Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Οταν ... κάνεις την μεταφορά, οι δόσεις είναι προυπολογισμένες, πρέπει να κάνεις υποβολή για να σου υπολογίσει τις νέες, και δεν την κάνεις, ποτέ αν δεν είσαι σίγουρος ότι δήλωσες ακριβώς ότι πρόκειται να δηλώσεις.

 

Αφού λέει ότι του ζητάει να πάει σε οριστική, άρα σίγουρα κάνει υποβολή.

Κάτι άλλο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν ... κάνεις την μεταφορά, οι δόσεις είναι προυπολογισμένες, πρέπει να κάνεις υποβολή για να σου υπολογίσει τις νέες, και δεν την κάνεις, ποτέ αν δεν είσαι σίγουρος ότι δήλωσες ακριβώς ότι πρόκειται να δηλώσεις.

 

Δηλαδή το ότι μπορείς να αλλάξεις ότι θέλεις στη δήλωση, ισχύει μόνο για νέεςι δηλώσεις.

Για μεταφορά όχι;

 

Όταν πάω στην ίδια δήλωση και βάζω τους συντελεστές του 4014, όπως ήταν, και αφαιρώ την πολεοδομική παράβαση, τότε μια χαρά ξανακάνει υποβολή και βγάζει μειωμένο το πρόστιμο κατά 500

Link to comment
Share on other sites

ε δεν είμαι σίγουρος ότι παρακολουθώ καλά το ερώτημα.

Το βλέπω άλλωστε μόνο 2 σελίδες τώρα.

Αν κατάλαβα καλά, αν κατάλαβα άλλαξες δεδομένα δήλωσης 4014 που είχες καταχωρήσει την οποία τώρα θες να ξαναυπολογίσεις.

Αν θες να σου πει ποσά δόσεων πατάς υποβολή, τρόπο πληρωμής επιλέγεις μηνιαίες ή τριμηνιαίες αν είσαι με δόσεις.

Και ξεκινάς.

Αν θες να μάθεις απλώς πως διαμορφώνονται τα ποσά, πατάς υποβολή, δεν υποβάλεις όμως και σου λέει άθροισμα τα πρόστιμα ΚΧ και Βχ και πολε/κών παραβάσεων.

Αυτό θα δεις, εκεί θα κάνεις τον έλεγχο σου και άμα είσαι Οκ, υποβάλεις.

Προσοχή, αν είχες παράβαση με αναλυτικό πρίν αυτή μεταφέρεται αυτόματα, δηλαδή πιθανόν αν ξαναδηλώσεις μια παράβαση τώρα, να σου βάλει συν άλλη μια.

Αν δεν συμφωνείς με τον υπολογισμό, ξανακοιτάς αναλυτικά το 5 σέλιδο της δήλωσης να δεις τι γίνεται με τις παραβάσεις που έχουν δηλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όλα για την μεταφορά γίνανε, ήταν σε δόσεις, το έβγαλα σε δόσεις και μετά την υποβολή και τον υπολογισμό των δόσεων και εκτύπωσή τους, πήγα να αφαιρέσω μία παράβαση.

Ε την αφαιρεί σαν αριθμό αλλά το πρόστιμο όχι μόνο δεν μειώνεται άλλα πατώντας υποβολή με ζητάει να πάω σε οριστική.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε διαδικασία μεταφοράς δεν έχεις διαδικασία επιλογής δόσεων, ότι είχες με 4014 αυτό βάζει με 4178 αν έχεις πληρώσει πάνω από 30% τότε αυτόματα σου κάνει έκπτωση 10% και προχωράς με το σχήμα που ήσουν.

 

Thodoris άλλαξε τα τμ των κύριων χώρων και κάνε υποβολή

(μήπως έχει κολλήσει) 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όλα για την μεταφορά γίνανε, ήταν σε δόσεις, το έβγαλα σε δόσεις και μετά την υποβολή και τον υπολογισμό των δόσεων και εκτύπωσή τους, πήγα να αφαιρέσω μία παράβαση.

Ε την αφαιρεί σαν αριθμό αλλά το πρόστιμο όχι μόνο δεν μειώνεται άλλα πατώντας υποβολή με ζητάει να πάω σε οριστική.

μηπως εχει δικιο ο arche?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πειραματίζομαι ακομη στις μεταφορες, μου συμβαινει το εξης:Εκανα μεταφορα σε δηλωση με υπολοιπο δοσεων , και εβγαλα δοσεις.Ειμαι σε κατασταση ΥΠΟΒΟΛΗ.Λεω "δεν πειραζω λιγο τα μετρα να δω τι θα γινει με τις δοσεις"...Λοιπον δεν μου αλλαζει τις δοσεις,αντιθετως  μου δινει μυνημα"δεν εχουν αλλαξει τα δεδομενα της δηλωσης" οταν ξανακανω υποβολη με πειραγμενα μετρα για να μου αλλαξει τις δοσεις και κατ επεκταση το προστιμο...Μαλλον σ αυτη τη φαση θελει τροποποιηση απο το τεε, δεν ειναι τοσο απλο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πειραματίζομαι ακομη στις μεταφορες, μου συμβαινει το εξης:Εκανα μεταφορα σε δηλωση με υπολοιπο δοσεων , και εβγαλα δοσεις.Ειμαι σε κατασταση ΥΠΟΒΟΛΗ.Λεω "δεν πειραζω λιγο τα μετρα να δω τι θα γινει με τις δοσεις"...Λοιπον δεν μου αλλαζει τις δοσεις,αντιθετως  μου δινει μυνημα"δεν εχουν αλλαξει τα δεδομενα της δηλωσης" οταν ξανακανω υποβολη με πειραγμενα μετρα για να μου αλλαξει τις δοσεις και κατ επεκταση το προστιμο...Μαλλον σ αυτη τη φαση θελει τροποποιηση απο το τεε, δεν ειναι τοσο απλο...

εχουν πληρωθει δοσεις στον 4178 ή οχι ακομα?

μηπως παιζει και αυτο ρολο ioannat

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.