Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Μάλλον δεν το έγραψα καλά,

Στην περίπτωση του συναδέλφου νομίζω ότι πήγε να αλλαξει το πρόστιμο με το κουμπί επαναυπολογισμου ενώ αλλάζει μονό με το κουμπί υποβολή.

 

Σε υπαγωγή σε πάει από την στιγμή που πληωσεις το προς ΤΕΕ και παραμένει εκεί όσες αλλαγές προστίμου και εάν κάνεις

 

Σε οριστική σε πάει μονο αν κατά την υποβολή δεν αλλάζει το πρόστιμο (όμως πάντα με ερώτησή)

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oταν πληρώσεις το ανταποδωτικο τέλος και δεν κάνεις τιποτα σε εχει σε "αρχική υποβολή'.Στη συνεχεια αρχιζεις να "πειραζεις"τη δήλωση προσαρμοζοντας τη στα δεδομένα του 4178.Οταν πιστευεις οτι τελειωσες (λέμε τωρα), ξανακάνεις υποβολη.Εκει πριν προχωρησει σου δειχνει τα πριν και τα μετα πρόστιμα.Σ αυτη τη φαση εχω απορια.Αν δεν αλλαζουν τα προστιμα σε παει κατευθειαν σε οριστική υποβολη?Η φαση της "υπαγωγης" ειναι σιγουρα οταν υπάρχει καποιο υπόλοιπο.Οταν δεν αλλαζουν τα προστιμα δεν περνας ποτε στην "υπαγωγη" πας κατευθειαν "οριστικη"?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την αρχική υποβολή , όσο αφορά τα υπόλοιπα ,εκεί που νόμιζα ότι τα έχω βάλει σε μια σειρά στο μυαλό μου, τώρα έχω πάλι αμφιβολίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Από αρχική υπαγωγή ΔΕΝ πηγαίνει κατευθείαν σε οριστική.

 

Επίσης για να πας σε οριστική σου ζητάει να τσεκάρεις ότι έχεις όλα τα σχέδια κ.λπ...

Link to comment
Share on other sites

A ωραια για να το ξεμπερδευουμε:

Αν δεν σου αλλαζει το προστιμο κανεις υποβολη αποδεχεσαι τα κουτακια και σε παει στην 'ΥΠΑΓΩΓΗ".Εκει μενεις οσο σου χρειαζεται για να συμπληρώσεις σχεδια κτλ, και οταν αποφασίσεις ξανακανεις υποβολή και σε παει ΌΡΙΣΤΙΚΗ"

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαγωγες όμως μπορείς να κάνεις όσες θες νομίζω έ;;;

Δηλαδή κάθε φορά μπορείς να αλλάζεις τα τμ να κάνεις υποβολή να αλλάζει το πρόστιμο και το δοσολογιο και να παραμενεις σε κατάστασή υποβολής ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από τη στιγμή που είσαι σε "υπαγωγή" μπορείς να αλλάξεις όσες φορές θέλεις κάτι σε φύλλο καταγραφής και να πατήσεις τον φάκελο για επανυπολογισμό του προστίμου.

Την φορά όμως που ΔΕΝ θα έχεις αλλάξει τίποτα και θα πατήσεις τον φάκελο, αυτό θα καταλάβει ότι το πας για οριστική.

Αλλά και πάλι υπάρχει ενδιάμεσος έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.