Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

+1 από μέρους μου.

και το θέμα των ελεγκτών πρέπει να μπει σε πιο σωστή βάση.

Επιβλέπω νέα οικοδομή με το φόβο μήπως μου προκύψει πρόβλημα από το πουθενά.

Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Οι ελεγκτές θα είμαστε εμείς συνάδελφοι....Μεταξύ μας..Οποιοσδήποτε λοιπόν έχει έστω και λίγο ασχοληθεί ξέρει τι μπάχαλο επικρατεί.Προσωπικά δεν πρόκειται να εκθέσω συνάδελφο για τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου ακόμα και αν είναι τελείως διαφορετικός από αυτόν που θα έκανα εγώ..Αρκεί εννοείται να μην έχει χοντράδες(απόκρυψη εμφανέστατων μέτρων , αποδεικτικά για πρώην πρόστιμα κτλ) . Τώρα αν έβαλε την ΚΚΜ σε όλο το κτίσμα αντί στα 70 τμ κτλ εγώ προσωπικά δεν θα κολλήσω. Ελπίζω αυτό να κάνουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο τρόπος σκέψης έχει μία βάση, αρχικά βάσει νόμων και μετά εγκυκλίων και ανυπόγραφων ε/α, τότε βρίσκεται η άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη λύση με τα σημερινά δεδομένα εκτός από τις στη συνέχεια αναφερόμενες τρεις;

 

Λύση 1η:

Ακολουθείστε πιστά αυτά ακριβώς που αναφέρει ο νόμος και τίποτα περισσότερο!!!!!

 

Λύση 2η:

Ακολουθείστε πιστά αυτά ακριβώς που αναφέρει ο νόμος και από την εγκύκλιο μόνο αυτά που συμβαδίζουν με το νόμο!!!!!

 

Λύση 3η:

Ακολουθείστε πιστά αυτά ακριβώς που αναφέρει ο νόμος και από την εγκύκλιο μόνο αυτά που σας συμφέρουν αναλόγως με την περίπτωση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε!!!!!! Να είσαι βέβαιος γι' αυτό!!! Προβλέπω ότι, κι αυτή θα νομοθετήσει διαφορετικά απ' ότι ο ίδιος ο νόμος, αλλά και η προηγούμενη εγκύκλιος!!!! Μόνο νομοθετική ρύθμιση θα λύσει προβλήματα κι αυτοί δεν έχουν τα ...κότσια!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος θα βγει αφού τελειώσουν οι ημερίδες και μετά από το διάστημα που θα χρειαστούν αν τις ταξινομήσουν και να τις απαντήσουν.... πιστεύεται πως θα είναι πριν τα Χριστούγεννα; 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα οπως τα λες. εκτος και αφησουν πραγματα για την επομενη εγκυκλιο. το θεμα ειναι να μπορεσουμε να προχωρησουμε καποια υποθεση. αλλα εαν το κανουμε χωρις την εγκυκλιο και στηριζομενοι στις προφορικες διατυπωσεις των αρμοδιων νομιζω οτι και παλι θα εκτεθουμε. αρα θα περιμενω μεχρι να φυγει και το 2014 και να μην κανω καμια δηλωση. οχι οτι μου εχουν ερθει πελατες για νεες δηλωσεις. 2 στην αρχη και αυτους θελω να τελειωνω. πραγματικα μηδεν ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

 

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου έχω αγροτικές αποθήκες. Μέσα στον χώρο υπάρχει και το κτίσμα που δείχνει η φωτογραφία (όπου "στεγάζεται" ένα ξηραντήριο). Το κτίσμα αυτό το αντιμετωπίζω ως αποθήκη ή ως κάτι άλλο, π.χ στέγαστρο ή Η/Χ??

 

Ευχαριστώ

post-3742-0-58649900-1385103957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.