Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

zio προσωπικά δεν τη θεωρώ και την καλύτερη ιδέα για το λόγο που αναφέρεις... είναι πονηροί οι καιροί που διανύουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

'Η κανεις μεταφορα μεσω web απο Τραπεζα σε Τραπεζα και πληρωνεις παλι μεσω web ή στο καταστημα.

Παντως στο web banking της Alpha και της Πειραιως, δε βρηκα επιλογη για πληρωμη εισφορων υπερ ΤΣΜΕΔΕ.

 

Απ'ότι γνωρίζω στην εποχή μας (capital control) δεν επιτρέπονται άνοιγμα λογαριασμών, μεταφορές ποσών μεταξύ τραπεζών μέσω e-banking ή/και με παρουσία στην τράπεζα, μέχρι και προσθήκη συνδικαιούχου σε λογαριασμό απαγορεύεται.

Άρα αυτό που λες δεν γίνεται...

 

 

Αν εισαι μηχανικος, θεωρω οτι τουλαχιστον στην ΕΤΕ θα εχεις λογαρισμο οψεως μηχανικου.

 

Όχι φίλε μου δεν έχω, είμαι μηχανικός ασφαλισμένος από το 1999 και δεν χρειάστηκε... μια που συνήθως εργάζομαι σαν "μισθωτός", "μπλοκάκιας".

 

Συναδελφε τι να κανουμε?

Τοσα χρονια πως πληρωνες?

Με μετρητα?

Ας τα ξεχασουμε σιγα σιγα....

 

Συνάδελφε τόσα χρόνια μου τα έβαζε η εταιρία στον λογαριασμό μου σε άλλη τράπεζα, έκανα ανάληψη και τα πλήρωνα μετρητά στην ΕΤΕ ή Αττικής.

Τώρα και να τα βάλει (χλωμό το βλέπω) δεν θα μπορώ να τα πάρω ούτε να τα μεταφέρω.

 

Βρες ενα φίλο σου που έχει λογαριασμό.

 

Αυτό δεν είναι επιλογή για πολλούς λόγους ...

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι γνωρίζω στην εποχή μας (capital control) δεν επιτρέπονται

 

 

1) άνοιγμα λογαριασμών,

 

2) μεταφορές ποσών μεταξύ τραπεζών μέσω e-banking ή/και με παρουσία στην τράπεζα,

 

3)μέχρι και προσθήκη συνδικαιούχου σε λογαριασμό απαγορεύεται.

 

4) Όχι φίλε μου δεν έχω, είμαι μηχανικός ασφαλισμένος από το 1999 και δεν χρειάστηκε... μια που συνήθως εργάζομαι σαν "μισθωτός", "μπλοκάκιας".

 

1) με εξαίρεση λογαριασμούς μισθοδοσίας, άρα πιθανώς να επιτρέπεται και για καταβολή εισφορών ελ. επαγγελματιών.

 

2) αυτό δεν απαγορεύεται.

 

3) αυτό όντως απαγορεύεται.

 

4) ακριβώς. δεν έχουν όλοι τέτοιο λογαριασμό.

 

 

Υπάρχει και η λύση να στα πληρώσει ο φίλος από το λογαριασμό του χωρίς να του μεταφέρεις εσύ λεφτά που θα φανούν ως μαύρα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

1. Μεταφορες μεταξυ τραπεζων εσωτερικου επιτρεπονται απο 0,01Ε εως +απειρο.

 

2. Προφανως δεν υπαρχει υποχρεωση να εχουμε ολοι λογαριασμο σε ΕΤΕ ή Αττικης.

 

3. Το να μην μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο δεν το γνωριζω, αλλα αυτο ειναι θεμα των capital controls.

 

4. Ασφαλως, το να μην μπορει να πληρωθει σε οποιαδηποτε τραπεζα ειναι μλκ του ΤΣΜΕΔΕ.

 

5. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα με τη μεταφορα 1000-2000Ε σε λογαριασμο ΕΤΕ ή Αττικης φιλου. Σιγα μην ψαξουν τετοια ποσα. Ακομα και να τα ψαξουν, ευκολα αποδεικνυεται που πηγαν τα λεφτα αυτα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

6. Οπως ανεφερε και ο συναδελφος, και με επιταγη απο τραπεζα γινεται.

 

7. Εγω οσα χρονια δουλευω, με μετρητα ποτε δεν πληρωσα. Επιταγες και μεταφορα μεσω web.

Ας μπει στη ζωη μας, μπας και ταλαιπωρηθουν καποιοι συμπολιτες λιγοτερο στις τραπεζες, για υπηρεσιες που δυστυχως δεν καλυπονται απο το ΑΤΜ και το web.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. Μεταφορες μεταξυ τραπεζων εσωτερικου επιτρεπονται απο 0,01Ε εως +απειρο.

