Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ ΕΧΑΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ.

 

Μακροπρόθεσμα κέρδος θα έχεις!!!

εξακολουθω ομως να εχω ΧΡΕΩΜΕΝΗ στην πλατη μου την δηλωση του.............αρα τι δικαστηρια?κ τι ακρη θα βρουμε οταν οι μισοι απο μας λενε μ@@@@@ιες?????????

 

κ σκεψου ο συναδελφος στο ιδιο χωριο τις μετεφερε κ τις αφησε ως εχουν...μου τοπε το μεσημερι κ ρωτουσε

δειξε μου που λεει ο νομος οτι αλλαζω πχ τα βχ σε κχ ?

κ αν εχει δικιο?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Υπόψην, συνάδελφος έκανε ΧΘΕΣ (10/2) νέα δήλωση 4178 για να ενταχθεί στο β' εξάμηνο του νόμου και το σύστημα της έβγαλε 102 δόσεις με τις 6 πρώτες να λήγουν την ίδια μέρα! Επικοινώνησε με το ΤΕΕ και της έλεγαν ότι υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί δεν υπάρχει τεχνική υποστήριξη. Αλληλούια!

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην, συνάδελφος έκανε ΧΘΕΣ (10/2) νέα δήλωση 4178 για να ενταχθεί στο β' εξάμηνο του νόμου και το σύστημα της έβγαλε 102 δόσεις με τις 6 πρώτες να λήγουν την ίδια μέρα! Επικοινώνησε με το ΤΕΕ και της έλεγαν ότι υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί δεν υπάρχει τεχνική υποστήριξη. Αλληλούια!

:shock:

Link to comment
Share on other sites

καποιος συναδελφος ειχε πει στο φορουμ να κινηθουμε ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΑ ΥΠΕΚΑ ΤΕΕ

ας το κανουμε ολοι μαζι απο το φορουμ

Νομικο εχουμε στο φορουμ  ας το ξεκινησουμε κ ας το αναθεσουμε επιτελους  ΑΣ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕς κ ενα ΤΑΜΕΙΟ για τα δικαστικα

 

Ας μας δωσει κ τη συμβουλη του   k  ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ GM 

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα

 

Άς μας πει ο νομικός μας για τι έξοδά μιλάμε για μια μαζική προσφυγή?

Link to comment
Share on other sites

συζηταμε  παντα για μαζικη προσφυγη......ας μας συμβουλεψει κ ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ κ οι modes  ας ανοιξουν ενα θεμα στην ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ για υπογραφες κ συνδρομες 

 

υγ σε αντιθετη περιπτωση ας μη διαμαρτυρεται κανεις μας για οτι μελλει γενεσθαι

 

ουτως η αλλως τα λεφτα στους δικηγορους αν δεν τα δωσουμε ΤΩΡΑ θα τα δωσουμε μετα κ στο πολλαπλασιο

 

κ αν νομιζετε  οτι κ εμεις που ασχολουμαστε νυχτα μερα με 4178 τα κανουμε σωστα...

Θα ερθει λοιπον στην ηλεκτρονικη ταυτοτητα ο ελεγ.δομησης που δεν θαχει ασχοληθει με 4178   .......κ τοτε τι?

ποσες δηλωσεις θα βγουν αχρηστες...ποσοι ιδιοκτητες θα στρφουν εναντιον μας........

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση δήλωσης μετά τη μεταφορά

Κάθε δήλωση μεταφέρεται στο Ν.4178/13 ως έχει σε σχέση με τα δηλωθέντα στοιχεία και τα ήδη καταβληθέντα ποσά. Εμφανίζεται σε αρχική υποβολή, ανεξαρτήτως του σταδίου που βρισκόταν στο Ν.4014/11 και είναι πλήρως επεξεργάσιμη. Συμπληρώνεται και τροποποιείται από τον μηχανικό σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/13.

Οι λοιπές παραβάσεις, η πισίνα και η διαμερισμάτωση, συμπληρώνονται πλέον σε ΦΚ, καθώς δεν είναι ενεργά τα αντίστοιχα πεδία στα «Στοιχεία υπολογισμού» της δήλωσης.

Έτσι, κατά τη μετάβαση δήλωσης με δηλωμένες κάποιες από τις παραπάνω παραβάσεις, δημιουργείται αυτόματα ένα αντίστοιχο ΦΚ το οποίο μπορεί να συμπληρωθεί, να διορθωθεί ή και να διαγραφεί από τον μηχανικό. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να απαιτείται να "σπάσει" ένα ΦΚ σε δύο. 

Τα ΦΚ που θα μείνουν εν τέλει πρέπει να αποτυπώνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (ανάλογα με την περίπτωση) τις διαπιστωθείσες παραβάσεις και να φέρουν την αντίστοιχη κατηγορία.  

