Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανεπιστήμια Μηχανολογίας


PiDefiner

Recommended Posts

Καλησπέρα. Κατ' αρχάς να πω πως δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα, γι' αυτό ρωτάω εδώ.

Πάω 2α Λυκείου και μέχρι τώρα (χωρίς να έχω σκεφτεί συγκεκριμένη σχολή) ήξερα πως θα ασχοληθώ με την πληροφορική. Όσο το σκέφτομαι, όμως ενδιαφέρομαι περισσότερο για τους υπολογιστές ως υλικό παρά ως λογισμικό, και γι' αυτό σκέφτηκα να ψάξω και για τις σχολές μηχανολογίας. Επειδή γενικά στον internet επικρατεί χαμός και δεν πολλά από αυτά που έβρισκα δεν τα καταλάβω (δεν έχω ιδέα περί σχολών, πανεπιστημίων κλπ) βρήκα το forum σας και είπα να ρωτήσω.
Αρχικά, μπορείτε να μου πείτε μερικά επαγγέλματα που θα κάνεις κάποιος που θα τελειώσει κάποιο ΤΕΙ Μηχανολογίας;
Επίσης υπάρχει παρόμοιο ΑΕΙ ή Πολυτεχνείο (δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά) και ποιες είναι σχετικές σχολές που μπορεί να με ενδιαφέρουν, σχετικά με αυτά που σας είπα;

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με μηχανολογία αυτά που θες....Η μόνη σχολή σχετική στην Ελλάδα είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών ΕΜΠ ή και αλλού....Αλλιώς υπάρχουν και οι αμοιγώς σχολές πληροφορικής (σε επίπεδο λογισμικού οι περισσότερες), ή κάποιο ΤΕΙ περί τεχολογίας υπολογιστών...

Link to comment
Share on other sites

Η εκπαίδευση έχει τρεις βαθμίδες : πρωτοβάθμια (δημοτικό), δευτεροβάθμια (γυμνάσια και λύκεια) και τριτοβάθμια (ανώτερη και ανώτατη εκπαίδευση).
 
ΑΕΙ είναι τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Το πολυτεχνείο είναι ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα.
Μέχρι το 2000 τα ΤΕΙ θεωρούνταν ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα, όμως από το 2000 και μετά θεωρούνται και αυτά ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα όπως τα ΑΕΙ.
Έτσι ένας απόφοιτος ΤΕΙ μηχανολογίας είναι απόφοιτος ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος όπως και ένας απόφοιτος μηχανολογίας πολυτεχνικής σχολής ΑΕΙ.
 
ΟΜΩΣ τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ δυστυχώς δεν έχουν κατοχυρωθεί ακόμη  από την νομοθεσία. Η γνώμη μου είναι ότι και να κατοχυρωθούν θα υπολείπονται λίγο  από τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΑΕΙ. Με τον όρο επαγγελματικά δικαιώματα εννοούμε τις εργασίες που μπορεί νόμιμα (με άδεια άσκησης επαγγέλματος) να κάνει κάποιος.
 
Έτσι προσωπικά θα προτιμούσα να εισαχθώ σε ένα ΑΕΙ αν μπορούσα να περάσω στις εξετάσεις παρά σε ένα ΤΕΙ παρότι τα ΤΕΙ έχουν ουσιαστικότερο περιεχόμενο σπουδών και εργαστήρια και είναι περισσότερο προσανατολισμένα σε πρακτικές εφαρμογές και επίσης προσωπικά τα προγράμματα σπουδών τους μου είναι πολύ περισσότερο ενδιαφέροντα από των ΑΕΙ.
 
Για να πάρεις μια ιδέα προγράμματος σπουδών στα ΤΕΙ ρίξε μια ματιά εδώ:
 
Μπορείς επίσης να ρωτήσεις φίλους που σπουδάζουν ήδη σε τει  ή σε αει γιατί υπάρχουν σχολές με πολύ καλό ή πολύ κακό επίπεδο ανάλογα στις πόλεις που βρίσκονται. Να θυμίσω επίσης ότι εφέτος έκλεισαν κάποια τμήματα τει σε ορισμένες επαρχιακές πόλεις...

Πάντως το κυριότερο μειονέκτημα των ΤΕΙ είναι η απουσία ακόμη κατοχυρωμένων επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αντιστοιχο του τει μηχανολογιας ειναι οι Μηχανολογοι Μηχανικοι.Ενας μηχανολογος γενικοτερα εχει τεραστιο ευρος απασχολησης,ειτε ως ελευθερος επαγγελματιας,ειτε στον ιδιωτικο τομεα,ειτε στοι δημοσιο.Κυριως ομως η απασχοληση του ειναι σε βιομηχανιες.

Αυτο που σε ενδιαφερει,ομοιαζει περισσοτερο με τους ηλεκτρολογους μηχανικους ή το τει ηλεκτρολογιας.

Αν και οτιδηποτε τελειωσεις,με τη σωστη εξειδικευση (μεταπτυχιακο) θα ασχοληθεις με αυτο που σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με μηχανολογία αυτά που θες....Η μόνη σχολή σχετική στην Ελλάδα είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών ΕΜΠ ή και αλλού....Αλλιώς υπάρχουν και οι αμοιγώς σχολές πληροφορικής (σε επίπεδο λογισμικού οι περισσότερες), ή κάποιο ΤΕΙ περί τεχολογίας υπολογιστών...

