Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

To οτι η καταληκτική ημερομηνία για την πληρωμή του ποσοστού ανταπόδοσης αναφέρεται η 06/02/2015 

που ηταν η πρώτη τελική προθεσμια του 4178 παίζει κάποιο ρόλο σε αυτή την περίπτωση? 'Η πλήρωνεται 

και τώρα και η αναπροσαρμογή προστίμων  εφόσων υφίσταται πάει για 10/08? 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, δήλωση 4014/11 στο όνομα του παλιού ιδιοκτήτη, η βεβαίωση έχει χορηγηθεί και η μεταβίβαση έχει γίνει. Πήγα να ανεβάσω σχέδια και δεν μπορούσα, οπότε έκανα μεταφορά στον 4178/13.

1) ιδιοκτήτη τώρα ποιον θα βάλω? τον πραγματικό=τον καινούριο ή τον παλιό που ήταν στην αρχική δήλωση?

2) υπεύθυνες δηλώσεις από ποιον?

 

ευχαριστώ

ΥΓ: υποθέτω θα έχει απαντηθεί, αλλά το νήμα έχει 350 σελίδες!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά στον 4178 χρειάζεσαι εξουσιοδότηση.

Εφόσον έχει γίνει μεταβίβαση νομίζω αναγκαστικά μόνο οι νέοι ιδιοκτήτες μπορούν να σε εξουσιοδοτήσουν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, κι εγώ αυτό νομίζω. Συνεπώς όλα (εξουσιοδότηση μεταφοράς, ανάθεση, υπεύθυνη δήλωση και Ε9) από το νέο ιδιοκτήτη απ'ότι καταλαβαίνω. Πάμε πάλι από την αρχή...!!!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ΚΑΝΑ, τελικά δεν είναι τόσο απλό. Δηλαδή λες να ανεβάσω την υπεύθυνη δήλωση του παλιού ιδιοκτήτη που αναφέρει μεταξύ άλλων "δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της Παρ. 3 του Άρθρου 23 του Ν.4014/11"? και στη δήλωση στα στοιχεία του ιδιοκτήτη, τι να βάλω τον παλιό ή τον νέο=πραγματικό? κοίτα να δεις μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η υπαγωγή στον 4178 είναι μια διαδικασία που κάνεις σήμερα και κατά συνέπεια απαιτούνται όλα τα κατα το νόμο δικαιολογητικά από τους νέους ιδιοκτήτες.

Το ότι "έτυχε" για το ίδιο ακίνητο να κάνεις και υπαγωγή στον 4014 είναι ανεξάρτητο.

Μην μπερδεύεστε με το διαδικαστικό του συστήματος που κάνει ηλεκτρονικά τη μεταφορά των στοιχείων. Είναι άλλη ανάθεση.

Άλλος νόμος τότε άλλοι ιδιοκτήτες άλλα δικαιολογητικά. Τελείωσε

Σήμερα όλα όσα προβλέπει ο 4178 από τους νύν ιδιοκτήτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχάσεις, "τα γεγονότα αυτά" να τα αναφέρεις στο πεδίο "σχόλια" της δήλωσης όπως έγιναν (δηλαδή, είχε υποβληθεί η υπ. τάδε δήλωση 4014 στο όνομα τάδε ιδιοκτήτη, έγινε αλλαγή ιδιοκτήτη με αγορά του ακινήτου βάσει του τάδε αριθμός συμβολαίου, του τάδε συμβολαιογράφου και στη συνέχεια η δήλωση μεταφέρθηκε με αριθμό τάδε στον 4178 κι αντικαταστάθηκε το όνομα κ.λπ. του ιδιοκτήτη κ.ο.κ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Δανάη

1. Η μεταφορά απαιτεί την υποβολή Υ.Δ του ιδιοκτήτη για την εξουσιοδότηση του μηχανικού (που σήμερα είναι ο αγοραστής)

2. λες ότι η μεταφορά είναι το ίδιο με μια νέα δήλωση. Εε! δεν έχω την ίδια γνώμη. Η μεταφορά είναι μεταφορά στοιχείων και δεν αποτελεί μόνο μεταφορά κατά κάποιο τρόπο μόνο των πληρωμών. Το ότι με την μεταφορά πρέπει να επανυπολογίσεις πρόστιμα ή αυθαιρεσίες αποτελεί υποχρέωσή σου κατά τον 4178

Επομένως μεταφέρεις  όλα τα αρχικά στοιχεία ή προσθέτεις όσα απ αυτά  δεν πρόλαβες τότε (άδειες Υ.Δ Εξουσ κτλ +τις πληρωμές) 

 

Με τον  ΙΑΣΟΝΑ συμφωνώ στα υπόλοιπα περί σχολίων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω που διαφωνούμε.

Ναι, γίνεται μεταφορά των στοιχείων.

Ναι, γίνεται επανυπολογισμός προστίμου αν αλλάξεις τα μεγέθη.

Κάποια δικαιολογητικά που πιθανόν είχες ανεβάσει στο 4014 και είναι ίδια με αυτά που απαιτούνται στον 4178 μπορείς να τα διατηρήσεις

Αν για το 4178 απαιτούνται επιπλέον/διαφορετικά δικαιολογητικά θα πρέπει να τα ανεβάσεις σύμφωνα με το 4178

 

Η προτροπή μου να το δεις ως μια "νέα δήλωση" εστιάζει κυρίως στο θέμα της ανάθεσης που είναι ξεχωριστή και γι αυτό το λόγο κατά τη γνώμη μου όλα τα δικαιολογητικά που αφορούν τον ιδιοκτήτη (Εξουσιοδότηση, ΥΔ, Ε9) θα πρέπει να τα ζητήσεις από τους νέους.

 

Με τα σχόλια φυσικά δε διαφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.