Στην κατάσταση αρχικής υποβολής δεν μπορεί να γίνει επανυπολογισμός προστίμου. Το σήμα του ευρώ λειτουργεί μόνο όταν μια δήλωση είναι "σε επεξεργασία", όπως ίσχυε και στον 4014.

Επανυπολογισμός προστίμου

Το πρόστιμο επανυπολογίζεται σε κάθε περίπτωση κατά τη μετάβαση σε «Υπαγωγή», μετά την καταβολή του τέλους ανταπόδοσης, αφού υποβληθεί ξανά η δήλωση.

Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μικρότερο, λαμβάνεται υπόψη το μικρότερο.

Εάν  το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του Ν.4014, εφόσον δεν μεταβληθούν τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές, και εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.

Θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή, ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας.

Ο παραπάνω έλεγχος γίνεται μόνο εάν το πρόστιμο του 4178 (λαμβάνοντας υπόψη όλες τις αλλαγές) είναι μεγαλύτερο από αυτό του 4014.

Σε δηλώσεις του Ν.4014/11 όπου είχε καταβληθεί μικρότερο παράβολο (λόγω αύξησης των τ.μ. μετά την εξόφλησή του) και εφόσον το απαιτούμενο παράβολο δεν καλύπτεται από ύψος του προστίμου, εκδίδεται συμπληρωματική εντολή παραβόλου.

Το τέλος ανταπόδοσης υπολογίζεται επί του παραβόλου που αντιστοιχεί στα στοιχεία της δήλωσης του Ν.4014/11 και τα οποία φέρει κατά τη μεταφορά της, ανεξάρτητα από το ύψος του καταβληθέντος παραβόλου.

---------------------------------------------------------------------------

 

Επίσης απο εγκύκλιο 4 νομίζω:

 

Κατά την, κατόπιν αίτησης, µεταφορά των στοιχείων δήλωσης του ν. 4014/11 στο ν. 4178/13 συµπληρώνονται τα στοιχεία που λείπουν ; Η δήλωση θα επανεξεταστεί σύµφωνα µε τις διατάξεις του ν. 4178/13 ή το πρόστιµο θα παραµείνει το ίδιο όπως ακριβώς υπολογίσθηκε µε τον ν. 4014/11;

 

Κατά τη µεταφορά στο ν. 4178/13 στοιχείων δήλωσης µε το ν. 4014/11 που δεν έχει ολοκληρωθεί εφαρµόζονται οι διατάξεις του ν. 4178/13. Το πρόστιµο επανυπολογίζεται και συµψηφίζονται τα καταβληθέντα ποσά ως ακολούθως :

α) Περιπτώσεις υπαγωγής στο ν. 4014/11, των οποίων τα στοιχεία των

αυθαιρεσιών δεν µεταβάλλονται κατά τη µετάβασή τους στο ν. 4178/13.

Το πρόστιµο επανυπολογίζεται, συµψηφίζονται τα καταβληθέντα ποσά και :

• εάν το νέο πρόστιµο προκύπτει µεγαλύτερο του προστίµου του ν. 4014/11 διατηρείται το παλιό µικρότερο πρόστιµο, • εάν το νέο πρόστιµο προκύπτει µικρότερο του προστίµου του ν. 4014/11 διατηρείται το νέο µικρότερο πρόστιµο,

β) Περιπτώσεις υπαγωγής στο ν. 4014/11, των οποίων τα στοιχεία των

αυθαιρεσιών µεταβάλλονται κατά τη µετάβασή τους στο ν. 4178/13.

Το πρόστιµο επανυπολογίζεται, συµψηφίζονται τα καταβληθέντα ποσά και εφαρµόζεται το νέο πρόστιµο.

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

 

Νομίζω είναι ξεκάθαρο οτι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε τον τρόπο υπολογισμού των προστίμων βάσει ενος αντισυνταγματικού Νόμου και είναι σαφές οτι πρέπει να γίνει επανυπολογισμός βάσει όσων ορίζονται στον 4178 οσαν να μην είχαν δηλωθεί ποτέ στον 4014.

 

Ελπίζω πάντως στις νέες δηλώσεις οι συνάδελφοι να υπολογίζουν σωστά και τα % ΥΔ,καθώς στην περιοχή μου η πλειοψηφία συνεχίζει να υπολογίζει λανθασμένα ανα ΦΚ και τα βγάζουν ΠΑΝΤΑ <50%!!?!?!

 

Αυτά απο εμένα....τέλος η δουλειά για σήμερα...παω σπίτι επιτέλους....ραντεβού σε 7 ωρίτσες.....

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

καποιος συναδελφος ειχε πει στο φορουμ να κινηθουμε ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΑ ΥΠΕΚΑ ΤΕΕ

ας το κανουμε ολοι μαζι απο το φορουμ

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.