 

Για να το λες, κάτι θα ξέρεις. Γενικά μου αρέσει πολύ η φυσική και τα μαθηματικά, πέρα από την τεχνολογία που ασχολούμαι κάθε μέρα. Γι' αυτό ρώτησα μερικά επαγγέλματα, για να δω κατά πόσο είναι κοντά σε αυτό που σκέφτομαι.

 

Η εκπαίδευση έχει τρεις βαθμίδες : πρωτοβάθμια (δημοτικό), δευτεροβάθμια (γυμνάσια και λύκεια) και τριτοβάθμια (ανώτερη και ανώτατη εκπαίδευση).
 
ΑΕΙ είναι τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Το πολυτεχνείο είναι ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα.
Μέχρι το 2000 τα ΤΕΙ θεωρούνταν ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα, όμως από το 2000 και μετά θεωρούνται και αυτά ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα όπως τα ΑΕΙ.
Έτσι ένας απόφοιτος ΤΕΙ μηχανολογίας είναι απόφοιτος ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος όπως και ένας απόφοιτος μηχανολογίας πολυτεχνικής σχολής ΑΕΙ.
 
ΟΜΩΣ τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ δυστυχώς δεν έχουν κατοχυρωθεί ακόμη  από την νομοθεσία. Η γνώμη μου είναι ότι και να κατοχυρωθούν θα υπολείπονται λίγο  από τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΑΕΙ. Με τον όρο επαγγελματικά δικαιώματα εννοούμε τις εργασίες που μπορεί νόμιμα (με άδεια άσκησης επαγγέλματος) να κάνει κάποιος.
 
Έτσι προσωπικά θα προτιμούσα να εισαχθώ σε ένα ΑΕΙ αν μπορούσα να περάσω στις εξετάσεις παρά σε ένα ΤΕΙ παρότι τα ΤΕΙ έχουν ουσιαστικότερο περιεχόμενο σπουδών και εργαστήρια και είναι περισσότερο προσανατολισμένα σε πρακτικές εφαρμογές και επίσης προσωπικά τα προγράμματα σπουδών τους μου είναι πολύ περισσότερο ενδιαφέροντα από των ΑΕΙ.
 
Για να πάρεις μια ιδέα προγράμματος σπουδών στα ΤΕΙ ρίξε μια ματιά εδώ:
 
Μπορείς επίσης να ρωτήσεις φίλους που σπουδάζουν ήδη σε τει  ή σε αει γιατί υπάρχουν σχολές με πολύ καλό ή πολύ κακό επίπεδο ανάλογα στις πόλεις που βρίσκονται. Να θυμίσω επίσης ότι εφέτος έκλεισαν κάποια τμήματα τει σε ορισμένες επαρχιακές πόλεις...

Πάντως το κυριότερο μειονέκτημα των ΤΕΙ είναι η απουσία ακόμη κατοχυρωμένων επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Προσωπικά δε με αφορά τόσο τι θα τελειώσω, αρκεί να είναι αυτό που μου αρέσει.

 

Αντιστοιχο του τει μηχανολογιας ειναι οι Μηχανολογοι Μηχανικοι.Ενας μηχανολογος γενικοτερα εχει τεραστιο ευρος απασχολησης,ειτε ως ελευθερος επαγγελματιας,ειτε στον ιδιωτικο τομεα,ειτε στοι δημοσιο.Κυριως ομως η απασχοληση του ειναι σε βιομηχανιες.

Αυτο που σε ενδιαφερει,ομοιαζει περισσοτερο με τους ηλεκτρολογους μηχανικους ή το τει ηλεκτρολογιας.

Αν και οτιδηποτε τελειωσεις,με τη σωστη εξειδικευση (μεταπτυχιακο) θα ασχοληθεις με αυτο που σου αρεσει.

Το έχω κοιτάξει και αυτό που λες. Όμως οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί (αν δεν κάνω λάθος) έχουν πολύ υψηλές βάσεις.

 

Πάντως δεν θα ήθελα να πάω σε μια σχολή Πληροφορικής που θα μάθω γενικά για τους υπολογιστές, ή για προγρμματισμό. Προτιμώ κάτι καθαρά χειρωνακτικό (είτε ηλεκτρολόγος, μηχανικός, τεχνικός υπολογιστών) παρά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολος και μηχανολογος στο πολυτεχνειο δεν θα μαθεις και πολλα χειρωνακτικα πραγματα.Λιγα παραπανω θα μαθεις στα ΤΕΙ καθως εχουν πολλα εργαστηρια, αλλα μεταξυ μας δεν θα εστελνα το παιδι μου σε τει για πολλους λογους.Γιατι δεν ψ;αχνεις να γινεις ηλεκτρονικος ειτε μεσω τει ειτε μεσω καποιου ιεκ?

Link to comment
Share on other sites

Τότε δες και ανάλογες σχολές από ΙΕΚ πολύ πιο κοντά σε αυτό που θες. Από ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν έχει "χειρωνακτικά" εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων. Αλλωστε η φιλοσοφία αυτών των σχολών είναι διαφορετική από αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.