Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως ειναι δυνατόν να παιρνουν ευθυνη να μεταφέρουν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ δηλωσεις του 4014 χωρις να να εχει προσδιοριστει ο τροπος που θα γίνεται αυτο;;;;;Εχω μεγάλες αμφιβολίες οτι θα γίνεται απλα με το πάτημα ενος κουμπιου...Ο ελεγκτης που θα τα ελεγξει σε 5 χρόνια δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιει τα δεδομένα εντος αντισυνταγματικου νομου.....

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες λένε οι "πελάτες". Ουδείς μηχανικός που σέβεται τον εαυτό του και τη δουλειά του το κάνει αυτό, έτσι όπως ισχυρίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν λένε μπούρδες αλλιώς δεν θα επέμεναν να τους μεταφέρω τη δήλωση. Αν δηλαδή οι γνωστοί τους πλήρωσαν και αμοιβή μηχανικού για ποιο λόγο να μην το πούνε? Εδώ μας κράζανε για τις αμοιβές του 4014 και δεν θα γινόταν σούσουρο έτσι και πλήρωναν και στις μεταφορές στον 4178?

"Ασε χρυσή μου έκανα μεταφορά της δήλωσης και μου έφυγε ένα 300άρι-500άρι-ΧΧΧάρι για αμοιβή μηχανικού ενώ τον είχα πληρώσει και άλλα ΧΧΧ για την τακτοποίηση στον 4014. Κλέφτες παιδί μου, τα πήραν με τον παλιό νόμο και τα παίρνουν και με τον καινούριο".

Τώρα συμβαίνει το αντίθετο: έρχονται και παρακαλάνε και επιμένουν να τους μεταφέρεις. Οι 9 στους 10 το κάνουν τσάμπα, δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε ότι η κλάψα έχει πέραση!

Μη μασάτε, με 15€ δεν θα σωθούμε, αλλά θα μπλέξουμε τα μπούτια μας σε κάτι που δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί αργότερα!

Ισως έτσι χάσουμε "δουλειές", αλλά μόνο στην περίπτωση που μπορεί να πει κανείς δουλεία, κάτι που αξίζει 15 ολόκληρα ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τα 15 ο μηχανικός τα τσεπώνει? Το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ είναι! Όταν λέμε ο μηχανικός το κάνει τσάμπα, εννοούμε ΤΣΑΜΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατόν να παιρνουν ευθυνη να μεταφέρουν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ δηλωσεις του 4014 χωρις να να εχει προσδιοριστει ο τροπος που θα γίνεται αυτο;;;;;Εχω μεγάλες αμφιβολίες οτι θα γίνεται απλα με το πάτημα ενος κουμπιου...Ο ελεγκτης που θα τα ελεγξει σε 5 χρόνια δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιει τα δεδομένα εντος αντισυνταγματικου νομου.....

σιγα μην εχει μεινει ελεγκτης ενεργος σε 7 χρονια,για να ελεγξει! :mrgreen:

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Επισης η εγκ3  σελ2 παρ2  λεει<<Σε περιπτωσεις οπου απο την μεταφορα των στοιχειων  το προστιμο που υπολογιζεται ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ  ειναι μεγαλυτερο.......>>γιατι  το προστιμο θα ειναι μεγαλυτερο......?αφου δεν πειραζουμε την δηλωση?


πως εξηγειται ?  μονο πχ αν τον ΒΧ  ΠΡΕΠΕΙ να τον κανεις ΚΧ


 


υγ μολις την κοπανησε πελατης που δεν δεχεται μεταφορα απο 4014  με τα ισχυοντα στον 4178  να την αφησω ως εχει λεει......<<αλλοι μηχανικοι δεν βγαζουν προστιμο κ δεν γυρευουν αλλη αμοιβη μονο 15 ευρω.......εγω σε πληρωσα>>κ λεω αμα παρεις ταξι για θεσσαλονικη κ τον πληρωσεις ...οταν αποφασισεις να επιστρεψεις δεν θα πληρωσεις?????????


ΕΦΥΓΕ κτυπωντας την πορτα


 


 


ειναι ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ μετα 248 σελιδες δεν καταληγουμε μεταξυ μας αν η μεταφορα γινεται απλα με την αιτηση   η διορθωνουμε με τα ισχυοντα στο 4178 


 


πρεπει να πιεσουμε το ΥΠΕΚΑ να παρει θεση κ να ξεκαθαρισει τι γινεται με τις δηλ/σεις 4014 ειδικα οσες ειναι 


εξοφλημενες χωρις δικαιολογητικα


Edited by nikosantonakas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη ντροπή είναι για αυτούς που δεν εφτιαξαν τις προδιαγραφές της μεταφοράς. Είτε είναι απλή αίτηση, είτε οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.