριχοειδή σπασίματα στα πλακάκια όταν γίνει έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Αποκόληση πλακιδίων μπορεί να συμβεί για αρκετούς λόγους.

Όταν όμως η αποκόληση συνοδεύεται από ανασήκωμα των πλακιδίων, όπως στην εικόνα, τότε η αιτία είναι μόνο μία.

Έλλειψη ή μικρό πλάτος αρμών, που δεν επιτρέπουν διαστολές των πλακιδίων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τους αρμούς

 

αλλά μήπως είναι αποτέλεσμα και θερμογέφυρας απο κάτω που συμπυκνώνει. Η λύση είναι ρητίνες πολύ χαμηλού ιξώδους με δυνατότητα διάχυσης που τις περνάς με βαρυτική εσπίεση στους αρμούς απο σωληνάκια πεταλούδας νοσοκομείου. Γενικά είναι εύκολη επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις εύστοχες συμβουλές σας και πραγματικά χαίρομαι το φόρουμ για τους χρήστες τι ήθος και επαγγελματισμό έχουν.

 

Κε Ροδόπουλε θα ήθελα πραγματικά να μου συστήσετε τι προτείνετε μιας και άσχετος ιδιώτης δεν μπορώ να πω ότι είμαι γιατί έχω κάποιες γνώσεις και "πιάνουν" και τα χέρια μου.

Θέλω να γ

 

παιδικό δωμάτιο

2dbp8hx.jpg

 

 

 

 

εδώ οι κόλλες που πήγαν??? έμειναν μόνο στα πλακάκια? ή δεν έιχε καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για τον σχεδόν μηδενικό αρμό έχω καταλήξει ότι φταίει και ίσως το υπόστρωμα.
Τώρα για τον τρόπο επισκευής και για τα υλικά που προτείνετε θα ήθελα συμβουλή μιας και είσαστε γνώστες των υλικών.



Ναι οι κόλλες έμειναν πάνω στα πλακάκια. Παίζει ρόλο το ότι κόλλησαν στο πλακάκι και ότι δεν έχει μείνει καθόλου στο υπόστρωμα?
Θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό ότι η κόλλα να πιάνει καλύτερα στο πλακάκι από ότι στο υπόστρωμα, ή κάνω λάθος?

Edited by nktr
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι φυσιολογικό

Εμένα σε μια οικοδομή μου, μου ξηλώθηκαν τα πλακάκια του σαλονιού (με αρμό 4χιλ) σε κεντρικό σημείο του χώρου

μετά από 12 χρόνια και ήταν λόγω υπερβολικής θέρμανσης από το τζάκι (το οποίο εν μέσω φοβερού κρύου) είχαν γεμίσει με ξύλα 

σε τέτοιο βαθμό που όταν πήγα - και πήγα αμέσως- το τζάκι ήταν κατακόκκινο

(Υπόψη ότι το υπόστρωμα ήταν περλίτης που κατά την γνώμη μου συνετέλεσε επιδεινώνοντας το φαινόμενο) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.