Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται......

Προς το παρόν οι ..."φωστήρες" δεν λένε τίποτα!!!!

Όλα λένε γίνονται αυτόματα......

Τα "πεδία" για το ανέβασμα των απαραίτητων αρχείων - εγγράφων δεν τα έχουν φτιάξει ακόμα......

Όταν τα φτιάξουν, τότε θα μάθουμε κι εμείς όλες τις εκπλήξεις που μας επιφυλάσσουν....

Μέχρι τότε εγώ φτιάχνω αυτό απλώς και μόνο για την ...."προστασία" μου http://www.michanikos.gr/files/file/943-n41782013-%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%AE%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%AE%CE%BB/

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις εξης 3 αποριες (πριν με λιuοβολησετε, ομολογω οτι δεν εχω τελειωσει να διαβαζω νομο, εγκυκλιο, υπουργικη αποφαση και εγχειριδια χρησης τεε):

 

1) Τελικα εχει καποιος ΕΠΙΛΟΓΗ να μην περασει στον καινουργιο νομο ή οχι???

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα, αν εχει ολοκληρωσει τον 4014 (αδιαφορο αν εχει ανεβασει σχεδια ή οχι, αφου εχει περιθωριο να το κανει μεχρι το 2015), αν δεν θελει να μεταβιβασει ή να κανει συσταση εμπραγματου δικαιωματος ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ 4178, τοτε δεν υποχρεουται να περασει στον καινουργιο νομο.

Μολις ληξει ομως ο 4178 και υποθετοντας οτι δεν θα εχει εφαρμοστει η ταυτοτητα κτηριου, τι γινεται?  (η απαντηση ειναι οτι θα παρει παραταση ο 4178?) 

 

2) Ποια η διαφορα μεταξυ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ 4014  ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ ???

 

 

3) Σχετικα με την αμοιβη του μηχανικου για την μεταβαση στον 4178:

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα, βλεπω οτι πρεπει να υπολογισουμε το προστιμο του 4178, ασχετα αν αυτο θα επιβληθει ή οχι...

Αρα, ακομα και στις ολοκληρωμενες με σχεδια του 4014, πρεπει να κανουμε αυτη τη συγκεκριμενη δουλεια. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

1) Τελικα εχει καποιος ΕΠΙΛΟΓΗ να μην περασει στον καινουργιο νομο ή οχι???

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα, αν εχει ολοκληρωσει τον 4014 (αδιαφορο αν εχει ανεβασει σχεδια ή οχι, αφου εχει περιθωριο να το κανει μεχρι το 2015), αν δεν θελει να μεταβιβασει ή να κανει συσταση εμπραγματου δικαιωματος ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ 4178, τοτε δεν υποχρεουται να περασει στον καινουργιο νομο.

Μολις ληξει ομως ο 4178 και υποθετοντας οτι δεν θα εχει εφαρμοστει η ταυτοτητα κτηριου, τι γινεται?  (η απαντηση ειναι οτι θα παρει παραταση ο 4178?) 

AN EXEI ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ 4014 ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΣΤΟΝ 4178.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ Η' ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΔΙΑ Κ.ΛΠ. ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΕΩΣ 7.2.2014 ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 4178.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕ ΝΑ ΕΓΓΡΑΨΟΥΝ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ, ΤΟΤΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ 4178 ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 4178 ΞΑΝΑ.

2) Ποια η διαφορα μεταξυ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ 4014  ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ ???

ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ......

3) Σχετικα με την αμοιβη του μηχανικου για την μεταβαση στον 4178:

Ο ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.... ΕΓΩ ΌΧΙ....

Συμφωνα με οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα, βλεπω οτι πρεπει να υπολογισουμε το προστιμο του 4178, ασχετα αν αυτο θα επιβληθει ή οχι...

ΝΑΙ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙς - ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ 4178

Αρα, ακομα και στις ολοκληρωμενες με σχεδια του 4014, πρεπει να κανουμε αυτη τη συγκεκριμενη δουλεια. Σωστα?

ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ 4178

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, με μπερδεψες λιγο.

Κατ'αρχην το 7.2.2014 ποτ εχεις γραψει μηπως ειναι 7.2.2015?

 

παραδειγμα 1:   Ολοκληρωμενη 4014 με σχεδια

Μου λες οτι δεν χρειαζεται καν να μεταφερει τη δηλωση του στον 4178?

Αν μετα απο 1 χρονο χρειαζεται Βεβαιωση για μεταβιβαση, τοτε ο μηχανικος θα βρει "αυτοματα" την δηλωση του 4014 στον 4178?

 

παραδειγμα 2:   Ολοκληρωμενη 4014 χωρις σχεδια. 

Εχει περιθωριο μεχρι 7.2.2015 να ανεβασει σχεδια και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρεπει να προσαρμοσει τη δηλωση στις διαταξεις του 4178 και αν δεν μεταβαλει πολεοδομικα μεγεθη δεν πληρωνει τιποτα παραπανω. Σωστα? 

