Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για άνεργους μίλησε ο stat, απαντώντας στον desptsouk.

Γιατί για αυτό που ρωτάω εγώ υπάρχει καθαρή απάντηση; Έχει διευκρινιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα μέσω ebanking πειραιώς. Επιπλέον κόστος 0,50€ και εμένα μου έδειξε την πληρωμή την αμέσως επόμενη ημέρα.

Που σου εδειξε την πληρωμη?

Στo e-banking της τραπεζας ή στο site του ΕΦΚΑ ?

Αν σου εδειξε την πληρωμη στο site γου ΕΦΚΑ, τι ακριβως σου εδειξε και που ?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαναρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί.

Πριν μήνες πλήρωσα το Β2016 που το τύπωσα από το tsmede.gr. Ακόμα δεν υπήρχε το site του ΕΦΚΑ οπότε θεωρώ ότι καλά έκανα και πλήρωσα.

 

Προχτές πλήρωσα το ΕΦΚΑ (τελικά δεν έπρεπε να βιαστώ...τέλοσπάντων).

 

Στο tsmede.gr υπάρχει το Β2011 ως αναδρομικά. Αυτά πρέπει να τα πληρώσω με το ειδοποιητήριο του ΤΣΜΕΔΕ? Δεν θα βγουν στον ΕΦΚΑ?

Άλλα θα πληρώνω από το ΤΣΜΕΔΕ και άλλα από το ΕΦΚΑ? Πώς θα πληρωθούν αυτά τα ανδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ από Β2011 έως Α2015? Ανά εξάμηνο? Δηλαδή θα πρέπει για άλλα 4 χρόνια να μπαίνω και στο ΤΣΜΕΔΕ για ειδοποιητήριο? 

 

Τι μπέρδεμα είναι αυτό ρε παιδιά?

Το Β2011 ως αναδρομικά που λες, στου βγαίνει στο tsmede.gr εκεί που λεει στα δεξια της σελίδας <<Νεα υπηρεσία: ειδοποίηση πληρωμής εισφορών ασφάλισης εξαμήνου>> . Γιατι εγώ μπαίνω εκει βάζω τα στοιχεία που ζητάει και γραφει <<δεν εχει εκδοθει ειδοποιητήριο για το Α' 2017>>. Ειχα πληρωσει για ενα ετος αναδρομικα παλια επειδη ειχα καθυστερησει αρκετα την πληρωμη ενος έτους. Ισως για αυτό δεν βγάζει τίποτα ακόμα.

Ερώτηση γενική: Αν δεν πληρωθούν αναδρομικά σε πετούν απο διακανονισμό παλαιών οφειλών με δόσεις που εχω σε εξέλιξη??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ειδοποιητήριό μου γράφει 340 €

 

Ο εργοδότης μου δέχεται να πληρώσει το ποσοστό του.

 

Τι πληρώνω? Υπολογίζω μόνος μου την συμμετοχή μου?

Link to comment
Share on other sites

Georgaleos #2923

Και εγώ πλήρωσα με e-banking μεσω εφαρμογής της Πειραιώς μέσα στην εβδομάδα αλλά δεν έχει ενημερωθεί ακόμα το σύστημα.

Επιπλέον ήρθε νέο ειδοποιητήριο αυξημένο περι τα 50€(αύξηση 10% στη σύνταξη και μείωση στις μειώσεις αν θυμάμαι καλά).

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι την Τρίτη με βλέπω να πηγαίνω από το τοπικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Που σου εδειξε την πληρωμη?

Στo e-banking της τραπεζας ή στο site του ΕΦΚΑ ?

Αν σου εδειξε την πληρωμη στο site γου ΕΦΚΑ, τι ακριβως σου εδειξε και που ?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Στο ebanking της πειραιώς ως ΧΡΕΩΣΗ ΕΦΚΑ. Μέσα στο site του ΕΦΚΑ δε βλέπω καμμία αλλαγή. Και είναι του ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ. Δεν έχει εμφανιστεί ακόμα δεύτερο όπως λέει ο φίλος σε εμένα.

Edited by doxaios
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσω αύριο με ebanking εθνικής... Πολύ πριν λήξει συγκεκριμένα 8 μέρες. Θα έχω και το αποδεικτικό πληρωμής, αν δεν ενημερωθεί το σύστημα εγκαίρως θα τους κάνω μήνυση

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για αυτό που ρωτάω εγώ υπάρχει καθαρή απάντηση; Έχει διευκρινιστεί;

Για τέως ΕΕ και νυν μισθωτούς μηχανικούς του τέως ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ, δες αν θες σε αυτό το μήνυμα του georgegaleos. Για τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους (προσωρινά του 2015 μέχρι να γίνει η εκκαθάριση του 2016) από "Μισθωτή Υπηρεσία", θα καταβληθούν εισφορές με βάση το άρθρο 38 "Εισφορές Μισθωτών και εργοδοτών", του ν.4387/16.

Δηλαδή με 45,06% (μοιρασμένο 20% σε εργαζ. & 25,06% εργοδ.).
Δεν θα πληρώσεις και εισφορές για το ότι ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας. Πλέον θα πληρώνεις (με βάση τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους) για μισθωτός.
Αυτό καταλαβαίνω.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.