Μετάβαση στο περιεχόμενο

προκατ τζακι


Dimitris_81

Recommended Posts

Καλησπέρα , στο σπίτι που νοικιάζω ο ιδιοκτήτης έχει ενα προκατ τζάκι. Το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να αφηνουμε το παραθυρο ανοιχτο για να αναπνεει. Υπάρχει καποιος τρόπος να δημιουργήσουμε μια μορφη εξαερισμου στο τζακι χωρις να ανοιγει το παραθυρο η υπαρχει κινδυνος να κοπει αν ανοιχτει μια τρυπα για το συγκεκριμενο λογο.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται θυρίδα αερισμού (αριστερά ή δεξιά απο το τζάκι) διαστάσεων περίπου 10Χ30 cm (ύψοςΧπλάτος) και σε ύψος περίπου 15-20cm απο το έδαφος, για την προσαγωγή αέρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dib επέτρεψε μου το άσχετο, εξάλλου Αρχιτέκτονας είμαι δεν είμαι Μηχανολόγος.

.. Η εμπειρία μου όμως απο τα τζάκια λέει ότι αυτό που λές εσύ είναι για καλύτερη καύση και οχι για απαγωγή.

Προφανώς του ανθρώπου δεν του έχει κατασκευαστεί καλά η καμινάδα, εγώ λέω φώναξε ένα τζακά να το δει.

Λύσεις υπάρχουν και μοτέρ ψηλά στην καμινάδα μπορείς να βάλεις και κάτι κάποιος έλεγε κάποτε για διάνοιξη οπής στον τοίχο τον εξωτερικό, όμως με μοτεράκι τώρα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος λεει οτι για να του δουλευει το τζακι σωστα πρεπει να εχει το παραθυρο ανοιχτο (ετσι ωστε να ερχεται φρεσκος αερας και να συνεχιζει η καυση)

Ο dib ειπε οτι χρειαζεται θυριδα αερισμου κοντα στην εστια, ετσι ωστε το τζακι να "τραβαει" ανετα οσο αερα θελει να καψει... απο οσο ξερω ετσι συνηθιζεται να γινεται, να υπαρχει θυριδα αερισμου κοντα στην εστια.

 

Τι δουλεια εχει η καμιναδα και τα μοτερ? Οταν πρεπει να δωσουμε λυσεις κοιταμε να ειναι οσο γινεται πιο απλες. Περισσοτεροι μηχανισμοι και εξαρτηματα σημαινουν περισσοτερες πιθανοτητες κατι να παει στραβα.

 

Εγω σκεφτομουν πριν να ρωτησω αν και πως υπολογιζεται το ανοιγμα της θυριδας, φανταζομαι αναλογα με το μεγεθος της εστιας, τη διατομη της καπνοδοχου, το μηκος και τη διατομη της σωληνας προσαγωγης αερα και αλλα πολλα... ή παει εμπειρικα?

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομουν πριν να ρωτησω αν και πως υπολογιζεται το ανοιγμα της θυριδας, φανταζομαι αναλογα με το μεγεθος της εστιας, τη διατομη της καπνοδοχου, το μηκος και τη διατομη της σωληνας προσαγωγης αερα και αλλα πολλα...

 

Ακριβώς όπως τα λες ckiriako

Link to comment
Share on other sites

dib επέτρεψε μου το άσχετο, εξάλλου Αρχιτέκτονας είμαι δεν είμαι Μηχανολόγος.

...

άστο.... θέλει τρύπα λέμε....

καλά του τα λένε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες ckiriako

μπερδεμα τοτε :mrgreen:

στου σελλουντου αναφερεται ταχυτητα 0,2m/s ταχυτητα αερα στο ανοιγμα του τζακιου και θερμοκρασια καυσαεριων 50-60 βαθμους κελσιου... πιασ' το αυγο και κουρεψτο.

Ενας καλος τζακας με εμπειρια θα ξερει το και πως θα κανει...

Η θυριδα που λες οτι τοποθετειται dib εχει στανταρ μορφη/ανοιγμα, ή μπορει να αυξομειωνει την επιφανεια απο την οποια διερχεται ο αερας, κατι σαν κλαπε/στραγγαλισμος? Ή για ρυθμιση της φωτιας χρησιμοποιειται το αλλο κλαπε που ειναι εντος της καμιναδας και η θυριδα αυτη μενει σταθερη?

Οπως καταλαβαινεις δεν εχω δει πολλα τζακια μεχρι τωρα...

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν έτοιμα στην αγορά καπάκια για τις τρύπες. Με κινούμενα κομμάτια ή και μη, μπρούτζινα κλπ…

Πας σε μαγαζί και βρίσκεις μπόλικα. Την ρύθμιση την κανείς σε μισό λεπτό με το μάτι. Ανάβεις το τζάκι, κλείνεις πόρτες και παράθυρα και βλέπεις αν μπουκώνει ή πάει καλά για να μη τρελαθείς σε μαθηματικές πράξεις όγκους χώρου ρεύματα κίνησης, θερμοκρασίες κλπ κλπ…

Άμα θες να το διασκεδάσεις σίγουρα συνάδερφοι ειδικότητας μπορεί να έχουν πρόχειρο κάτι να σου δώσουν …

 

(επ ευκαιρία ούτε εγώ το κατέχω το τζάκι καλά… )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.