Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Για τους συναδέλφους μετά το 1993, που τους ήρθε ειδοποιητήριο με τις κανονικές εισφορές και όχι της χαμηλότερης κατηγορίας, έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω.

 

Για τους μετά το 1993, αναρτήθηκαν ειδοποιητήρια χωρίς αυξήσεις (επαναφορά στην 1η ασφαλιστική κατηγορία) μόνο για όσους είχαν κάνει αντίστοιχη αίτηση, μέχρι τα τέλη Σεπτέμβρη. Οι υπόλοιποι, οι οποίοι λόγω οφειλών δε μπορούσαν να ενταχθούν στη ρύθμιση αυτή, θα έχουν ειδοποιητήρια με πλήρεις τις αυξήσεις του 3896/11. Δηλαδή αυτοί που αντιμετωπίζουν τα μεγαλύτερα προβλήματα, τιμωρούνται και επιβαρύνονται με υψηλότερες εισφορές. Και όχι μόνο αυτό αλλά απειλούνται άμεσα με τον κίνδυνο κατασχέσεων κινητής και ακίνητης περιουσίας από το ΚΕΑΟ.

 

Πηγή:http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.gr/2015/12/2015_11.html?spref=fb

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνωμη που το βάζω σε αυτό το thread αλλα θέλω την βοηθεια σας σχετικά με ένα θεμα που αφορά τις εισφορές.

 

Τον Απρίλιο είχα κάνει κανονικά την ρυθμιση. Επίσης επέλεξα χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία (απο 3 --> 1). Ετσι μου ηρθε 1580 το Σεπτεμβρη. Το πληρωσα κανονικα.
Ενδιάμεσα είχα επιστροφή απο την εφορία. Ενημερωθηκα λοιπον, όταν εγινε ενας συμψηφισμός από την εφοριακό, ότι υπάρχει ένα ποσό 450 Ε από ΤΣΜΕΔΕ. Χωρίς αιτιολογηση. Δεν έδωσα τότε σημασία και μετά το ξέχασα.

 

Οι δόσεις τραβιούνται κανονικά.

 

Σημερα, πριν λιγη ώρα, παρατήρησα μια δεσμευση 450 Ε!!! Δυστυχως δεν προλαβαίνω να παω να το ελεγξω τωρα ουτε σε εφορία ουτε σε ΤΣΜΕΔΕ. Σημειώνω ότι δεν χρωσταω κάτι αρυθμιστο αυτή την στιγμή.

Παρατηρήσατε κάτι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά το καλοκαίρι υπήρχαν αντίστοιχες περιπ΄τωσεις με τα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ που ακομα είναι στο ΣΤΕ η απόφαση

 

 

προσωπικά πιστευω ότι ούτε αναδρομικά θα γλυτώσουμε

ούτε η κατηγορία θα επιζήσει

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να εμφανιστεί στο statement της τραπεζας. Δηλαδη με λιγα λογια, κάνουμε μαλ.... (σορρυ), εμφανίζουμε ενα χρεος σε εναν ανθρωπο, του τα τραβάμε, και αν δεν το καταλαβε παμε Βραζιλια!

Ενταξει εχω βαρεσει κοκκινο στην πιεση μοΥ!!!

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

Από τη ΔΟΥ έγινε η δέσμευση, όχι από το ΤΣΜΕΔΕ. Η πάγια εντολή δεν έχει σχέση. Πρόκειται για παλιά οφειλή προ ρύθμισης, που για κάποιο λόγο κατέληξε στη ΔΟΥ να την εισπράξει. Πρέπει να το ψάξεις.

Αν θες απαντάς σε αυτό το τελευταίο. Ο λογαριασμός είχε πάνω από 1500 ευρώ; Γιατί τόσο νομίζω ότι είναι το ακατάσχετο όριο, εκτός κι αν κατέβηκε κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα είναι ότι πριν το Σεπτεμβρη δεν υπηρχε χρεος, εμφανιστηκε ξαφνικα Σεπτεμβρη, και την ρυθμιση την εκανα Απριλη. Αρα? Δεν ξερω τι γινεται.

Οχι δεν μπορω να τον κανω ακατασχετο αυτόν, εχω αλλον, οποτε... (και εχει παει το ακατασχετο 1250)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.