Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης κτηρίων


solar

Recommended Posts

Γιατί τo πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου προϋποθέτει οτι πρέπει να είναι νόμιμο το κτίριο όσον αφορά τις οικοδομικές του άδειες κτλ ?

 

Και τι εννοώ...

 

Ένας μηχανολόγος που θα αναλάβει την ενεργειακή επιθεώρηση του κτιρίου θα πρέπει να έχει την ευθύνη των οικοδομικών που ούτε στην αρμοδιότητα του είναι ούτε τις γνώσεις έχει να ψάξει αν υπάρχει κάποια παράνομη κατασκευή ή μη τήρηση των σχεδιών αδείας ?

 

Ρωτάω απο άγνοια καθαρά !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι βέβαια, τι λεμε τώρα, καλυτερα να πιστοποιούμε του γείτονα του, το ίδιο ειναι

 

όχι βεβαια, τι λεμε τώρα μας νοιάζει να ειναι νόμιμο? μηπως ειναι και κανένα? μην αγχώνεστε

 

ακόμη καλύτερα, μη σηκωνόμαστε από το σπίτι αφου δεν παίζει ρόλο τι πιστοποιουμέ, ε? καλύτερα έτσι λέω εγω

 

φτιαχνουμε και μια κατοψη δική μας ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

[2106969854 κος μαρίνος αντώνης]Πιο είναι το τηλέφωνο που μπορώ αν απευθυνθώ ?

 

Στο υπουργείο ανάπτυξης που έψαξα έχει μόνο email οπου ήδη τους έστειλα ακριβώς το ερωτημά μου. Αν απαντήσουν θα ενημερώσω .

 

 

Μίλησα και με Πρόοδο για τα σεμινάρια.

 

http://www.proodos21.gr/

 

Εκεί επιμένουν οτι θα είναι υποχρεωτικά για όλες τις ειδικότητες και μάλιστα κατά μέγιστο 120 ( ή 150 ώρες δεν θυμάμαι ) όπως μου είπε.

 

Μάλιστα με ενημέρωσαν οτι αρχίζουν τα σεμινάρια τέλος μήνα.

 

Χωρίζονται σε ενότητες 2-3 ημερών και θα ολοκληρωθεί τον ιούλιο.

 

Παρακάτω παραθέτω το έντυπο που μου απέστειλαν

 

http://rapidshare.com/files/234323849/Energeiakoi_mai_2__959___962____922___973___954___955___959___962_.ppt

 

Τελικό κόστος όλου του προγράμματος είναι 1200 € με έκπτωση 20 % αν δηλώσουν συμμετοχή δύο συνάδελφοι παρέα.

 

Για πείτε την γνώμη σας?

 

Αξίζει τον κόπο.....είναι προαπαιτούμενο προκειμένου να πάρεις κατόπιν τις εξετάσεις του υπουργείο την πιστοποίηση ή απλά για επιμόρφωση το κάνει κανένας ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικό κόστος όλου του προγράμματος είναι 1200  με έκπτωση 20 % αν δηλώσουν συμμετοχή δύο συνάδελφοι παρέα.

πάρε και συ τον συνάδερφο μαζί σου για πιστοποίηση.............μπορείς!!!!!

 

από 3 και πάνω δίνουν και βραβείο,

 

άκυρο αυτό που είχα πει για άλλο thread,

 

εγώ δεν έχω κανονίσει με κανένα, όποιος θέλει να πάμε παρέα, pm :lol::lol::lol::lol:

 

edit: μπράβο σου συνάδελφε digilef γιατι ήσουν ο μόνος από κάποιες εκατοντάδες κλικ στο thread

 

και καμμιά δεκαρια posts μου, που αναρωτήθηκες επί των 2+ΜΟΝΑΔΙΚΩΝ ΣΕΝΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

 

όλοι οι υπόλοιποι που παίρνετε τηλέφωνα, ΑΥΤΑ να ρωτάτε και όχι :"πόσες ώρες θα'ναι τα σεμινάρια?"

 

****************************************************************

 

εγώ έτσι μιλάω και δεν μπορω να τα πω καλύτερα (που ξαναλέει ο ιδιος φίλος)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μακρόσυρτα post χωρίς νόημα δεν βλέπω καμία απάντηση στα ερωτήματα που θέτονται...

