Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την “ερωτοαπαντηση” 16 της Εγκυκλιου 3, οι αυθαιρεσιες της παρ.5 του αρθ.18  υπαγονται υποχρεωτικα σε καποια απο τις κατηγοριες 1,2,4,5  του αρθ. 9.

Αυτο σημαινει οτι στο ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ φυλλο καταγραφης που θα κανω για 1 πχ. ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ, πρεπει να επιλεξω και κατηγορια???????????

Link to comment
Share on other sites

όλα τα ΦΚ πρέπει να έχουν κατηγορία.

Αλλιώς δεν προχωράει.

 

Και αν εχω μια δηλωση που στο ενα φυλλο καταγραφης ειναι Κατηγορια 1 και στο αλλο φυλλο καταγραφης Κατηγορια 4  (συνδυαζονται αυτες οι 2 συμφωνα με το αρθ.9), τι κατηγορια θα βαλω στο 3ο φυλλο καταγραφης που περιεχει μονο 1 ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ? 

Η μηπως δεν ειμαι υποχρεωμενος να κανω ξεχωριστο φυλλο καταγραφης για τις ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

τι λοιπές παραβάσεις τις εξετάζεις ως προς την κατηγορία με τα ίδια κριτήρια που εξετάζεις και μία ΥΔ (εκεί κατέληξα εγώ δλδ...)

πχ. ένα στέγαστρο:

αν είναι προ 1975 τότε 1

αν είναι προ 1983 τότε 2

αν δεν προκαλεί ΥΚ>40% τότε 4

αλλιώς 5.

 

Εγώ εκεί κατέληξα...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω στην ίδια ακριβώς κατηγορία που βάζω και την ιδιοκτησία που δηλώνεται με τη συγκεκριμένη δήλωση (χωρίς απολύτως κανέναν έλεγχο του <40% δόμηση - κάλυψη και <20% ύψος). Δηλαδή, ή 1, ή 2, ή 4, ή 5.

Link to comment
Share on other sites

Καλά για την 1 μάλλον δε μπορεί να είναι με Λ.Π. 

2 μπορεί να είναι 

τώρα 4 ή 5 θα είναι εφόσον συνυπολογισθούν όλες οι Λ.Π. και οι Υ.Δ. της δήλωσης 

με άλλα λόγια η κατηγορία θα πάει πακέτο με την Υ.Δ. 

 

edit: Κάπως έτσι όπως τα λέει και ο Ιάσονας (κάνε και ένα παραπάνω έλεγχο τόσους κάνεις κάθε μέρα... :mrgreen: )

Edited by nzerman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φτου ρε π@@@@@ μου...

ένα ξεκάθαρο θέμα ρε γαμώτο...

ότι μας έρθει στην κουρούπα μας κάνουμε...

 

υ.γ. Χριστόφορε, ένα στέγαστρο δεν μπορεί να είναι κατηγορία 1 όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ένα δεν είναι ξεκάθαρο!!!!!

 

Εγώ πάντως τον extra έλεγχο αν οι λοιπές παραβάσεις (π.χ. στέγαστρο) είναι εντός του <40% δόμηση - κάλυψη και <20% ύψος, δεν τον κάνω!!!

Αν συμπεριλάμβαναν και αυτό θα έπρεπε να το πουν!!!

Κι ότι, δεν ...απαγορεύεται, κοινώς ...επιτρέπεται.

Κι ό,τι δεν ....λέγεται δεν υπάρχει λόγος να .....γίνεται.

Αφού και να έχουν π.χ. ΥΚ ή ΥΥ αυτή δεν μπορεί να υπολογιστεί.

Μας το κάνει ...δωράκι ο νόμος.

Ολόκληρο 500άρικο εισπράττουν....

Δεν υπάρχει λόγος να ....σκάψω το λάκκο μου μόνος μου!!!!

 

 

 

Διότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις μια τέτοια παράβαση θα μου ...πετάξει το ακίνητο κατηγορία 5!!!!

Για σκεφτείτε το λίγο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βγαζουμε απο το παιχνίδι την κατηγορία 1?Εγω ειχα ενα υπογειο που εγινε κατοικία το 1972.Στα σχέδια της σύστασης (1972) φαινεται η αλλαγη διαμερισμάτωσης και η μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χωρου (ειχε πορτα και ανοιγματα εκει που η αδεια εδειχνε χωμα).Εβαλα λοιπον σε ενα φυλλο καταγραφης με κατηγορια 1 και τα τμ, και την αλλαγη διαμερισμάτωσης, και μια μικροπαραβαση......Μου βγηκε ενα 500αρικο.Δεν με εμποδισε να τα βαλω ολα στο φύλλο με την κατηγορία 1....Επρεπε να κανω άλλο φυλλο?Αφου με το αλλο φυλλο σε αλλη κατηγορια επιβαρυνομαι με επιπλεον 500αρικο γιατι να μην επωφεληθω το προ 75 αφου εχω στοιχεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.