 

 

μέχρι 12500ε τερρυ ημερησίως, εκτός αν άλλαξε κάτι και δε το πήρα γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

2) αυτό δεν απαγορεύεται.

 

Έχεις δίκαιο, δικό μου λάθος... κάπου είχα μείνει στην αρχή των capital control, μπορεί και να μην ίσχυε ποτέ και απλώς μου είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση.

 

1. Μεταφορες μεταξυ τραπεζων εσωτερικου επιτρεπονται απο 0,01Ε εως +απειρο.

 

 

4. Ασφαλως, το να μην μπορει να πληρωθει σε οποιαδηποτε τραπεζα ειναι μλκ του ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

 1. Ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω... λάθος δικό μου...

 

4. Αυτό είναι το θέμα... δεν είμαι κανένας που βασίζεται σε μετρητά ή πληρώνει τους λογαριασμούς του στήνοντας σε ουρές και χάνοντας πολύτιμο χρόνο, αλλά τι

να κάνω, έχω e-banking σε Πειραιώς - Εurobank και πρόσφατα (λόγω capital control) και σε Alpha.

Την ΕΤΕ ποτέ μου δεν την χώνεψα βλέποντας τις άπειρες ουρές που πάντα είχαν τα καταστήματα της και Αττικής ένα λογαριασμό που είχα μόνο και μόνο για τα νοσήλεια τον έχω πλέον

μηδενικό.

 

Με το ζόρι μας είχαν βάλει να ανοίξουμε λογαριασμό στην Αττικής για να μπαίνουν τα χρήματα από γιατρούς, φάρμακα κλπ και αντί να μας προσφέρουν υπηρεσίες της προκοπής μπας

και συνεργαστούμε σε μεγαλύτερο βαθμό με την τράπεζα (μας) θυμάμαι στην αρχή μου έδωσαν μια κάρτα αναλήψεων που δεν ήταν ούτε visa ούτε mastercard και από τότε έφαγαν το άκυρο και αυτοί, σκέφτηκα ότι είναι πολλά χρόνια πίσω.

Link to comment
Share on other sites

απο το λογαριασμό του, δηλαδή με δικά του λεφτά, πως θα δικαιολογήσει ότι πληρώνει το δικό μου ΤΣΜΕΔΕ?

 

δε χρειάζεται να το δικαιολογήσει. το πού βρήκε αυτά τα λεφτά θα πρέπει να δικαιολογήσει.

αν ήταν έτσι, τόσοι άνεργοι μηχανικοί που τους τα πληρώνουν άλλοι θα ήταν παράνομοι.

εφόσον αυτοί οι άλλοι τα έχουν αποκτήσει νόμιμα δεν υπάρχει πρόβλημα.

είναι σα να πληρώνεις το λογαριασμό της ΔΕΗ ενός σπιτιού που δεν είναι στο όνομά σου. απαγορεύεται?

 

ποτέ δεν ίσχυσε απαγόρευση μεταφορών εσωτερικού. αν κάποιος τις πρώτες μέρες έφαγε άκυρο σε τράπεζα ήταν επειδή γινόταν χαμός και δεν υπήρχε υπάλληλος να τον εξυπηρετήσει.

 

όντως υπάρχει όριο μεταξύ διατραπεζικών συναλλαγών εσωτερικού, απλά το όριο των 12,000 πρακτικά είναι στο άπειρο...

ωστόσο αν κανείς θέλει να το ξεπεράσει μπορεί με συνενόηση με το διευθυντή του καταστήματος να του επιτρέψουν.

 

Μη πανικοβάλλεστε! το τσμέδε προκειμένου να εισπράξει τα λεφτά του θα βρει λύση και για όσους δεν έχουν λογαριασμό στην εθνική!

Το ζήτημα είναι να έχεις τα λεφτά, τα υπόλοιπα είναι εύκολα!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

ΑκιςD

 

Αφου εχεις λογαριασμο στην Αττικης, ασχετα, αν ειναι μηδενικος, κανε μια μεταφορα εκει και πηγαινει απο το καταστημα να πληρωσεις το ΤΣΜΕΔΕ.

 

ΥΓ. Πριν μερικες μερες εγινε μεταφορα, για αγορα ακινητου, απο ΕΤΕ σε Αλφα, για ποσο μερικων εκατονταδων χιλιαδων ευρω. Με μια απλη εγκριση του διευθυντη. Δεν υπαρχει θεμα με τις μεταφορες στο εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.