 

είναι προαπαιτούμενο προκειμένου να πάρεις την πιστοποίηση κατόπιν τις εξετάσεις του υπουργείου ή απλά για επιμόρφωση το κάνει κανένας

 

Καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά το θέμα της ενεργειακής πιστοποίησης σε ένα κτίριο που τα σχέδια της αδείας δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

 

Φυσικά η ίδια λογική ισχύει και στα δικαιολογητικά τις φωτογραφίες και την υπεύθυνη δήλωση που υποβάλει ο εκάστοτε μηχανικός κατά την περάτωση του έργου προκειμένου να παρθούν οι οριστικές άδειες για την ηλεκτροδότηση, παροχή νερού κτλ.

 

Τότε συνάδελφε μηχανικέ rigid-joint τι ευθύνη παίρνεις όταν η πραγματικότητα απέχει από τα σχέδια που έχεις υποβάλει στην πολεοδομία ; Και τότε δεν γίνεται αυτοψία (εκτός της περίπτωσης καταγγελίας)...γιαυτό άλλωστε υπάρχει και η υπεύθυνη δήλωση του εκάστοτε μηχανικού.... αλλά αν κάτσει η στραβή η υπογραφή σου είναι εκεί .

 

Πολύ σωστά λοιπόν θέτεις το πρόβλημα για ένα τέτοιο κτίριο.

 

Τα πράγματα για έναν ημι υπαίθριο νομίζω οτι είναι πιο απλά γιατί κατά τον ίδιο τρόπο ο μηχανικός μπορεί να ισχυριστεί αν γίνει έλεγχος οτι κλείστηκε μετά την έκδοση του πιστοποιητικού. Προφανώς και στο πιστοποιητικό σαν ημι υπαίθριο θα τον παρουσιάσεις χαλώντας προφανώς και τον τελικό ενεργειακό συντελεστή του κτιρίου.

 

Έχουν καμία βάση αυτά που αναφέρω ;

 

Γιαυτό το λόγο ρωτάω για τα σεμινάρια προκειμένου να προστατευτούμε - ενημερωθούμε όλοι μας.

 

Σας πληροφορώ λοιπόν οτι στην Πρόοδο το πρωί που μίλησα μαζί τους είναι σχεδόν κλεισμένα απο θέσεις ( απο τα λεγόμενά τους πάντα ) πράγμα που σημαίνει οτι αν κάποιος γνωρίζει κάτι ουσιαστικό είναι ακόμα καιρός πριν σκάσει τα πρώτα 300 €.

Τώρα αν το κρατάει μανιάτικο επειδή έχει φάει το δούλεμα απο το ΤΕΕ και το κάθε ΤΕΕ αυτό είναι ίσως γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να αναφέρει αυτό που ρωτάω.

 

Ο σκοπός που είμαστε όλοι εδώ νομίζω είναι διαφορετικός από το να παίζουμε με τις λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο χαρη, το επιβεβαιώνω και εγω, απαντανε αν εισαι προβλεπόμενος

 

για τα σενάρια κανεις?

 

Σενάριο 1. ΜΗ νομιμοποίηση ημι-υπαίθριων και λοιπές παρανομίες. Με 1e/m2 τι πιστοποιείς?

α. Τα σχέδια της πολεοδομίας ----------> Συνένοχος σε παρανομίες άλλων με 100ευρώ το σπίτι

β. Την πραγματική κατάσταση--------> Αμα ξαναδεις πελάτη σφύρα μου κλέφτικα

 

Για τις παράνομες προσθήκες ας μη μιλήσω καλύτερα, μυαλό έχει ο καθένας και μπορεί να καταλάβει

 

Σενάριο2. (αρκετα πιθανο). Νομιμοποίηση ημι-υπαίθριων. Πιστοποιεις ΚΑΙ τον ημι-υπάιθριο και μετα:

α. όλα τάλλα νομιμα και δινεις πιστοποιητικο

β. υπάρχουν και άλλες παρανομίες οπότε πας στο Σενάριο 1

 

σημερα μάθαμε ότι τηλεφωνεις στο υπουργειο και σου λένε τι περιεχούν ΚΥΑ & ΠΔ που δεν έχουν υπογραφει,

 

ουτε από υπουργούς ουτε από τον πρόεδρο της δημοκρατίας

 

************************************************

 

Σας ρωτώ ΕΥΘΕΩΣ, τι σας εμποδίζει να τοποθετηθείτε επί των 2+μοναδικών σεναρίων?

