Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεξαμενή καυσίμου μέσα στο λεβητοστάσιο?


gapidianak

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

επιτρέπεται η δεξαμενή καυσίμου να βρίσκεται μέσα στο λεβητοστάσιο, χωρίς διαχωριστικό από το λέβητα, για ισχύ λέβητα 31000 Κcal/h?

 

Επίσης με βάση πιο πρότυπο υπολογίζουμε τις θερμικές απώλειες σύμφωνα με το νόμο? Ξέρω ότι το πιο σύγχρονο είναι το ΕΝ 12831 είναι όμως νόμιμη η χρήση του?

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπεται, θελει ομως καποια αποσταση από λέβητα και καπνοδόχο: 2μ από λεβητα και 1μ αν παρεμβάλλεται τοίχος μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δες στον Κτιριοδομικό Αρθρο27/2.4.3.6. Για αποσταση 1μ πρεπει να παρεμβάλεται μονωτικό χώρισμα. Εγώ το δείχνω τοίχο μέχρι πάνω και στο πλάτος λιγο μεγαλύτερο από αυτό της δεξαμενής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ parth. Kαι μια τελευταία ερώτηση o κτιριοδομικός είναι αυτός του '89 που έχει το ΤΕΕ στη σελίδα του?Υπάρχει καμμία νεότερη έκδοση? Η έστω που να μην είναι στην καθαρεύουσα?

Edited by gapidianak
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτός του 1989 είναι (ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: 3046/304/89 Κτιριοδοµικός Κανονισµός (ΦΕΚ 59/∆/3-02-89)) και δεν είναι γραμμένος στην καθαρεύουσα :).

Link to comment
Share on other sites

εντάξει έχεις δίκιο αλλά το ΤΕΕ τον έχει online σκαναρισμένο από χαρτί γραμμένο με γραφομηχανή!! Boυγιουκλάκη κι έτσι! Δεν υπάρχει κανένα αντίτυπο της προκοπής?

Link to comment
Share on other sites

κάτι βρήκα εδώ.. http://www.apd-depin.gov.gr/mediaupload/%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%99%CE%91/asfaleia_se_ergasiakous_xorous.pdf

 

απ'οτι βλεπω βέβαια δεν έχει τις κατά καιρούς τροποποιήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το pdf έχω κι εγώ. Οι τροποποιήσεις και συμπληρώσεις που έγιναν κατά καιρούς, υπάρχουν εδώ.

Επίσης ανεβάζω και την τροποποίηση του άρθρου 25, που έγινε με την Υ.Α. Αριθμ. 49731 (ΦΕΚ 498 23/11/2010).
 

 

ΦΕΚ 498_23-11-2010 - Τροποποίηση του άρθρου 25 της υπ’ αριθμ. 3046-304-89.pdf

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.