Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενο κόστος και τρόπος, ενοποίησης και αλλαγής χρήσης χώρων.


D.MAN

Recommended Posts

Καλησπέρα, απευθύνομαι σε συναδέλφους με μεγαλύτερη εμπειρία για να μου προτέινουν κάποια ταξη μεγέθους (προτεινόμενο κόστος προς τον πελάτη) για το παρακάτω έργο. 

 

1) Ενοποίηση 5 ανεξάρτητων όμμορων ιδιοκτησιών (κατοικίες) 80 τ.μ. έκαστη ενός ιδιοκτήτη σε 1 ιδιοκτησία 400τ.μ. του ιδίου.

 

2) Αλλαγή χρησης των παραπάνω 400τ.μ. απο κατοικία σε ενιαίο χώρο γραφέιων ενός οροφου (ναυτιλιακή εταιρεία).

 

 

Διευκρινήσεις:

 

-Η χρήση γής της περιοχής του εργου εναι γενικής κατοικίας και η τιμή ζώνης ειναι 1.800 ευρώ.

 

-Οι καθαιρέσεις τοίχοποιίας ειναι ελάχιστες, δεν απαιτείται νέα μελέτη στατικής επάρκειας και δεν θίγονται κοινόχρηστοι χώροι.

 

-Το κόστος μελετών για αρχιτεκτονικά (αποτύπωση), ενεργητική - παθητική πυρασφάλεια και έλενχο κτιριοδομικού δεν ξεπερνά τις 5.000 ευρώ.

 

-Παρακαλώ προτείνετε μου εάν θα πρεπει να προτείνω τον Ν.4178 για τις παραπάνω εργασίες ή την έκδοση οικ.άδειας μέσω τοπικής υπηρεσίας δόμησης,

ή κάποιο συνδιασμό των παραπάνω.

 

-Παρακαλώ μην μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω το σύστημα αμοιβών μελετών του Τ.Ε.Ε. γιατι θα ήθελα το κόστος να είναι αντιπροσωπευτικό και πιο κοντά

στο εύρος των τιμών που ισχύουν στην αγορά μας . . . για την αποδοχή ενός τέτοιου έργου.

 

 

Ευχαριστώ τους αγαπητούς συνάδελφους για τον χρόνο τους και την ανοχή τους στο νέο μέλος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.