 

παραδειγμα 3:   Πληρωνει δοσεις 4014 (δεν εχει μη ληξιπροθσμες οφειλες). 

Υποχρεωτικα περναει στον 4178 μεχρι 7.2.2015 και αν δεν αλλαξουν τα πολεοδομικα μεγεθη, αλλαζει κατι?  (αν οχι, ειναι ακριβως η ιδια περιπτωση με το παραδειγμα 2)

 

παραδειγμα 4:   Πληρωνει δοσεις 4014 (εχει μη ληξιπροθσμες οφειλες). 

Εδω εχει καποιου ειδους ποινης?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, με μπερδεψες λιγο.

Κατ'αρχην το 7.2.2014 ποτ εχεις γραψει μηπως ειναι 7.2.2015?

ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΕΙΝΑΙ 6.2.2015

παραδειγμα 1:   Ολοκληρωμενη 4014 με σχεδια

Μου λες οτι δεν χρειαζεται καν να μεταφερει τη δηλωση του στον 4178? ΝΑΙ

Αν μετα απο 1 χρονο χρειαζεται Βεβαιωση για μεταβιβαση, τοτε ο μηχανικος θα βρει "αυτοματα" την δηλωση του 4014 στον 4178? ΟΧΙ

ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ 4178.

ΘΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΟ 5ΣΕΛΙΔΟ PDF ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ 4014

ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ 4178

παραδειγμα 2:   Ολοκληρωμενη 4014 χωρις σχεδια. 

Εχει περιθωριο μεχρι 7.2.2015 να ανεβασει σχεδια και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρεπει να προσαρμοσει τη δηλωση στις διαταξεις του 4178 και αν δεν μεταβαλει πολεοδομικα μεγεθη δεν πληρωνει τιποτα παραπανω. Σωστα? ΝΑΙ

παραδειγμα 3:   Πληρωνει δοσεις 4014 (δεν εχει μη ληξιπροθσμες οφειλες). 

Υποχρεωτικα περναει στον 4178 μεχρι 7.2.2015 και αν δεν αλλαξουν τα πολεοδομικα μεγεθη, αλλαζει κατι?  (αν οχι, ειναι ακριβως η ιδια περιπτωση με το παραδειγμα 2) ΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ

παραδειγμα 4:   Πληρωνει δοσεις 4014 (εχει μη ληξιπροθσμες οφειλες). 

Εδω εχει καποιου ειδους ποινης? ΠΟΙΝΗ ΟΧΙ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Οκ Ιασονα, ευχαριστω.

Μια τελευταια ερωτηση πριν παω να "επαληθευσω" αυτα που ειπες (διαβαζοντας το χαρτομανι):

 

- Ολοκληρωμενη με σχεδια 4014

- Δεν μεταφερει στον 4178 την δηλωση

- Χρειαζεται βεβαιωση για μεταβιβαση τον Μαρτιο του 2015

 

Προφανως το συστημα των δηλωσεων του 4014 θα ειναι ακομα Online για να μπορεσει να γινει η διαδικασια που περιγραφεις, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πει κάτι σχετικά με αυτό.

Προφανώς ο νόμος θα λήξει (αν λήξει) στις 7.2.2015.......

Μέχρι τότε κάτι θα πουν.......

 

Ίσως πάρει αόριστη ισχύ και μέσου αυτού (ή αυτού με διορθώσεις - συμπληρώσεις) θα ρυθμίζονται οι αυθαιρεσίες των ακινήτων που υφίστανται πριν την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας αυτού!!!!

Μην ξεχνάς ότι, οι βεβαιώσεις καταργούνται όταν ενεργοποιηθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα, μέσω της οποίας (ανάλογου πιστοποιητικού) τότε θα γίνεται η εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο.

Μέχρι τότε ίσως έχει ολοκληρωθεί και αυτή.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Οκ.  Σε ρωτησα γιατι χθες διαβαζοντας ενα ενημερωτικο εμαιλ της ΕλΕΜ, σε καποιο σημειο λενε:   "Αρα η υπαγωγη στον 4178 ειναι υποχρεωτικη σε ολες τις περιπτωσεις"

Προφανως εννοουν οτι, δεδομενου οτι δεν μας εχουν ακομα πει τι πρεπει να κανει καποιος ο οποιος ειναι στην περιπτωση που σου περιεγραψα παραπανω (αν θελει δηλαδη να κανει συσταση εμπραγματου δικαιωματος τον Μαρτιο 2015), προκυπτει οτι πρεπει ολοι να κανουν, αργα η γρηγορα, μεταβαση στον 4178...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Εννοούν ...μπούρδες!!!!!

Ο νόμος 4178 είναι σαφής: "......αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62). Οι ανωτέρω αυθαίρετες κατασκευές εξαιρούνται της κατεδάφισης οριστικά μετά την συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010 (Α΄ 62)....".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.