 

μόνο αν δεν πήρατε μυρωδιά τι παίζετε

 

Αγαπητέ

 

Πολύ ενδιαφέροντα τα 2 σενάρια. Όπως τα λες είναι. Το πρώτο δε εξ αυτών όντως ολίγον εφιαλτικό. Τοποθέτηση : για 100 ευρώ (1ευρω/m2) πας για καφέ και λες "χάρισμα σας, άλλη φορά". Ή, για τους λιγότερους "συνεπείς" κάνεις μια ενεργειακή επιθεώρηση όπως το 90% των σημερινών μελετών (δηλ. του κ*λου). Συνηθισμένα τα χιόνια στα βουνά.

 

Για το σενάριο 2 δεν κατάλαβα τι άλλες παρανομίες εννοείς (δεν ασχολούμαι και πολύ με πολυκατοικίες). Αν εννοείς άλλα αυθαίρετα κτίσματα επί του ...κτίσματος τότε ναι ξαναπάμε στο σενάριο 1.

 

Ένα ερώτημα που έχω εγώ είναι το εξής. Δεχόμαστε άραγε τα τ.μ. που αναγράφονται στα σχέδια ή τις πολεοδομίες (ασχέτως ημιυπαίθριων κλπ) ή κάνουμε εκ νέου αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης ακόμα και σε καθ όλα νόμιμα κτίσματα ? Διότι ο βασικός ενεργειακός δείκτης που θα είναι μάλλον kWh/m2 (ενώ θα έπρεπε να είναι kWh/m3 κατά τη γνώμη μου) απαιτεί πραγματική αποτύπωση της επιφάνειας ενός ακινήτου ακόμα κι αν δεν έχει παράνομους ημιυπαίθριους ή άλλες προσθήκες.

 

edit από acnt

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μακρόσυρτα post χωρίς νόημα δεν βλέπω καμία απάντηση στα ερωτήματα που θέτονται

νόημα δεν έχουν αυτά που ρωτάτε συστηματικά και όχι τα post μου που είναι πολύ ξεκάθαρα,

εκτός από το ότι διανθίζονται από το μοναδικό μου χιούμορ.

 

ΕΓΩ θα δώσω απαντήσεις, δικιά μου δουλειά είναι?

Αν θελετε απαντήσεις, να ρωτήσετε ΑΥΤΟΥΣ που παίρνεται τηλέφωνο, ΟΧΙ εμένα,.

ΕΓΩ τον καφε και τα ταρώ ξέρω μόνο.

ΕΓΩ είπα θερμοκάμερα δεν έχω δει και ειμαι και από επαρχία,

η πρόοδος 1821 πέφτει μακριά, δεν θα πετυχω (sic) στις εξετάσεις, μην αγχώνεστε

επίσης, ΕΓΩ ΔΕΝ νομοθετώ (αν το κατάλαβες.........)

 

Αγαπητέ........

Ένα ερώτημα που έχω εγώ είναι το εξής. Δεχόμαστε άραγε τα τ.μ. που αναγράφονται στα σχέδια ή τις πολεοδομίες (ασχέτως ημιυπαίθριων κλπ) ή κάνουμε εκ νέου αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης ακόμα και σε καθ όλα νόμιμα κτίσματα ? Διότι ο βασικός ενεργειακός δείκτης που θα είναι μάλλον kWh/m2 (ενώ θα έπρεπε να είναι kWh/m3 κατά τη γνώμη μου) απαιτεί πραγματική αποτύπωση της επιφάνειας ενός ακινήτου ακόμα κι αν δεν έχει παράνομους ημιυπαίθριους ή άλλες προσθήκες.

 

αγαπητε...........ευχαριστώ πολύ...........αυτά που λέω μ'αλλα λόγια

 

1. Δεχόμαστε τα τ.μ. της πολεοδομία.

