Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί ενεργειακοί ΤΕΛΟΣ


Christos

Recommended Posts

Σήμερα έμαθα συνάδελφοι ότι εξετάζουν τις αιτήσεις της 26/9/13 (από μία πηγή). Επίσης ότι θα βγει Υπουργική Απόφαση παράτασης όλων (από άλλη πηγή).

Γνωρίζει κάτι κάποιος από τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Αντιμετώπιση !

Αρχική δίνονται προσωρινές άδειες,

αρκούμενοι στις γνώσεις και στην εμπειρία.

Και τώρα κόβονται ψαλίδι, για ενα σεμινάριο...

Λες κι η ποιότητα των σεμιναρίων, ήταν ελεγμένη...

Κι απο την αρπαχτή των 1200 ευρώ + ΦΠΑ, φτάσαμε στα 400 ευρώ... Μέσα σ' έναν χρόνο !

Ας δοθεί παράταση ενός χρόνου, όπως αρχικά δημοσιεύθηκε,

να τακτοποιηθούν όλοι κι όλα με κάποια σειρά...

'Η δεν συμφέρει;

Η αντιμετώπιση του ΥΠΕΚΑ είναι (τουλάχιστον) ΜΗ σοβαρή.

Αλλωστε οι 3843, 4014, 4178, ΝΟΚ (για να μην αναφέρω άλλους) το επιβεβαιώνει...

Αυτά μας αξίζουν κύριοι συνάδελφοι ;

Αν και συμφωνώ ότι όλη η κατάσταση είναι αστεία έως καραγκιοζιλίκι, διαφωνώ με το θέμα των προσωρινών που κόβονται "για ένα σεμινάριο".

Δυστυχώς η χρονική εμπειρία ήταν ένα κακο κριτήριο και μπήκαν στο παιχνίδι δεκάδες άσχετοι που απλά κάποια στιγμή στα νιάτα τους σπούδασαν μηχανικοί.

Έτσι φτάσαμε να μου έρχεται η άλλη προχθές και να μου λέει ότι έκανε ΠΕΑ στην Αθήνα με 40€ (μαζί με το ΦΠΑ και είδα και την απόδειξη) και να με λέει κλέφτη επειδή της ζήτησα 2€/τμ!

Όχι λοιπόν! Καλύτερα ένα σεμινάριο στο οποίο έστω και κατά λάθος κάτι μαθαίνεις, παρά χύδην δικαιώματα σε άσχετους με πτυχίο.

Υγ: Ο συνοικιακός σουβλατζής στη γειτονιά της θείας μου (σε κάποιο ανατολικό προάστιο της Αττικής) είναι πολιτικός μηχανικός και βγάζει ΠΕΑ με 70€ τελική τιμή. true story.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, πιέστε εσείς για να σας δώσουν πιο γρήγορα την άδεια, όταν κάποιοι προσωρινοί, συνεχίζουν να εκδίδουν ΠΕΑ κανονικά, χωρίς να έχουν κάνει καν τα σεμινάρια (και εννοείται χωρίς να έχουν γίνει μόνιμοι)...

Link to comment
Share on other sites

..... όταν κάποιοι προσωρινοί, συνεχίζουν να εκδίδουν ΠΕΑ κανονικά, χωρίς να έχουν κάνει καν τα σεμινάρια (και εννοείται χωρίς να έχουν γίνει μόνιμοι)...

 

Πως γίνεται αυτό συνάδελφε...ξέρεις κάτι περισσότερο να μας πείς ?

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό συνάδελφε...ξέρεις κάτι περισσότερο να μας πείς ?

για πες μας με ποιον τρόπο μπας και ξυπνησει το ΥΠΕΚΑ.................

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν είχα μέσο πίστεψέ με δεν θα ήμουν μηχανικός :mrgreen: ....Οχι ρε και μέσο για ΠΕΑ, το καις τσάμπα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ειναι απλο....

 

δεν ειναι μεσο....

 

 

οπως πριν κλειδωσουν οι αμοιβες του ΤΕΕ καποιοι ειχαν ανοιξει και ειχαν Α/Α διαθεσιμα γιατι ΜΟΝΟ αυτα ηθελε

 

ετσι και τωρα καποιοι εχουν ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΑΡΚΕΤΑ α/α  για ΠΕΑ ...

 

με 2-3 θακανα και εγω τη δουλεια μου αλλα δεν εχω,...

\

ετσι καποιοι προσωρινοι ακομα δουλευουν....

 

τα στοιχεια σε πεα που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΙΩΘΕΙ μπορουν να αλλαξουν ΟΛΑ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό συνάδελφε...ξέρεις κάτι περισσότερο να μας πείς ?

 

Με μέσο :smile:

 

Εντάξει ούτε με εκπλήσεις ούτε πέφτω απ΄τα σύννεφα.... δυστηχώς αυτές τις παλαιοκομματικές-πελατιακές μαλακίες πληρώνουμε τώρα και ακόμα περισσότερο δυστηχώς θα τις πληρώνουμε για πολλά χρονια ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι με κόλπο. Είναι με μέσο. το ξέρω αλλά δεν μπορώ να μιλήσω.

Δεν έχουν καβάτζα επιθεωρήσεις σε εκκρεμότητα. Τους ανοίγουν με μαγικά την επιθεώρηση και αυτοί απλά την συνεχίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.