Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Ιωάννα,

μιλάμε για υπόστεγο.

Ένα υπόστεγο δεν μπορεί να είναι κατοικία (απαραίτητη προϋπόθεση για την κατηγορία αυτή) οπότε δεν μπορεί να πάει κατηγορία 1.

 

Εσύ λοιπόν.... οριακά κινείσαι στα πλαίσια του νόμου

για το θέμα του ξεμπαζώματος.

Για το αν μπορείς να το θεωρήσεις δλδ κατηγορία 1.

 

γνώμη μου είναι, ότι καλώς άλλαξες τη χρήση με κατηγορία 1, αλλά τα υπόλοιπα ήθελαν ένα ακόμα 500αρικο (για να μιλάμε την γλώσσα την αλήθειας).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρ ολο που θεωρω οτι ειμαι καλυμένη, γιατι αφορα σε αλλαγη χρησης κατοικίας προ 75, εβαλα και υπέρβαση υψους >20% και εγραψα όλο το υψος (280εκ) ....Ετσι για να μαι καλυμένη απο παντου....

Link to comment
Share on other sites

Καλά για την 1 μάλλον δε μπορεί να είναι με Λ.Π. 

2 μπορεί να είναι 

τώρα 4 ή 5 θα είναι εφόσον συνυπολογισθούν όλες οι Λ.Π. και οι Υ.Δ. της δήλωσης 

με άλλα λόγια η κατηγορία θα πάει πακέτο με την Υ.Δ. 

 

edit: Κάπως έτσι όπως τα λέει και ο Ιάσονας (κάνε και ένα παραπάνω έλεγχο τόσους κάνεις κάθε μέρα... :mrgreen: )

 

 

φτου ρε π@@@@@ μου...

ένα ξεκάθαρο θέμα ρε γαμώτο...

ότι μας έρθει στην κουρούπα μας κάνουμε...

 

υ.γ. Χριστόφορε, ένα στέγαστρο δεν μπορεί να είναι κατηγορία 1 όπως λες.

Αυτό λέω   

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι (μετά από καιρό) καλησπέρα.

Στην Εγκ. 3/2013 στην περίπτωση Γ αναφέρεται ότι (με δική μου διατύπωση σε κάποια σημεία):

'' α. Σε περίπτωση διαπίστωσης αυθαίρετου ολοκληρωμένου Φ.Ο. ή τμήματος κτιρίου με αυθαίρετο οκλοκληρωμένο Φ.Ο. χωρίς στοιχεία πλήρωσης και χωρίς εγκατεστημένη χρήση, για την υπαγωγή του στο ν. 4178/13......... για το ενιαίο πρόστιμο εφαρμόζεται ο συντελεστής για την κατοικία 0,5.

β. Στην περίπτωση αυτή κατά την υποβολή αίτησης αποπεράτωσης η χρήση που θα εγκατασταθεί με την έκδοση της σχετικής αδείας θα είναι αποκλειστικά επιτρεπόμενη, σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους και περιορισμούς δόμησης στη θέση του ακινήτου''

Στην δική μου περίπτωση έχω:

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου άρτιο & οικοδομήσιμο κατά κανόνα, έχει κατασκευαστεί ισόγειο κτίριο  παντελώς αυθαίρετο (περίπου 100,00 m2).

Ο (ολοκληρωμένος) Φ.Ο. είναι από μεταλλικό σκελετό και δεν υπάρχει εγκατεστημένη χρήση. Πριν από χρόνια θέλανε να κάνουν οι ιδιοκτήτες μια μικρή βιοτεχνία αλλά σταμάτησαν.

Το κτίσμα ''κολλάει'' σε όριο οικοπέδου (δεν έχει την απόσταση των 10,00 m)

Επειδή το πρόστιμο βγαίνει μεγάλο, ο ιδιοκτήτης θα το εντάξει στον νόμο, μόνο αν μπορέσει να στεγάσει μία δραστηριότητα η οποία να επιτρέπεται από τις χρήσεις γής.

 

Σκέφτομαι να το δηλώσω ως εξής:

- Βιοτεχνικό κτίσμα. Βγαίνει και πληρώνεται το πρόστιμο.

- Θα αιτηθώ για ''άδεια αποπεράτωσης'' του κτιρίου δηλώνοντας ως χρήση την επιτρεπόμενη δραστηριότητα.

  Το γεγονός ότι ''κολλάει'' σε όριο του οικοπέδου, δημιουργεί κώλυμμα στην έκδοση άδειας αποπεράτωσης ????

(ως υπόθεση εργασίας θεωρώ ότι οι λοιπές μελέτες και οι λοιπές άδειες από διαφόρους φορείς δεν θα μας δημιουργήσουν πρόβλημα) .

 Σας ευχαριστώ

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Με βάση το λεκτικό της εγκυκλίου αντιλαμβάνομαι ότι μπορείς να ολοκληρώσεις την οικοδομή. 

Ένας Φ.Ο θα μπορούσε να θεωρηθεί αυθαίρετος αν π.χ εκ κατασκευής είχε κολλήσει στο όριο και παραβίαζε την απόσταση των 15 μ, παρά το ότι είχε νομίμως αδειοδοτηθεί.

Με αυτή τη λογική στη περίπτωση του πελάτη σου υπάρχει αυθαίρετος Φ.Ο ο οποίος στερείται άδειας και παραβιάζει όρους δόμησης καθολικά (εκτός από ύψος ίσως).

Όμως εννοείται ότι δεν θα βασιστείς μόνο στην εγκύκλιο. Οπωσδήποτε ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ και συννενόηση με ΥΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.