Δειγματοληπτικός έλεγχος στον μικρό-μικρό ενεργειακο επιθεωρητη και αν τα σχέδια πολεοδομιας και πιστοποιημενου χώρου ειναι διαφορετικά............ μακάκας, γιατί για 100ευρώ ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ παρανομίες χιλιάδων ευρώ άλλων.

όλοι χοντρο κονόμησαν από την παρανομία, από πλακατζήδες μεχρι το super market της γειτονιας και εσύ πας και κάθεσαι στον άξονα ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ.

Θα μου πεις: χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι, τόση την τρώνε, ένας μικρό-μικρός ακόμη τι έγινε? σωστά

 

2. ΟΧΙ δεν δεχόμαστε. Αποτυπώνουμε την κατάσταση.

Πάει το χαρτί στην πολεοδομία και αν τα σχέδια πολεοδομιας και πιστοποιημενου χώρου ειναι διαφορετικά............τίμιος (δεν ξαναβλέπεις πελάτη)

 

παραπέρα λέω τι γίνεται?

μήπως είμαστε αυτοί που ψάχναν να νομιμοποιήσουν τα ανομιμοποίητα?

μηπως μετα το τζάμπα μάγκα η Μπανανια επινόησε και τον ΤΖΑΜΠΑ ΣΥΝΕΝΟΧΟ?

δηλαδή τους μακάκες με περικεφαλαία?

 

 

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ (εσεις γιατι εχω δεν έχω δει θερμοκάμερα) ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΤΥΠΩΣΟΥΜΕ

ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΑΣΤΙΚΟ ΙΣΤΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ?

 

το πιο παραπέρα είναι γνωστό: "ΠΛΕΜΠΑ, πάρε το κατοστάρι και γίνε συννένοχος,

εμεις νοσοκομεία, νομαρχίες, τράπεζες θα πιστοποιούμε, εμεις κονομάγαμε, εμεις θα κονομάμε, εσύ βολέψου με.........................τον άξονα

 

edit από acnt

Link to comment
Share on other sites

Rigid joint, οι προβληματισμοί σου αφορούν τους συνεπείς και καλούς συναδέλφους μας. Στη πράξη μπορεί να μην γίνει τίποτα απ όλα αυτά. Δεν ξέρω, λέω "μπορεί". Ίσως η Ελληνική πραγματικότητα εφαρμοστεί και στο θέμα αυτό. Δηλαδή απλά για 100 ευρώ να κάνεις μια ενεργειακή επιθεώρηση "στο περίπου". Θα την ελέγξει κανείς΄?? Εδώ δεν ελέγχεται τίποτα. Τι 250 kWh/m2, τι 210 kWh/m2, σιγά τι διαφορά. Άλλωστε έτσι δεν γίνεται σήμερα σε όλα ? Θα πάει ο μηχανικός στο σπίτι, θα δει 100 τ.μ. να λέει η πολεοδομία, 140 τ.μ. να τα μετράει αυτός με τον ημιυπαίθριο.

 

"Κυρ πελάτη κοίτα να δεις, εδώ έχουμε πρόβλημα, άλλα λέει η πολεοδομία, άλλα ισχύουν. Πρέπει να βρούμε μια λύση να μαστε καλά όλοι" και πάει λέγοντας. Θα ελέγξει κανείς ? Ίσως η "λύση" περιλαμβάνει και τον ... "ελεγκτή"

 

Εδώ οι ηλεκτρολόγοι, τα πιστοποιητικά για τη ΔΕΗ, τα πουλάνε στη λαϊκή αγορά χωρίς να έχουν δει καν το ακίνητο. Βάζουν μια τυπική κάτοψη και τέρμα. Μια χαρά, όλα δεκτά έχουν γίνει. Μήπως στο τέλος έτσι πωλούνται και τα ενεργειακά πιστοποιητικά ?

 

Γιατί, τις μελέτες τις ελέγχει κανείς ? Ολοι οι συνάδελφοι μηχανολόγοι που γνωρίζω από τεχνικά γραφεία, όταν έχουν πολύ δουλειά, κάνουν μελέτη υπολογισμού φορτίου express. Σε 1 γραμμή. 600 btu/m2 * X m2 και τέλειωσε η μελέτη απωλειών.

