Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Η έκπτωση του 10% με εξόφληση του 30% του προστίμου,πως εφαρμοζεται πρακτικα?δε μπορω να καταλαβω το συγκεκριμενο τροπο εξοφλησης συναδερφοι.στην περιπτωση που δηλωση του 4014 με καποιες πληρωμενες δοσεις μεταφερεται στον 4178,τι υπολογιζει το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Δήλωση του Ν.4014 όπου προκειμένου να πληρώσει ο ιδιοκτήτης 500€ παράβολο δηλώσαμε αρχικά λιγότερα μέτρα αυθαιρεσιών με σκοπό στην πορεία να τα δηλώσουμε όλα, πράγμα που δεν έγινε ποτέ και μάλιστα ο ιδιοκτήτης σταμάτησε να πληρώνει τις δόσεις.

 

Αυτή τη δήλωση την μεταφέρω στον Ν.4178. Μπορώ να φτάσω στην κατάσταση ΥΠΑΓΩΓΗ και μετά να δηλώσω και τα υπόλοιπα μέτρα? Αν το κάνω αυτό θα μου πετάξει να πληρώσω και το υπόλοιπο παράβολο? Ή πρέπει να τα δηλώσω όλα στην επεξεργασία?

 

2) Δήλωση από μεταφορά σε δόσεις αν γίνει εντός του πρώτου εξαμήνου αναδιαρθρώνονται οι δόσεις σε 100βάλε?

 

 

1. το παράβολο είναι μέρος του προστίμου. Αν για κάποιο λόγο αυξηθούν τα μέτρα και σε αυτό αντιστοιχίζεται μεγαλύτερο παράβολο, τότε θα σου επανυπολογίζει μόνο μεγαλύτερο ποσοστό ανταπώδοσης, στην περίπτωση που τα ήδη καταβληθέντα ποσά ξεπερνούν το νέο παράβολο. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΑΓΩΓΗ ή ΠΡΕΠΕΙ ΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ?

 

2. ναι - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι. Αν κατάλαβα καλά ότι διάβασα μέχρι στιγμής, πελάτης μου που πληρώνει σε δόσεις και χρωστάει 6 δόσεις ή θα πληρώσει τις 6 δόσεις ή θα πρέπει να μεταφέρω τη δήλωση μέχρι 6-2-2014. Αν κάνω τη μεταφορά θα βγουν οι καινούργιες δόσεις, 6 εκ των οποίων πρέπει να πληρωθούν μέχρι 10-2-2014 συν το ανταποδοτικό τέλος. Σωστά? Δεν πληρώνει ξανά παράβολο και αν έχει πληρώσει ήδη το 30% του προστίμου θα του γίνει μία επιπλέον έκπτωση 10% στις υπολειπόμενες δόσεις. Σωστά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

για μενα εφοσον χρωσταει δοσεις πρεπει υποχρεωτικα να μεταφερθει στον 4178.δε μπορει να μεινει στον 4014 και να πληρωνει οποτε θελει μονο και μονο επειδη το συστημα του 4014 δεν βγαζει προσαυξησεις.αυτη ειναι η σωστη ερμηνεια του νομου.απο εκει και περα ο καθενας ας κανει οτι τον φωτισει

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Σωστά?

 

Πελάτης μου που πληρώνει σε δόσεις και χρωστάει 6 δόσεις ή θα πληρώσει τις 6 δόσεις ή θα πρέπει να μεταφέρω τη δήλωση μέχρι 6-2-2014. ΣΩΣΤΑ

 

Αν κάνω τη μεταφορά θα βγουν οι καινούργιες δόσεις, 6 εκ των οποίων πρέπει να πληρωθούν μέχρι 10-2-2014 συν το ανταποδοτικό τέλος. Σωστά? ΛΑΘΟΣ, βγαίνει νέο σχήμα δόσεων, πρέπει να πληρώσει την 1η

 

Δεν πληρώνει ξανά παράβολο: ΣΩΣΤΑ

 

Αν έχει πληρώσει ήδη το 30% του προστίμου θα του γίνει μία επιπλέον έκπτωση 10% στις υπολειπόμενες δόσεις. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, νομίζω ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

αν έχει πληρώσει ήδη το 30% του προστίμου θα του γίνει μία επιπλέον έκπτωση 10% στις υπολειπόμενες δόσεις. Σωστά

 

η δικια μου απορια ειναι αν πληρωθουν οι δοσεις του 4014, θα φανει η εξοφληση εκει, στην πλατφορμα του 4014?

το εχει κανει καποιος?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

η δικια μου απορια ειναι αν πληρωθουν οι δοσεις του 4014, θα φανει η εξοφληση εκει, στην πλατφορμα του 4014?

το εχει κανει καποιος?

πολυ σωστη παρατηρηση.ας απαντησει καποιος συναδερφος!

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου απορια ειναι αν πληρωθουν οι δοσεις του 4014, θα φανει η εξοφληση εκει, στην πλατφορμα του 4014?

το εχει κανει καποιος?

 

Από πελάτες μου βλέπω ότι πρόσφατες πληρωμές (δεκαήμερο) καταχωρούνται κανονικά.

 

Αλλά για την έκπτωση του 10%, υπήρχε μία παλαιότερη προθεσμία στον 4014 (δεν την έχω εύκαιρη). Κάνως λάθος;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν κάνω τη μεταφορά θα βγουν οι καινούργιες δόσεις, 6 εκ των οποίων πρέπει να πληρωθούν μέχρι 10-2-2014 συν το ανταποδοτικό τέλος. Σωστά? ΛΑΘΟΣ, βγαίνει νέο σχήμα δόσεων, πρέπει να πληρώσει την 1η

 

 

 

Το έχεις κάνει συνάδερφε και προέκυψε αυτό που μου λες για μία δόση και όχι για έξι? Γιατί είδα άλλους μηχανικούς να γράφουν για 6 δόσεις σύμφωνα προφανώς και με την ΥΑ 2254/2013 Άρθρο 3, Παρ.1. iii) 102 μηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό δόσης 50 ευρώ) με προθεσμία καταβολής των πρώτων 6 δόσεων έως και την 10/2/2014. Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.