Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης: κατάστημα σε γκαράζ


GiannisP.

Recommended Posts

Χαίρεται,

 

κάτω από το σπίτι μου υπάρχει κατάστημα, το οποίο θέλω να το χωρίσω στη μέση και να κάνω το ένα μέρος γκαράζ για το αυτοκίνητο μου. Δεν είμαι σε πολυκατοικία, αλλά σε μονοκατοικία. Που χρειάζεται να απευθυνθω για την αλλαγή αυτή; Μόνο πολεοδομία; Τι θα χρειαστεί για να γίνει νόμιμη η διαδικασία και για να χαρακτηριστεί είσοδος γκαράζ για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα μπροστά από την είσοδο; Θα χρειαστεί ηλεκτρολόγος και πολιτικός μηχανικός για άδειες ή μπορώ να πάω μόνος στη πολεοδομία και να ρωτήσω/τρέξω τα θέματα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε με ό,τι στοιχεία έχεις σε έναν μηχανικό να τα δει. Μία ερώτηση δεν θα σου κοστίσει τίποτα.

 

Είτε άδεια μικρής κλίμακας βγάλεις είτε κανονική άδεια θα χρειαστείς μηχανικό αφού σε κάθε περίπτωση χρειάζονται σχέδια και λογικά και πιστοποιητικό πυρασφάλειας καθώς και άλλα δικαιολογητικά.

 

Αν πας στην πολεοδομία θα σου πούνε την χειρότερη περίπτωση χωρίς να το πολυψάξουν. Καλό είναι να τους επισκεφθεί κάποιος που έχει γνώση της νομοθεσίας.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε με ό,τι στοιχεία έχεις σε έναν μηχανικό να τα δει. Μία ερώτηση δεν θα σου κοστίσει τίποτα.

Να γίνω κακός? Όχι δεν γίνομαι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.