Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μακροχρόνια άνεργος (ΟΑΕΔ) και νομιμοποίηση 4178


cult

Recommended Posts

Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση;Ειμαι μακροχρονια ανεργος,με καρτα ΟΑΕΔ και κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τη συζυγο.Μενουμε σε οικια που ειναι στο ονομα της,Εχω 2 οικιες στο ονομα μου η μια στην οποια εχω την ψιλη κυριοτητα(την επικαρπια την εχει ο πατερας μου) και μια δευτερη προ του 83 την οποια και θελω να νομιμοποιησω.Μπορω στη δευτερη αυτη να την θεωρησω ως κυρια κατοικια προκειμενου να επικαλεστω την μακροχρονια ανεργια και να τυχω της επιπλεον εκπτωσης η θεωρειται κυρια αυτη στην οποια και μενω (οχι ομως δικια μου)

Link to comment
Share on other sites

Η κύρια κατοικία φαίνεται από τη δήλωση Ε1 που υποβάλλεται! Αν συμφωνεί αυτή που φαίνεται εκεί με την εν λόγω κατοικία, τότε ναι!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ως κυρια φαινεται αυτη στην οποια και μενω(οχι δικια μου).Η προς τακτοποιηση ειναι προς το παρον αδεια(δεν κατοικει κανεις).Μπορω να κανω αλλαγη κυριας κατοικιας στην εφορια και μετα να την θεωρησω ως κυρια?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ως κυρια φαινεται αυτη στην οποια και μενω(οχι δικια μου).Η προς τακτοποιηση ειναι προς το παρον αδεια(δεν κατοικει κανεις).Μπορω να κανω αλλαγη κυριας κατοικιας στην εφορια και μετα να την θεωρησω ως κυρια?

 

Και να κάνεις τώρα αλλαγή...δεν θα φανεί στην επόμενη δήλωση, του χρόνου δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς τότε να το ρυθμίσεις ως κύρια κατοικία επωφελούμενος και με το μειωτικό συντελεστή του μακροχρόνια άνεργου.

Link to comment
Share on other sites

Και να κάνεις τώρα αλλαγή...δεν θα φανεί στην επόμενη δήλωση, του χρόνου δηλαδή ?

Ελεγα μηπως γινεται διορθωση,οπως και σε καθε σκελος μιας φορολογικης δηλωσης,επαιρνα βεβαιωση η το τυπωνα online και στη συνεχεια το αλλαζα παλι (του χρονου).Ρωτησα παντως και την λογιστρια μου  αλλα επιφυλαχθηκε και ειπε οτι θα μου απαντησει τη δευτερα.Οπως και να χει θα ενημερωσω το φορουμ για το τι ισχυει τελικα αν ομως καποιος εχει καποια γνωμη ευπροσδεκτη......

Edited by cult
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.