Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 

Η προτροπή μου να το δεις ως μια "νέα δήλωση" εστιάζει κυρίως στο θέμα της ανάθεσης -Δανάη εδώ διαφωνούμε-Υ.Δ εξουσιοδότησης για την μεταφορά από τον 4014 στον 4178 -που είναι ξεχωριστή και γι αυτό το λόγο κατά τη γνώμη μου όλα τα δικαιολογητικά που αφορούν τον ιδιοκτήτη (Εξουσιοδότηση, ΥΔ, Ε9) θα πρέπει να τα ζητήσεις από τους νέους. και εδώ Υ.Δ ΑΡΧΙΚ ανάθεσης, Ε9 -Ο.Α κλπ - του παλιού με την προσθήκη σχολίων περί αγοράς κτλ

 

Με τα σχόλια φυσικά δε διαφωνώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ κολλάω λίγο ότι για παράδειγμα η παλιά υπεύθυνη δήλωση λέει: "δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της Παρ. 3 του Άρθρου 23 του Ν.4014/11". Αναφέρει δηλαδή ότι δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις ενός νόμου που κρίθηκε αντισυνταγματικός, αντί του "δεν εμπίπτει σε καμιά από τις περιπτώσεις του Άρθρου 2 του Ν.4178/13". Τα υπόλοιπα στοιχεία στην υπεύθυνη δήλωση πάνω-κάτω ίδια είναι. Τώρα θα πει κάποιος ότι η μεταβίβαση στηρίχθηκε σε μια βεβαίωση που χορηγήθηκε επειδή δεν είχαμε περίπτωση του Άρθρου 23 του Ν.4014/11 και όχι του Άρθρου 2 του Ν.4178/13.

Link to comment
Share on other sites

μα κατά την γνώμη καλύπτονται από την προβλεπόμενη από τον 4178 "μεταφορά" 

+ το ότι θα την εξετάσεις σύμφωνα με τον 4178 (απαγορεύσεις κλπ) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις αλλάζουμε (κατά την ταπεινή μου γνώμη):

 

- Την τεχνική μας έκθεση.

- Την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

- Το κείμενο της "τεχνικής έκθεσης" στο αντίστοιχο πεδίο της δήλωσης.

 

Φυσικά "προσαρμόζουμε" τη δήλωση στις απαιτήσεις - προδιαγραφές του Ν.4178/2013.

Link to comment
Share on other sites

εσύ ΚΑΝΑ απ'ότι καταλαβαίνω λες: ΥΔ ιδιοκτήτη και Ε9 από τον παλιό, ενώ εξουσιοδότηση για μεταφορά από τον καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

αν με το "αλλάζουμε την Υ.Δ του ιδιοκτήτη"

εννοείς του παλιού αυτό φίλε δεν είναι τόσο εύκολο!

 

εγώ δεν άλλαξα τίποτα

γιατί όλα αυτά θα αλλάξουν στην αγαπημένη σου Η.Τ 

Link to comment
Share on other sites

 ολα αυτα θα τα διευκρινιζε η ΥΑ της παρ. 9 του αρθρου 30

 

δλδ εδω

 

1 ΥΑ 222//2014 Τροπ/ση ΥΑ 2254/13(Ηλεκτρονική υποβολή δικαιολ/κών υπαγωγής στο άρθ.24 Ν. 4178/13-αυθαίρετη δόμηση)
2 ΠΟΛ 1218/2013 Π.1218:KEΔΕ-Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων κλπ διατάξεων Ν.4178/13 επί τακτοποιήσεως αυθαιρέτων
3 ΥΑ 2254/2013 Διαδικασία και δικαιολ. υπαγωγής α.24 ν. 4178/13 καταβολής ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτων  

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εντασσόμενη μια δήλωση στον 4178 οφείλει ν' ακολουθήσει τις απαιτήσεις - προδιαγραφές αυτού....

Όπου λοιπόν έχουμε "παραλλαγή" ή "διαφορετική αντιμετώπιση" οφείλουμε να προσαρμοστούμε....

Όχι βεβαίως πως αν δεν το κάνουμε, τρέχει ή θα τρέξει και κάτι στο "μπουρδ(έ)λο" που έχουμε μπλέξει....

Link to comment
Share on other sites

εσύ ΚΑΝΑ απ'ότι καταλαβαίνω λες: ΥΔ ιδιοκτήτη και Ε9 από τον παλιό, ενώ εξουσιοδότηση για μεταφορά από τον καινούριο?

Ναι αυτή είναι η γνώμη μου+σχόλια στα "σχόλια" (που θα είναι χρήσιμα για την συμπλήρωση Η.Τ)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με τον Ιάσσονα

 

εδώ:

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις αλλάζουμε (κατά την ταπεινή μου γνώμη):

 

- Την τεχνική μας έκθεση.

- Την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

- Το κείμενο της "τεχνικής έκθεσης" στο αντίστοιχο πεδίο της δήλωσης.

 

Φυσικά "προσαρμόζουμε" τη δήλωση στις απαιτήσεις - προδιαγραφές του Ν.4178/2013.

 

και εδώ:

Εντασσόμενη μια δήλωση στον 4178 οφείλει ν' ακολουθήσει τις απαιτήσεις - προδιαγραφές αυτού....

Όπου λοιπόν έχουμε "παραλλαγή" ή "διαφορετική αντιμετώπιση" οφείλουμε να προσαρμοστούμε....

 

και σίγουρα ζητάω νέα υπεύθυνη δήλωση από τον νέο ιδιοκτήτη όπως αυτή προβλέπεται από τον 4178

 

Βεβαίως απολύτως σωστό είναι και αυτό:

 

"οχι βεβαίως πως αν δεν το κάνουμε, τρέχει ή θα τρέξει και κάτι..."

 

Οπότε ο καθένας πράττει όπως το αντιλαμβάνεται

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.