Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Δηλαδή, σε μια περίπτωση που έχω, όπου νόμιμα υφιστάμενη κατοικία έχει μέσα στο οικόπεδο διάσπαρτες αποθήκες -όχι λειτουργικά εξαρτημένες- όλες μικρότερες των 50τμ, θα πάρουν μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

....Γιατι συνάδερφε έχω την αίσθηση οτι δεν το ξέρουν;;;;;Πιστευω οτι δεν τους το χει πει κανένας.Εδω το λέω σε συναδέρφους που δουλευουν εξω ,και επειδη δεν εχουν κανει καμια μεταφορα για να το δουν με τα ματακια τους νομιζουν οτι παραλογιζομαι.....οντως ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑευχαριστω για την απαντηση.αλλα μου μενει η εξης απορια.γιατι πρεπει να πληρωθει η παραπανησια διαφορα κατα τη μεταφορα?αφου η εγκυκλιος 3 νομιζω λεει οτι οταν δεν αλλαζουν τα τμ δεν πληρωνεται η διαφορα...

παρ 174  ερωτ/ντησεων
Σε περίπτωση που δεν απαιτείται παραπάνω πρόστιμο (π.χ. όταν διατηρούνται τα
πολεοδομικά μεγέθη αλλά αλλάζουν οι συντελεστές έτσι ώστε άμα η δήλωση υποβαλλόταν από την
αρχή και δεν μεταφέρονταν από τον 4014, το πρόστιμο θα ήταν μεγαλύτερο από αυτό που
υπολογίσθηκε με τον 4014) τότε το σύστημα ΔΕΝ θα εμφανίσει υπόλοιπο προς πληρωμή. Γενικά
δηλαδή, δεν κρίνει ο μηχανικός άμα πρέπει να πληρωθεί ή όχι το υπόλοιπο πρόστιμο που απαιτείται από
το σύστημα. Από τη στιγμή που εμφανίζεται πρέπει να πληρωθεί
...
 
Ιασων απο προκυπτει αυτο που λες πιο πανω τα 50τμ με μειωτικο κ τα υπολοιπα 9τμ χωρις?
νομιζω οτι πλεον κ τα 59τμ πανε με ΥΔΚΧ....
Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

 

παρ 174  ερωτ/ντησεων
Σε περίπτωση που δεν απαιτείται παραπάνω πρόστιμο (π.χ. όταν διατηρούνται τα
πολεοδομικά μεγέθη αλλά αλλάζουν οι συντελεστές έτσι ώστε άμα η δήλωση υποβαλλόταν από την
αρχή και δεν μεταφέρονταν από τον 4014, το πρόστιμο θα ήταν μεγαλύτερο από αυτό που
υπολογίσθηκε με τον 4014) τότε το σύστημα ΔΕΝ θα εμφανίσει υπόλοιπο προς πληρωμή. Γενικά
δηλαδή, δεν κρίνει ο μηχανικός άμα πρέπει να πληρωθεί ή όχι το υπόλοιπο πρόστιμο που απαιτείται από
το σύστημα. Από τη στιγμή που εμφανίζεται πρέπει να πληρωθεί

 

δηλαδη,τι εννοεις?να μεταφερουμε απο τον 4014 στον 4178 και αγιος ο θεος?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον δεν μεταφερω τετοιες δηλωσεις.....μεχρι να βρω στοχο :smile:

 

γιαυτο κ λεω σε αλλο post οτι θα παρουν παραταση κ οιληξιπροθεσμες....μη μεταφερετε τιποτα

 

μονο ετσι καταλαβαινουν

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον δεν μεταφερω τετοιες δηλωσεις.....μεχρι να βρω στοχο :smile:

το μελλον θα γινει συντομα παρον και θα αναγκαστεις να μεταφερεις :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα του τεε ειναι  ψιλοανεξέλεγκτο!Εκανα μια μεταφορά (γιατι έπρεπε να γινει μεταβιβαση), και ο ανθρωπος ειχε πληρωσει εφαπαξ και ειχε μονο κυρους χωρους!!Τι πιο απλο!!!!!Και οταν παω να κανω οριστικη(δωστε βαση στην οριστικη οχι νωριτερα) μου βγαζει οτι επρεπε να πληρωσει σε 102 δοσεις την εκπτωση του 20% που ειχε γλυτωσει......Η αληθεια ειναι οτι εγω την εφαπαξ πληρωμη δεν την ειχα ξανατσεκαρει.....κι ετρεχα στο τεε να το διορθωσω....Γιατι δεν κλειδωνει το εφαπαξ αφου το λεει κι η εγκυκλιος και να ξεμπερδευουμε αφου δεν αλλαζει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω  εχω ισογεια αποθηκη 59 μ2 με 4014 και εξοφλημενο προστιμο . κατα τη μεταφορα στον  4178 τι θα κανω?


1/ θα δηλωσω τα 50 μ2 με 0.50 και τα 9 μ2 χωρις 0.50? ΝΑΙ


Ιασονα   απο που πρικυπτει οτι το σπας?


νομιζω μεχρι κ 50τμ με μειωτικο  κ οι μεγαλυτερες  ολοκληρες χωρις


Link to comment
Share on other sites

Το συστημα του τεε ειναι  ψιλοανεξέλεγκτο!Εκανα μια μεταφορά (γιατι έπρεπε να γινει μεταβιβαση), και ο ανθρωπος ειχε πληρωσει εφαπαξ και ειχε μονο κυρους χωρους!!Τι πιο απλο!!!!!Και οταν παω να κανω οριστικη(δωστε βαση στην οριστικη οχι νωριτερα) μου βγαζει οτι επρεπε να πληρωσει σε 102 δοσεις την εκπτωση του 20% που ειχε γλυτωσει......Η αληθεια ειναι οτι εγω την εφαπαξ πληρωμη δεν την ειχα ξανατσεκαρει.....κι ετρεχα στο τεε να το διορθωσω....Γιατι δεν κλειδωνει το εφαπαξ αφου το λεει κι η εγκυκλιος και να ξεμπερδευουμε αφου δεν αλλαζει;;;;;

 

Διότι έτσι τους βολεύει.....

 

 

 

εγω  εχω ισογεια αποθηκη 59 μ2 με 4014 και εξοφλημενο προστιμο . κατα τη μεταφορα στον  4178 τι θα κανω?

1/ θα δηλωσω τα 50 μ2 με 0.50 και τα 9 μ2 χωρις 0.50? ΝΑΙ

 

Ιασονα   απο που πρικυπτει οτι το σπας?

νομιζω μεχρι κ 50τμ με μειωτικο  κ οι μεγαλυτερες  ολοκληρες χωρις

 

Διότι έτσι μας βολεύει (και φυσικά δεν απαγορεύεται από πουθενά).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.