Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική σε βιοτεχνικό κτήριο και δεύτερη χρήση


deathlok

Recommended Posts

Σε βιοτεχνικό κτήριο κατηγορίας Ζ1 έχω βοηθητική χρήση ένα χώρο σεμηναρίων και εστίασης 100 τ.μ. ο οποίος αποτελεί και σχεδόν το 1/4 του συνολικού κτηρίου.

 

1) Πρέπει ο χώρος σεμηναρίων να αποτελεί ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα από το χώρο βιοτεχνίας;

2) Ο χώρος σεμιναρίων-εστίασης πάει με το άρθρο 10 χώρο συνάθροισης κοινού Σ3 ή με το άρθο 9 που είνα για καταστήματα υποκατηγορία γ (κυλικεία εστιατόρια κλπ του καταστήματος) ;

 

 

Έχω την εντύπωση πως η αρχιτεκτωνική μελέτη που έχω στα χέρια μου έχει ελείψης.....

 

Link to comment
Share on other sites

1) Κατά την άποψη μου δεδομένου οτι υπάρχει κοινός τοίχος μεταξύ 2 χρήσεων, πρέπει να δεις τις απαιτήσεις σε πυροδιαμερίσματα τόσο της Ζ1 όσο και τις συνάθροισης κοινού και να λάβεις τη δυσμενέστερη περίπτωση

 

2) Με το άρθρο 10 -> Σ3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dib

 

1) Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει τπτ ενώνονται οι δύο χρήσεις με εσωτερικό κλιμακοστάσιο....ζητήθηκε ήδη στον αρχιτέκτωνα να βάλει πόρτα ανάμεσα στους δύο χώρους

 

2) Με άρθρο 10 έλεγα και εγώ απλά η άδεια είναι προσθήκη κατ επέκταση. Το υφιστάμενο κτήριο είχε ήδη κάποιους χώρους συνάθροισης και ο προηγούμενος συνάδελφος τους πήγαινε με άρθρο 9 και έλεγα μήπως παίζει τπτ για α βιομηχανικά και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

 

 

Μερικες ακόμα απορίες:

 

1)Στο άρθρο 2 γενικές διατάξεις σελίδα 3παράγραφος 2.2.1 αναφέρει πως αν ένα τμήμα (π.χ. ΒΓ) αυτού του σταδίου ανήκει σε κοινόχρητο διάδρομο μερικά πυροπροστατευμένο (με δείκτη πυραντίστασης 30 λεπ΄των) στον υπολογισμός της πραγματικής απόστασης αυτό το τμήμα λαμβάνεται ίσο με το μισό του πραγματικού του μήκους αν δεν καθορίζεται διαφορετικά στις ειδικές διατάξεις.

 

Στην άμεση μετράει κανονικά 100% το μήκος του;

 

2) Η προσθήκη μου είναι κατεπέκταση. Παλιό και νέο κτήριο ενώνονται μόνο στο υπόγειο με την προσθήκη ενώς τεράστιου διαδρόμου 50 μέτρων ανάμεσα στα δύο υπόγεια. Στο επίπεδο του ισογείου έχουν απόσταση 18 μέτρα κατ'ελάχιστο τα δύο κτήρια (παλιό και κανούργιο).....η παθητική θα γίνει μόνο για την προσθήκη ή και για το παλιό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όχι το κτίριο για εμένα δεν περνάει την παθητική έχει μερικά θέματα.

 

Εντούτοις σε εμένα ήρθε σχεδιασμένο τελειωμένο και δεν την υπέγραφα εγώ (είναι κρίμα που ένα μεγάλος μέρος των πολ μηχανικών ή των αρχιτεκτόνων δεν γνωρίζουν τπτ από παθητική). Έκανα μία μελέτη - φυλλάδα .... την υπέγραψε εν γνώσει του....κανείς δεν ελέγχει τπτ και τελείωσε εκεί το θέμα.

 

Φυλλάδα ήταν και η αρχική μελέτη που είχε ο χώρος πριν την επέκταση.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπλίσομαι με αυτά που γράφεις.... οι παθητικές στις πολεοδομίες (εκτός Αθηνων) περνανε αέρα πατέρα !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.