Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξαναλέω και θα το λέω και ας γίνω γραφικός.

 

Δηλώσεις να μην περπατήσουμε καθόλου.

Είναι ακόμα νωρίς.

 

Την διαδικασία όμως είμαστε "υποχρεωμένοι" να την μάθουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα.

π.χ. εγώ έστειλα το εξής πριν λίγο στο mail του ΤΕΕ (το οποίο ακόμα είναι το n4014@......)

 

Καλημέρα συνάδελφοι,
το mail μου δεν είναι μόνο ερώτηση αλλά και διαπίστωση.
 
Από τη μεταφορά των δηλώσεων από τον 4014/2011 στον 4178/2013, προκύπτει το εξής παράδοξο:
 
Φ.Κ. του 4014/2011 με ΥΔ Βοηθητικών Χώρων, λόγω της αλλαγής του τρόπου αντιμετώπισης τους (των ΒΧ) από τον 4178/2013 (θεμιτό) π.χ. ισόγειοι βοηθητικοί χώροι, πρέπει μετά την μεταφορά της δήλωσης στον νέο νόμο. να μεταφερθούν πλέον στο πεδίο των Κύριων Χώρων (χωρίς μειωτικό συντελεστή δλδ).

Αυτό επιφέρει επανυπολογισμό του προστίμου κάτι που είναι άδικο.

Θα πρέπει να υπάρξει πρόνοια να γίνεται έλεγχος του συνόλου των μέτρων ανά ΦΚ.
 
Παρακαλώ να τύχει το μήνυμα μου περαιτέρω επεξεργασίας.
 
Σας ευχαριστώ πολύ.
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις α/φ ξαναπές το.....περιπτώσεις που δεν είμαι σίγουρος αν ο ιδιοκτήτης δήλωσε ορθώς στην Υ/Δ το χρόνο κατασκευής, δεν τις αγγίζω μέχρι να ανεβούν οι α/φ της 28/7/11..

 

Αν τελικά οι κατασκευές είναι μεταγενέστερες καληνύχτα! Δηλώνω οτι φαίνεται και στα σχέδια δείχνω το τμήμα μετά τις 28/7 "προς κατεδάφιση". ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

ξαναλέω και θα το λέω και ας γίνω γραφικός.

 

Δηλώσεις να μην περπατήσουμε καθόλου.

Είναι ακόμα νωρίς.

 

Την διαδικασία όμως είμαστε "υποχρεωμένοι" να την μάθουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα.

π.χ. εγώ έστειλα το εξής πριν λίγο στο mail του ΤΕΕ (το οποίο ακόμα είναι το n4014@......)

 

Καλημέρα συνάδελφοι,
το mail μου δεν είναι μόνο ερώτηση αλλά και διαπίστωση.

 

Από τη μεταφορά των δηλώσεων από τον 4014/2011 στον 4178/2013, προκύπτει το εξής παράδοξο:

 

Φ.Κ. του 4014/2011 με ΥΔ Βοηθητικών Χώρων, λόγω της αλλαγής του τρόπου αντιμετώπισης τους (των ΒΧ) από τον 4178/2013 (θεμιτό) π.χ. ισόγειοι βοηθητικοί χώροι, πρέπει μετά την μεταφορά της δήλωσης στον νέο νόμο. να μεταφερθούν πλέον στο πεδίο των Κύριων Χώρων (χωρίς μειωτικό συντελεστή δλδ).

Αυτό επιφέρει επανυπολογισμό του προστίμου κάτι που είναι άδικο.

Θα πρέπει να υπάρξει πρόνοια να γίνεται έλεγχος του συνόλου των μέτρων ανά ΦΚ.

 

Παρακαλώ να τύχει το μήνυμα μου περαιτέρω επεξεργασίας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

 

Και λαμβάνεις της εξής επιστημονική απάντηση: Σας γνωρίζοιυμε οτι και στο Ν.4014/11 οι ισόγειοι Β.Χ. δηλώνονταν σαν χώροι Κ.Χ.,καθώς ετσι αναφέρει ο Νόμος.Η δήλωση του ως άνω χώρου στο πεδίο των Β.Χ. με μειωτικό συντελεστή αναφέρεται μόνο στις ερωτοαπαντήσεις που εκδόθηκαν που ως γνωστόν δεν έχουν καμία νομική ισχύ! Το ίδιο ισχύει,καθώς σας παρακολουθούμε στο michanikos.gr ως προς το θέμα βάσει ποιού ΓΟΚ γινόταν ο έλεγχος στον Ν.4014. Αν διαβάσετε το Νόμο, πουθενά δεν αναφέρει "...........ή με το ΓΟΚ που ίσχυε κατά το χρόνο έκδοσης της Ο.Α.". Ομοίως αναγράφεται σε κάποια ερωτοαπάντηση που έγραφε το γνωστό τρολ του ΥΠΕΚΑ, γνωστός και ως "Μήτσος ο οδηγός του Υπουργού" .

 

Όπως καταλάβατε η απάντηση είναι μια........ΠΕΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΥΡΙΕ!!! :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, για την βεβαίωση δε θα πληρώσει ανταποδοτικό,

θα πληρώσεις όμως για την μεταφορά.....

Σωστό!

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι ειτε εχεις ολοκληρώσει την β' φαση του 4014 είτε όχι την "βόλτα " από τον 4178 δεν την γλιτώνεις με ότι προβληματισμούς συνεπάγεται αυτή(ανταποδωτικό τέλος :???: κατηγορία ακινήτου :???: επιπλέον πρόστιμο :???: κλπ.κλπ.) Σκέψου τώρα το οξύμωρο που θα συμβαίνει στην περίπτωση του soundholics 174. Θα έχει εκδόσει βεβαίωση για την τροποίηση της σύστασης με τον 4178, με φύλλα υπαγωγής και σχέδια 4014 φαντάζομαι μια και την μεταφορά από τον 4014 στον 4178 θα την κάνει μετά την σύσταση. (ωραίο συμβόλαιο.....). Τελικά όλη η κουβέντα και ο διαχωρισμός μεταξύ αυτών που έχουν ολοκληρώσει την β' φαση και αυτών που χρωστάνε ακόμη στοιχεία γιατί έγινε???

Αϊ χάσου μυρμηγκάαααακι...... που έλεγε και κάποιος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να φτιάξουμε ένα χαριτωμένο κειμενάκι και να βομβαρδίσουμε όλοι με email ΥΠΕΚΑ, ΤΕΕ, τον υπουργό, την κόρη του, την πεθερά του κλπ;

"Λοιπόν, σήμερα, δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε..."
 

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουν Makiaveli, αντί να στέλνει ο καθένας μεμονωμένα, 

Μήπως να μαζέψουμε 5-10 σημεία και να τα στείλουμε στο υπουργείο ?

Επειδή συμμετείχα και στην επιστολή για τον 4104 πιστεύω κάποιο αποτέλεσμα έφερε.... 

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.