Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Και ένα υπόσκαφο κτίσμα

χωρίς άδεια

τι θεωρείται?

(έχω τέτοια περίπτωση)

Εφόσον είσαι σε υπόγεια στάθμη, μπορείς να βάλεις ΚΥΡΙΑ χρήση ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ συντελεστή.

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυθαίρετο κομμάτι σε υπόγεια στάθμη βάσει αδείας με κύρια χρήση που είναι ξεμπαζωμένο ΜΟΝΟ απ' τη μία πλευρά θα βάζατε μειωτικό ή όχι; Έχω βάλει με τον 4014 και τώρα δεν ξέρω πώς να το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι σε υπόγεια στάθμη, μπορείς να βάλεις ΚΥΡΙΑ χρήση ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ συντελεστή.

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...

 

μετά χαράς να το συζητήσουμε, αλλά σε ποιο νόμο/εγκύκλιο το στηρίζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

σε μεταφορά δήλωσης απο 4014 σε 4178 με αποπληρωμη του προστιμου με δοσεις (όλες πληρωμένες κανονικά μέχρι τώρα), χρειάστηκε να αλλάξω τον αριθμό των λοιπών παραβάσεων από 5 σε 2 λόγω της ευνοϊκότερης αντιμετώπισης τους από τον καινούριο νόμο (15.000€ -> 1 παραβαση). Δλδ θα υπάρξει μείωση του συνολικού προστίμου κατά 1500€. Η δήλωση περιέχει και άλλες παραβάσεις που ανήκουν στην Κατηγορία 5. (δεν μπήκαν επιπροσθέτως, προϋπήρχαν ήδη από την δήλωση του 4014 και παραμένουν ως έχουν)

 

Ερώτηση 1: στο Φ/Κ των λοιπών παραβάσεων θα βάλω και αυτές ως Κατηγορία 5?

Ερώτηση 2: ο συμψηφισμός των μέχρι τώρα πληρωμένων δόσεων του 4014 γίνεται αυτόματα απο το σύστημα για να βγάλει τις καινούριες δόσεις, ή θα πρέπει να της εισάγω εγώ στην επιλογή "Εισαγωγή παλαιότερων πληρωμών προστίμων"

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μετά χαράς να το συζητήσουμε, αλλά σε ποιο νόμο/εγκύκλιο το στηρίζεις ?

Τα υπόσκαφα δεν είναι σε υπόγεια στάθμη? Εάν είναι, τότε βάσει του Α18 §6, θα εφαρμοστεί ο μειωτικός συντελεστής.

Link to comment
Share on other sites

σε δηλωση του 4014 ,προσωρινη υπαγωγη, με εξοφλημενο προστιμο

ειχα

1/ τμημα υπογειου αδειας που αλλαξε χρηση απο βοηθητικη σε κυρια ,δηλωμενο με 3843

2/τμημα υπογειου ακριβως κατω απο το περιγραμμα του ισογειου που δεν προβλεπεται απο την αδεια και ειναι οηντως υπογειο

3/ τμημα υπογειου εκτος περιγραμματος ισογειου  που παραβιαζει Δ.

4/ ισογειο γκαραζ -αποθηκη σε αλλη θεση στο οικοπεδο

5/ αντλιοστασιο 16 μ2 ισογειο.

 

ολα αυτα ταχα υπολογισε με 0.5 στον 4014.

1/τωρα πρεπει να τα αλλαξω?δηλ. να τα υπολογισω χωρις  το 0.5?

2/ το επιπλεον προστιμο πρεπει να πληρωθει?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την μεταφορά δήλωσης του 4014 σε ολοκληρωμενη υπαγωγή με το πρόστιμο πληρωμένο,προκύπτει διαφορα προστίμου  στον 4178 λόγω υπολογισμου στο τμήμα της καθετου ιδιοκτησίας,ενω στον 4014 ειχε υπολογισθεί στο σύνολο του οικοπέδου. Αυτή η διαφορά οφείλει να πληρωθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια γιατί πρέπει να πάρω μια απόφαση και θα τρελαθώ. Κατοικία εκτός σχεδίου με άδεια έχει αλλάξει θέση. Με τα δεδομένα τησ άδειας η νέα θέση είναι καθ' όλα νόμιμη, με τις ισχύουσες όμως διατάξεις όλο το σπίτι είναι στο Δ. Είναι δυνατόν να βάλω όλο το σπίτι αυθαίρετο; Είναι σε μεταφορά από τον 4014 και κοντεύω να τρελαθώ δεν ξέρω τί να κάνω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.