 

Το ερώτημα είναι : Εγώ σαν ενεργειακός επιθεωρητής όταν παραδώσω την "επιθεώρησή" μου θα την ελέγξει κάποιος ? ή όλα καλά και όλα ωραία ? Γράφω ότι θέλω και επι της ουσίας εκεί σταματάει η ιστορία ?

 

Συζήταγα το θέμα πριν μερικές εβδομάδες με έναν γνωστό που έχει ζήσει και σπουδάσει στον Καναδά και μου είπε το εξής. Όταν κάποιος κληθεί από έναν ιδιοκτήτη να κάνει μια ενεργειακή επιθεώρηση σε κάποιο κτίριο, παραδίδει στο τέλος μια ολοκληρωμένη μελέτη που περιλαμβάνει και διάφορα μέτρα εξοικονόμησης ενέργειας. Μάλιστα, τα μέτρα αυτά περιγράφονται ιεραρχικά και η τελική έκθεση αναφέρει και το ποσό της ενέργειας που θα εξοικονομηθεί από την εφαρμογή τους.

Προσέξτε τώρα, αν ο πελάτης εφαρμόσει αυτά τα μέτρα (έτσι του είπε ο ειδικός μηχανικός μας) και η εξοικονόμηση ενέργειας είναι πολύ μικρότερη από τα άκρα του ορίου που εκτίμησε ο μηχανικόις (δηλαδή το ποσοστό σφάλματος), τότε καλείται ο τελευταίος ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. Δηλαδή αν προτείνουμε σε μια βιομηχανία 10 μέτρα και ότι αυτά θα έχουν μια εξοικονόμιση ενέργειας που σε χρήματα μεταφράζεται από 80.000 ~ 100.000 ευρώ το χρόνο, και ο πελάτης τελικά εξοικονομήσει 20.000 ευρώ, σημαίνει ότι δεν κάναμε σωστά τη δουλειά μας και αυτό έχει ένα πρόστιμο που το πληρώνουμε εμείς και έχει να κάνει με την απόκλιση.

 

Αυτά βέβαια στον Καναδά όπου και η ενεργειακή επιθεώρηση πληρώνεται με σοβαρότητα. Για την Ελλάδα εγώ δεν ανησυχώ καθόλου. Όλα θα γίνουν όπως γίνονται συνήθως. Τι 240 kWh/m2 τι 200 kWh/m2 ? ... Τι 100 kVA τι 130 kVA ? βάλε 150 kVA να σαι σίγουρος ... Τι 100 τι 140 m2 "ντάξυ θα τα βρούμε, θα τα βγάλουμε ίσως 120 m2".

 

 

Σωστοί οι προβληματισμοί σου, αλλά εμένα δεν με ανησυχούν και πολύ να σου πω την αλήθεια. Διότι δεν πιστεύω ότι θα γίνει και σοβαρή δουλειά ούτε από τους ενεργειακούς επιθεωρητές.

 

Η Ελληνική πραγματικότητα , τι 4 τι 5 ? το ίδιο είναι ;) :

 

Link to comment
Share on other sites

...Μίλησα και με Πρόοδο για τα σεμινάρια.

...

Εκεί επιμένουν οτι θα είναι υποχρεωτικά για όλες τις ειδικότητες και μάλιστα κατά μέγιστο 120 ( ή 150 ώρες δεν θυμάμαι ) όπως μου είπε..."

Το ΚΕΚ "Πρόοδος 21" είναι μια ιδιωτική επιχείρηση με σκοπό το κέρδος. Για να αυξηθούν τα κέρδη της θα πρέπει να πουλά, όπως άλλωστε κάθε αντίστοιχη επιχείρηση, περισσότερα προϊόντα/υπηρεσίες. Οι υπηρεσίες που πουλά η επιχείρηση αυτή είναι υπηρεσίες εκπαίδευσης. Με τον νόμο για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις αντιλήφθηκε μια επιχειρηματική ευκαιρία και καλά έκανε και οργάνωσε κατάλληλα σεμινάρια για μηχανικούς. Όπως όλοι καταλαβαίνουμε μια τέτοια επιχείρηση θα έχει τεράστιο όφελος αν τα σεμινάρια αυτά κριθούν υποχρεωτικά από το νόμο προκειμένου να λάβει κάποιος μηχανικός πιστοποιητικό ενεργειακού επιθεωρητή. Είναι λοιπόν προφανές ότι η εταιρεία "Πρόοδος 21" και τα άλλα ΚΕΚ πιέζουν το Υπουργείο ώστε να περάσει στο νόμο ως υποχρεωτική η συμμετοχή σε σεμινάρια.

