Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενασχόληση με την ΥΔΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή σκέφτομαι να ασχοληθώ με το σπορ αλλά έχω ενδιασμούς θα ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολείστε ήδη, Αξιζει να δώσω κανα χιλιάρικο για το μηχάνημα και να ασχοληθώ ή οχι?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πελάτες πως βρίσκετε? (συνεργασίες με μεσιτικά γραφεία, διαφήμιση (ιντερνετ κτλ) ή άλλοι τρόποι?).

Τέλος μπορώ να κάνω τις μετρήσεις μόνος μου ή χρειάζεται να έχω και βοηθό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το αν αξιζει ή οχι αυτο εσυ το γνωριζεις.

Αλλα απο αυτα που λες εγω θα σε συμβουλευα να νοικιαζεις ενα για αρχη.

Πελατες οπως και στις υπολοιπες δουλειες. 

Κανονικα μπορει ενα ατομο να κανει τις μετρησεις.

Κανε πρωτα καμια δοκιμη να μαθεις κιολας πως γινεται η διαδικασια και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΕ σαν σπορ εχει ξευτιλιστει απο καιρου στους ιδιωτες 30-70 ευρω και δεν αξιζει (αποψη μου) να ασχοληθεις αποκλειστικα. Το οργανο χρειαζεται παντως γεια τις δικες σου δουλειες - μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν οι συναδελφοι, παραπανω αν ασχοληθεις γενικα με ισχυρα ρευματα, ειναι αναγκαιο να το εχεις.

Αν θα το κανεις αποσβεση απο ηλεκτρολογικα σχεδια, στο χερι και στις γνωριμιες σου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

 Αξιζει να δώσω κανα χιλιάρικο για το μηχάνημα και να ασχοληθώ ή οχι?

 

ένα εργαλείο όπως είναι αυτό το όργανο θεωρήσετο σαν επένδυση ,  είμαι της άποψης ότι ο καλός τεχνικός πρέπει εκτός από γνώσεις να διαθέτει κ όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ emo35.gif

 

 

 

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πελάτες πως βρίσκετε? (συνεργασίες με μεσιτικά γραφεία, διαφήμιση (ιντερνετ κτλ) ή άλλοι τρόποι?).

 

Από το είδη υπάρχων πελατολόγιο σου emo71.gif

 

 

 

Τέλος μπορώ να κάνω τις μετρήσεις μόνος μου ή χρειάζεται να έχω και βοηθό?

 

 

Ναι , εκτός κ αν μιλάμε για ΗΕ θηρίο emo11.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέξεις. Δεν αξίζει.

 

Υ.Γ. έχω το μηχάνημα αλλά στην Αθήνα δεν πληρώνει κανείς πάνω από 60 euro για την υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Βλέπω οι απόψεις διίστανται. ΓΙα 60Ε νομίζω δεν αξίζει. Εξαρτάται βέβαια και πόσες δουλείες το χρόνο είναι. Αν ειναι καμια 2 τον μήνα δεν λεει με τίποτα. Πριν 1+ χρόνο που χρειάστηκα εγώ κάποιον να κάνει την δήλωση με τις μετρήσεις, είχα πληρώσει 150Ε (με το φπα μέσα και με κανονικές μετρήσεις) εδώ Θεσ/κη. Φαντάζομαι τώρα θα έχουν πέσει οι τιμές και εδώ. Οσους είχα ρωτήσει τέτοιες τιμές έπαιζαν. Δεν το σκέφτομαι σαν αποκλειστική εργασία, αλλα να δίνει ένα επιπλέον χαρτζιλίκι που είναι απαραίτητο.

Η δική μου εργασία προς το παρόν δεν περιλαμβάνει ηλεκτρολογικά. Οπότε αν αποφασίσω να ασχοληθώ και να αγοράσω το μηχανάκι θα είναι καθαρά για ΥΔΕ.

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

60 Eυρώ τα δίνουν μόνο τα φιλαράκια έξω απο το γνωστό μέρος.Αθήνα οι τιμές που συνήθως παίζουν είναι απο 100 εως 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχια πιστευω οι τιμες κρατιουνται καλυτερα.... η τελευταια υδε που εκανα, για ενα μαγαζι υγειονομικου ενδιαφεροντος 70 τ.μ. 200 ευρω καθαρα τσεπη +26%+φπα

Στις μεγαλες πολεις το πραγμα εχει ξεφυγει εντελως

Link to comment
Share on other sites

στην επαρχία, τα πράγματα είναι ποιο εύκολα αφού  πάνω, κάτω ,γνωριζόμαστε όλοι, κ οι συμφωνείς μεταξύ επαγγελματιών κρατιούνται εύκολα , στην Αθήνα τα πράγματα είναι ποιο θολά, εγώ για παράδειγμα έκανα χθες μια συμφωνία με πελάτη για αλλαγή ονόματος με  250+φπα  

 

Το πρόβλημα είναι στις νέες δουλειές που από τη μία είναι λίγες κ από την άλλη σου μπαίνουν σφήνα οι νέοι επαγγελματίες

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.