Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενασχόληση με την ΥΔΕ


Recommended Posts

, εγώ για παράδειγμα έκανα χθες μια συμφωνία με πελάτη για αλλαγή ονόματος με  250+φπα  

:shock:  Μπράβο αυτά είναι ....

Εγω παιδιά εκεί που είχα κανα 6 μήνο να κάνω ΥΔΕ ξαφνικά το προηγούμενο μήνα μου έτυχαν 9 ΥΔΕ μέσα σε 20 ημέρες :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αφού αρχίσαμε να λέμε τιμές.....μέχρι 100 τετραγωνικά ζητάω 100 ευρώ + ΦΠΑ από εκεί και πάνω όσα τετραγωνικά τόσα και τα ευρώ +ΦΠΑ.........τις δουλειές τις ΧΑΝΩ σε ποσοστο 99%. Όσα έχω κάνει είναι γνωστών (παλιοί πελάτες φίλοι φίλων κτλ).

 

Τις τιμές που δίνω τις θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χαμηλές.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως χαμηλες, αν υπολογισεις οτι θα φας ολοκληρη τη μερα ανα υποθεση/δουλεια 100 τ.μ πχ....

Η αθηνα ειναι εντελως ζουγκλα, γεματη ταλιμπαν που βαρανε σφραγιδα για 40 ευρω... υπομονη οσοι ειστε κατω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν δεν βγουν εκτός οι υπογραφάκηδες τότε & η Νέα ΥΔΕ θα γίνει παλία ΥΔΕ, βασικά έχω πολλά παραδείγματα τα πιο πρόσφατα σε δουλειά που έχασα γιατί ήθελε παντού γειώσεις και ο πίνακας ήταν εξαιρετικά άθλιος, οταν πήγα μετά από 2 εβδομάδες στην συγκεκριμένη πελάτισσα για το κλιματιστικό της, το μόνο που άλλαζε στον πίνακα από την προηγούμενη επίσκεψη μου, ηταν το γνωστό ταμπελάκι της ένωσης ηλεκτρολόγων με ένα ονοματάκι....., το ίδιο συνέβη και σε άλλη πελάτισσα οπου νοίκιασε νεο σπίτι (Προχθές) και μας φώναξε να της συνδέσουμε την κουζίνα, αυτή την φορά δεν υπήρχε καν ταμπελάκι και γειώσεις (πλήν ρευματοδοτών ) κουζίνας, αλλά υπήρχε ένα πολύ όμορφο Κινεζάκι Rcd  :shock:  Σταματάω εδώ γιατί έχω πολλά και ονοματεπώνυμα να σας δώσω και τρίζουν πολλές καρέκλες..... :!:  :!:  :!:  :!:

Ένα έχω να τους πώ γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος....

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά ξέρει κανείς τι όργανο αγοράζουμε για το 95% των μετρήσεων που απαιτούνται στη νέα ΥΔΕ?

Σκέφτομαι ότι μπορεί να συμφέρει περισσότερο η όλη "φάση" σε σχέση με τα ΠΕΑ που ασχολήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πόσο συμφέρει δεν το ξέρω. Αν είχες ψάξει κάποιες συζητήσεις εδώ από αναζήτηση, κάποιοι έλεγαν οτι ένα τέτοιο μηχάνημα κοστίζει από 700 εώς 1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά ξέρει κανείς τι όργανο αγοράζουμε για το 95% των μετρήσεων που απαιτούνται στη νέα ΥΔΕ?

Σκέφτομαι ότι μπορεί να συμφέρει περισσότερο η όλη "φάση" σε σχέση με τα ΠΕΑ που ασχολήθηκα.

Αγαπητέ φίλε με την Νέα ΥΔΕ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως στα Π.Ε.Α, εδώ ακτός από τις γνώσεις που απαιτούνται για την σύνταξη της και φυσικά την γνώση των κανονισμών πρέπει να έχεις και πολλές γνώσεις ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη για να μπορείς να κάνεις τις αλλαγές που απαιτούνται σε κάθε εγκατάσταση αν δεν θέλεις να πας φυλακή, αν και προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό με τα υπάρχοντα δεδομένα, θα σου έλεγα αν θέλεις να είσαι σωστός επαγγελματίας και να κρατάς το επίπεδό σου στο επίπεδο που αρμόζει σε κάθε μηχανικό, από Αλμπάνηδες έχει γιομίσει η αγορά, όπου με 50 ευρώ, σου το στέλνουν κιόλας με κούριερ. Στην περίπτωση δε που θα θελήσεις να προσλάβεις ηλεκτρολόγο να σου κάνει τις αλλαγές πρώτον θα πρέπει να του έχεις τρελή εμπιστοσύνη, σου θυμίζω εσύ υπογράφεις και στην στραβή εσύ χάνεις την άδειά σου και δεύτερον αυτό αυτόματα λόγω αύξησης του κόστους των εργασιών θα βγεις αυτόματα εκτός αγοράς,  ή θα περιμένεις από την θεά τύχη να σου φέρει δουλειά. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και την ζω σε καθημερινή βάση καιρό τώρα. Να πετύχω σπίτι χωρίς να χρειαστούν αλλαγές είναι λιγότερο από 10 %. Τελειώνοντας θα σου φέρω ένα πρόσφατο παράδειγμα (εχθές) μόνο για να περάσω το rcd σε τριφασικό πίνακα με θερμοσυσωρευτές ευτυχώς σε μερικά δωμάτια τους είχαν βγάλει και ξήλωσα αρκετά πράγματα για να χωρέσει το rcd,  η απόσταση από την μία ράγα din στην άλλη ήταν λιγότερο από εκατοστό, μου έφαγε 2,5 ώρες ο πίνακας για να τον στίσω ξανά και εννοείτε ο πελάτης ότι είχαμε συμφωνήσει, μα μου, όχι μου λέει ότι έχουμε πεί, ας έφευγες φίλε μου...και λέω από μέσα μου (@μώ την φτώχεια μου μέσα...)

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω οι υπεύθυνοι δεν τα βλέπουν αυτά????? Εθελοτυφλούν???? Ο Σαρρής και οι λοιποί που είναι, έβγαλαν ένα νόμο και μετά τι? Προσωπικά ντρέπομαι για το όλο σύστημα και αν μπορούσα θα έβγαινα εκτός τελείως....

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό από το site μας: 

http://www.electrologos.net/

 

Στα 60 ευρώ.......

 

Αυτά τα ποσά βλέπουν οι πελάτες μου και όταν ακούνε την δική μου με κράζουν και όσο και να τους εξηγώ αρκετοί είναι αυτοί που μου λένε ένα χαρτί θέλω για την ΔΕΗ τι μου τα λες όλα αυτά??? Άντε βγάλε άκρη μετά Νίκο.....

 

Λυπάμαι πολύ!!!!!

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.