Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Σας έχω και άλλο νέο.

Σε ερώτησή μου στο mail των εισφορών για το πότε ξεκινάνε να μετρούν οι προσαυξήσεις για ανεξόφλητο το Α 2014 η απάντηση ήταν από 1-5-2014. Άρα δεν αναγνωρίζουν ούτε την απόφαση της ΔΕ για παράταση πληρωμών μέχρι την 31-8-2014.

Τα σχόλια δικά σας. 

 

Όσο για το ειδοποιητήριο, τουλάχιστον στη κεντρική σελίδα του τσμεδε δείχνει να μην υπάρχει η εφαρμογή .Στο σύνδεσμο που δώσατε πράγματι δουλεύει και έχει αφήσει τα ίδια ποσά με το Α 2014 (εμένα γράφει υπάρχουν εκκρεμότητες).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έκλεισες 10ετία και αν είσαι πάνω από 35, τότε πλέον έχεις και ειδική προσαύξηση (αν δεν την είχες ήδη επιλέξει).

 

Διορθώνω το #637:

Ο νόμος λέει:

 και η υποχρεωτική μετάταξή τους στην αμέσως επόμενη ασφαλιστική κατηγορία,
ανά τριετία, και πάντα την 1 η  του επομένου έτους στο οποίο συμπληρώθηκε η τριετία.

Συνεπώς τριετία ασφάλισης θα αλλάξουμε την 01.01.2015.

Οι αυξήσεις που πιθανώς έχετε κάποιοι στα ειδοποιητήρια σας, είναι μάλλον από την "εισαγωγή" της ειδικής προσαύξησης.

ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους γνωστους μου εχω αναφερει τι γινεται με τις ασφαλιστικες εισφορες των μηχανικων κανενας δεν με πιστευει .Ειναι τοσο εξωφρενικο αυτο που συμβανει που δεν μπορει να το πιστεψει κανενας............................................................................................................

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι στη σελίδα 

http://www.tsmede.gr:65401/

έχει τα ειδοποιητήρια του Β'2014 και προσαυξημένα (2.538,66 σε 'μένα) με λήξη πληρωμής 31-10-2014 και με το σχόλιο ότι μετά τη λήξη μπαίνουν πρόσθετα τέλη.

 

Τώρα από την κεντρική σελίδα το κατέβασαν μάλλον για να αποφύγουν τα γαμοσταυρίδια ... και την μουρμούρα γενικότερα... θα τα βγάλουν καμμιά βδομάδα πριν τη λήξη....

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους γνωστους μου εχω αναφερει τι γινεται με τις ασφαλιστικες εισφορες των μηχανικων κανενας δεν με πιστευει .Ειναι τοσο εξωφρενικο αυτο που συμβανει που δεν μπορει να το πιστεψει κανενας............................................................................................................

Συμφωνώ. Όσοι δεν είναι μηχανικοί δεν το γνωρίζουν (εύλογα) αλλά και δεν μπορούν να πιστέψουν ότι πρέπει να παύσεις να είσαι μηχανικός για να απαλλαγείς από το ΤΣΜΕΔΕ.

Όσο για τη μη ανάρτηση του ηλεκτρονικού ειδοποιητηρίου επισήμως στη σελίδα του τσμεδε ίσως να αναμένεται πρώτα η απόφαση του ΣτΕ. Ενδεχομένως να έχουν πληροφόρηση εκ των έσω, που εμείς δεν την έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Όσοι δεν είναι μηχανικοί δεν το γνωρίζουν (εύλογα) αλλά και δεν μπορούν να πιστέψουν ότι πρέπει να παύσεις να είσαι μηχανικός για να απαλλαγείς από το ΤΣΜΕΔΕ.

Όσο για τη μη ανάρτηση του ηλεκτρονικού ειδοποιητηρίου επισήμως στη σελίδα του τσμεδε ίσως να αναμένεται πρώτα η απόφαση του ΣτΕ. Ενδεχομένως να έχουν πληροφόρηση εκ των έσω, που εμείς δεν την έχουμε.

 Προφανως παυλο θελουν ενα 20% να φυγει εξω και αλλο ενα 20-30 % να αλλαξει επαγγελμα για να ειναι μετα ελκυστικες οι πολυτεχνικες σχολες των ιδιωτικων πανεπιστημιων.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχαν επενδύσεις στην κατασκευή εντός χώρας, άρα θα είχε λόγο ύπαρξης ο μηχανικός,  θα έλεγα ότι θέλουν να σπρώξουν το μηχανικό ελεύθερο επαγγελματία προς την κατεύθυνση της μισθωτής εργασίας, όπου τότε θα ψήφιζαν ένα νόμο για πολύ λιγότερες εισφορές της εργοδοσίας (δωράκι στις εταιρίες). 

Προς το παρόν δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο στην υφεσιακή οικονομία μας. 

Άρα αν το σχέδιο είναι να βγάλει το 20% προς αλλαγή επαγγέλματος, μιλάμε για σχεδόν 30.000 από μας να αλλάξουν επάγγελμα και δεν συνυπολογίσαμε και τους συναδέλφους τεχνολόγους. 

Βάζοντας όλα τα κριτήρια, τι δουλειά μπορεί να βρει ένας μηχανικός σήμερα σε άλλο αντικείμενο μιας μέσης ηλικίας 35-45 ετών? Ακόμη και υπάλληλος σε μάρκετ (400 ευρώ το μήνα) θέλει τρελό βύσμα πλέον (ναι και στις ιδιωτικές εταιρίες πέφτει βύσμα).

Όσο για το εξωτερικό, χωράει μεγάλη συζήτηση. Να βγει έλληνας μηχανικός με βιογραφικό που θα αναφέρει τι? Ότι έχει κάνει οικοδομικές άδεις και ρυθμίσεις αυθαιρέτων? Μάλλον οι εκπρόσωποι των εταιριών θα έχουν άγνωστες λέξεις.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι δουλεύουν χωρίς κανένα σχεδιασμό. Όχι μόνο στο τσμεδε, αλλά γενικότερα. Το βλέπεις άλλωστε και από τις αποφάσεις του ΥΠ.ΟΙΚ. που είναι πρόχειρες, βιαστικές και λανθασμένες.

Μάλλον και στη περίπτωση του ΤΣΜΕΔΕ ισχύει "οτι πάρει η νύφη στη καβάλα". Ότι αρπάξουν πριν την κατάρρευση. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 Ίδιες εισφορές με το Α 2014 βγάζει...και λήξη μέχρι 31/10/2014...

 

Αλήθεια με την απόφαση του ΣΤΕ, δεν ασχολείται κανείς? Έχουμε κάποιο νέο? Γιατί τόση ησυχία, από όλες τις πλευρές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.