Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΡΟΛΟΙ


MIXALIS30

Recommended Posts

καλησπέρα και συγχαρητήρια για την σελίδα σας. θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που έχει δημιουργηθεί στην πολυκατοικία που μένω.

καταρχάς να πώ ότι είναι μία εξαόροφη  πολυκατοικια που αποτελείται απο 9 διαμερίσματα. τα 7 εκ των οποίων έχουν ήδη πουληθεί και είμαι και εγώ ένας απο τους αγοραστές. εγώ το αγόρασα το δεκέμβρη του 2009. και οι υπόλοιποι κάπου εκεί περίπου. έχουμε εδώ και 5 χρόνια κοντά ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα δεν μας βάζει ο κατασκευαστής το κοινόχρηστο ρολόι. μέσα στα 9 διαμερίσματα τα δύο είναι απούλητα και εδώ και 5 χρόνια τα κοινόχρηστά του τα επωμιζόμαστε εμείς γιατί δεν δέχεται να πληρώσει . βέβαια αυτό είναι το λιγότερο με τα υπόλοιπα που συμβαίνουν. σε κάποια συνέλευση που κάναμε είπαμε αν το κόστος είναι εφικτό να το βάλουμε μόνοι μας το ρολόι. και εδώ ξεκινάει ο γολγοθάς. πηγαίνοντας να βγάλουμε ταπ στο δήμο βρισκόμαστε αντιμέτωποι με 5000 ευρώ πρόστιμα λόγω του ότι δεν έχει πληρώσει ούτε αυτά. τον πιέσαμε να τα πληρώσει με αποτέλεσμα να αντιδρά και να μας λέει δεν δίνω δεκάρα ουτε για σας ούτε για τα ρολόγια. ας προσέχατε όταν τα αγοράζατε ήταν η απάντησή του. κατά πάσα πιθανότητα ο κύριος όταν ανέβασε την οικοδομή δεν πρέπει να πήρε ποτέ εργοταξιακό ρεύμα γιατί ακριβώς δίπλα είναι το σπίτι του και το λέω αυτό γιατί τοσον καιρό αυτός μας ηλεκτροδοτούσε το κοινόχρηστο μέχρι που του το έκοψαν εδώ και ένα χρόνο. θα ήθελα λοιπόν απο εσάς που γνωρίζετε επειδή εγώ και η συζυγός μου δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουμε ούτε ένα ευρώ για κοινόχρηστο ρολόι και θέλουμε να κινηθούμε νομικά μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πρόστιμο αν δεν έχει πάρει εργοταξιακό για να ξέρουμε και εμείς που να πατήσουμε για να διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν.και αν ξέρετε επειδή τόσο χρόνια δεν έχει κοινόχρηστο αν έχει πρόστιμα και απο τη δεή . ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υποχρέωση για εργοταξιακο.

Τα υπόλοιπα είναι νομικά θέματα.

 

Υγ είναι στη σωστη ενότητα;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παραλάβει κοινόχρηστα χωρίς αυτα να έχουν ρευματοδοτηθει με δικό τους μετρητή??!

Μήπως έχει δίκιο ο κατασκευαστής που σας είπε ας προσεχατε?...

Σχετικά με τις παροχές τι είχατε συμφωνήσει?

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησετε με τον δικηγορο σας

και σεις και οι υπολοιποι, επίσης

 

αυτα που επρεπε να ειχε βαλει ο κατασκευαστης,  δεν στηριζονται  στο τι εσεις θεωρουσατε ή νομιζατε οτι επρεπε να είχε βαλει,

 

αλλά στην συγγραφη υποχρεωσεων  ή/και  σε οποιες αλλες μεταξυ σας συμφωνιες ειχατε κανει με τον κατασκευαστη.

 

[και ειναι αξιοπεριεργο...να περιμενετε 5 χρονια ...για να ανακαλυψετε οτι "δεν εχει ρολοι"....]

 

Παντως, τα κοινοχρηστα συνδεονται με την ΔΕΗ με αιτηση ενος απο τους ιδιοκτητες...και ο λογαριασμοςεκδιδεται σαν

"κοινοχρηστα της οικοδομης...επι της οδου...αριθ..."

 

το θεμα ειναι καθαρα  "νομικης φυσης"

 

καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.