Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Δηλαδή υπόγειο αδείας του '86 που εξείχε 1,50μ από το έδαφος και ξεμπαζώθηκε, τώρα τον εξετάζω με ΝΟΚ και δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή;

 

Ναι οκ μέχρι να το γράψω το πατε 

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλάς για περιπτώσεις που δεν έχουν ανέβει αρχεία στο σύστημα αφού προφανώς είναι σε οριστική για να έχει παρει βεβαίωση;

Σημαντικό πολύ το ζήτημα. Θα σου πει γιατι δεν ανεβασες τα αρχεια οπως δήλωσες με ΥΔ; ε κακέ μηχανικέ; όχι οτι περιμενες μεχρι τελους διευκρινησεις για να εισαι ενταξει....

Και πάλι...ποιός θα μου το πει??όσο για τις διευκρινήσεις??ακόμα μας τις δίνουν..είχα και έχω νέες προθεσμίες τελικά βάση νόμου!

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι... θέλω να πιστεύω ότι εάν έχει ο.α. ακολουθάμε τα της ο.α. ...

 

 

Δεν ειναι ετσι.

 

πχ ΟΑ για διωροφο με υπογειο.

Σταθμες :

+1.2 το υπογειο

+4.2 το ισογειο

+7.2 ο οροφος.

 

Στην κατασκευη το υπογειο πηγε στο +1.5μ ΧΩΡΙΣ να αλλαξει η χρηση του υπογειου, ΧΩΡΙΣ τα αλλαξουν τα υψη των ανω οροφων (ολο το κτηριο ανεβηκε ψηλοτερα, λογω αλλαγης καθαρου υψους υπογειου).

Δεν θα το παω με ως ΥΥΒΧ????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε μια δήλωση με πρόστιμο 4014 πχ 5000 και πρόστιμο 4178 πχ 10000, που δεν επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο γιατί δεν άλλαξαν τα πολεοδομικά μεγέθη. Η δήλωση με 4178 θα λέει πρόστιμο 10000 και στα οικονομικά στοιχεία πληρωμές 5000 και πράξη ολοκλήρωσης με 4178. Το ότι δεν λαμβάνεται η διαφορά στο πρόστιμο το λέει εγκύκλιος και όχι κάποιος νόμος. Τους έχετε εμπιστοσύνη πως δεν θα έρθουν μετά από 2 χρόνια αφού μεταφερθούν και οι περισσότερες δηλώσεις για να διεκδικήσουν και τα υπόλοιπα 5000 Ευρώ. Πόσο μάλλον εάν η διαφορά είναι αποτέλεσμα ψευδούς δήλωσης παλαιότητας, αλλά όχι μόνο. Ρωτάω.

 

Ποιος μου εγγυάται πως δεν θα γίνει αυτό με όλα αυτά που έχουμε δει τελευταία; Ή μήπως είμαι πολύ καχύποπτος;

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής: Υπόγεια στάθμη που ξεμπαζώθηκε, θεωρείται ακόμα υπόγεια στάθμη; Δηλαδή αν φτιάξω άλλα 10τμ σε υπόγεια στάθμη αδείας που τώρα βέβαια είναι ισόγειο, πάω με μειωτικό συντελεστή ή όχι;

 

 

Φανταστείτε μια δήλωση με πρόστιμο 4014 πχ 5000 και πρόστιμο 4178 πχ 10000, που δεν επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο γιατί δεν άλλαξαν τα πολεοδομικά μεγέθη. Η δήλωση με 4178 θα λέει πρόστιμο 10000 και στα οικονομικά στοιχεία πληρωμές 5000 και πράξη ολοκλήρωσης με 4178. Το ότι δεν λαμβάνεται η διαφορά στο πρόστιμο το λέει εγκύκλιος και όχι κάποιος νόμος. Τους έχετε εμπιστοσύνη πως δεν θα έρθουν μετά από 2 χρόνια αφού μεταφερθούν και οι περισσότερες δηλώσεις για να διεκδικήσουν και τα υπόλοιπα 5000 Ευρώ. Πόσο μάλλον εάν η διαφορά είναι αποτέλεσμα ψευδούς δήλωσης παλαιότητας, αλλά όχι μόνο. Ρωτάω.

 

Ποιος μου εγγυάται πως δεν θα γίνει αυτό με όλα αυτά που έχουμε δει τελευταία; Ή μήπως είμαι πολύ καχύποπτος;

 

 

Συμφωνώ απολύτως

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Στην κατασκευη το υπογειο πηγε στο +1.5μ ΧΩΡΙΣ να αλλαξει η χρηση του υπογειου, ΧΩΡΙΣ τα αλλαξουν τα υψη των ανω οροφων.

Δεν θα το παω με ως ΥΥΒΧ????

Ναι, εκεί θα το πας. Εάν όμως είχες υπόγεια αποθήκη στο 1.50 που έγινε κατοικία, τότε άσχετα που είναι στο 1.50 και όχι στο 1.20, θα το βάλεις ΥΔΒΧ, διότι το 1.50 προέρχεται από την ο.α. Αυτό εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι , κάτι δε λετε καλά μου φαίνεται. Μιλάτε όλοι για έλεγχο κατά ΝΟΚ .

 

Τη διευκρίνηση για το Αρθρο 1 παρ.1 ότι η διαπίστωση του αυθαιρέτου γίνεται κατά ΓΟΚ και  οχι κατά ΝΟΚ δεν τη λαμβάνετε υπ'όψη  ?

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ αναφέρει 1,20 μ και αυτό ισχύει για τα εντός. Για τα εκτός (υπόγεια) που υπόκεινται στο 270 Δ  (με την οροφή να μην ξεπερνά τα 0,80μ) κουβέντα δεν είπανε.

 

μα λεει ότι η ισχύς του άρθρου 11 6.ι είναι και για τα εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.