Αν λοιπόν ρωτήσουμε μια τέτοια εταιρεία αν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή σε σεμινάρια είναι νομίζω ηλίου φαεινότερο ότι η απάντηση που θα πάρουμε είναι "ΝΑΙ, φυσικά και είναι απαραίτητα και υποχρεωτικά από το νόμο". Είναι όμως έτσι τα πράγματα;

Οριστικές απαντήσεις στα ερωτήματά μας θα πάρουμε μόνο με τη δημοσίευση του νόμου.

Μέχρι τότε βασιζόμαστε είτε σε όσα ακούσαμε, βλ. ΕΔΩ (Ευθυμιάδης:"...χωρίς να προαπαιτούνται σεμινάρια..."), είτε σε όσα βλέπει κάποιος στον καφέ και στα ταρώ, βλ. ΕΔΩ ("... 7μελής επιτροπή θα κρίνει τον κάθε υποφήφιο ΑΝ πρέπει ΚΑΙ πόσες ώρες σεμινάρια πρέπει να παρακολουθήσει.

Στα (+) του καθένα είναι master, προυπηρεσία και παρόμοια τέτοια...").

Θεωρώ ότι το ερώτημά σου απαντήθηκε. Αν δεν σε ικανοποιεί η απάντηση είναι άλλο θέμα.

@GeorgeS

Αυτό που ανέφερες ότι γίνεται στον Καναδά σχετικά με τις προτάσεις για εξοικονόμηση ενέργειας και τη βελτίωση της βαθμολογίας του κτηρίου, θα γίνεται και εδώ. Θα υποβάλλονται προτάσεις όπως πχ να αλλαχθούν τα κουφώματα με θερμοηχομονωτικά με U=... κ.λπ.

Επίσης, ο ενεργειακός επιθεωρητής κινδυνεύει να μηνυθεί από τον μελλοντικό αγοραστή ενός ακινήτου. Αν δηλαδή κατατάξει το κτήριο σε κατηγορία Β ενώ είναι D, θα μπορεί ο ιδιοκτήτης να τον μηνύσει και να του κάνει αγωγή ζητώντας αποζημίωση επειδή βάσει του πιστοποιητικού αυτού ανέβηκε η εμπορική αξία του ακινήτου.

Γι αυτό συνάδελφοι ΠΡΟΣΟΧΗ που θα βάζετε την υπογραφή σας. Ελεγκτής δεν είναι το δημόσιο (άρα δεν κινδυνεύουμε), είναι ο ιδιώτης που έχει κάθε συμφέρον να κυνηγήσει τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι : Εγώ σαν ενεργειακός επιθεωρητής όταν παραδώσω την "επιθεώρησή" μου θα την ελέγξει κάποιος ? ή όλα καλά και όλα ωραία ? Γράφω ότι θέλω και επι της ουσίας εκεί σταματάει η ιστορία ?

θα προβλέπεται δειγματοληπτικός έλεγχος ΣΙΓΟΥΡΑ, πράγμα που σημαίνει μικροί τρέμετε.

 

εν αναμονή της νομοθεσίας, να ειστε σιγουροι, όχι γιατι έχω δει τη νομοθεσία, αν ειχα τέτοια δυνατότητα αλλού θα'μουν και όχι εδώ, αλλά ειναι αδύνατον οποιαδήποτε νομοθεσία να ασχοληθεί με το Νταχάου της οικοδομής στην ελληνική πραγματικότητα

 

περί των κεκ, συμφωνω με άνωθεν post του Χάρη, τι θα πουν, οτι δε χρειάζεσαι, αυτοι θα σουν ότι χρειάζεσαι και ecdl για να τα παρακολουθήσεις, τη δουλειά τους κάνουν (και στο φινάλε, καλά κάνουν), εμεις να δούμε τι θα κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.