Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

παυλο καλημερααα,  το  κουβεντιασα κ το πρωι,γιατι να μη βαλω σαν αποθηκη ενα ισογειο  γκαραζ 42τμ που δεν εχει ΟΑ κ να παρω τον μειωμενο?ποιος μπορει να το  ελεγξει  αν βαζω τα πραγματα μου η το αυτοκινητο μου που σε τελευταια αναλυση τον περισσοτερο καιρο το αφηνω εκτος....η μονη ισως ενδειξη που το καθιστα γκαραζ ειναι η γκαραζοπορτα..

Ισως το σκεφτικο αυτο βοηθησει κ πολλους ιδιοκτητΕς  να πανε με μειωμενο...

Εξαλλου κ το γκαραζ αποθηκη ειναι....αυτοκινητου :smile:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

αναφερόμουν στο αν μπορείς να σπάσεις την αποθήκη σε 2 μέρη ένα με 50 τ.μ για μειωτικό και το υπόλοιπο χωρίς μειωτικό. Αυτό που λες κάνει νόημα για μένα. Οι διαφορές δεν είναι ευδιάκριτες και κανείς δεν απαγορεύει σε μια αποθήκη αντί για ανοιγόμενη πόρτα να βάλει γκαραζόπορτα.

Link to comment
Share on other sites

αναφερόμουν στο αν μπορείς να σπάσεις την αποθήκη σε 2 μέρη ένα με 50 τ.μ για μειωτικό και το υπόλοιπο χωρίς μειωτικό. Αυτό που λες κάνει νόημα για μένα. Οι διαφορές δεν είναι ευδιάκριτες και κανείς δεν απαγορεύει σε μια αποθήκη αντί για ανοιγόμενη πόρτα να βάλει γκαραζόπορτα.

ναι σωστα ηταν διαφορετικο ερωτημα για το γκαραζ..κ ειναι κριμα γιατι το κανω μεταφορα απο 4014 σαν ΒΧ τοτε κ βγαινει διπλο σημερα...

Link to comment
Share on other sites

κάπου στις οδηγίες θυμάμαι να λέει ότι αν τα τετραγωνικά δεν αλλάζουν κατά τη μεταφορά, το πρόστιμο ακόμη και παραπάνω να βγει λόγω διατάξεων του ν. 4178 αυτό δεν αλλάζει?

Δεν έχω χρόνο να το δω τώρα και μπορεί να κάνω και λάθος. Για δες το όμως μήπως και λύνει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω να αναφερετε ΥΚ στις αποθηκες. Δεν πρεπει να μπει και υπερβαση καλυψης?

και κατι ακομα

Αποθηκες (ως βοηθητικοι χωροι κατοικιας)  θεωρουνται οι χωροι με υψος πχ 3 μ?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

κάπου στις οδηγίες θυμάμαι να λέει ότι αν τα τετραγωνικά δεν αλλάζουν κατά τη μεταφορά, το πρόστιμο ακόμη και παραπάνω να βγει λόγω διατάξεων του ν. 4178 αυτό δεν αλλάζει?

Δεν έχω χρόνο να το δω τώρα και μπορεί να κάνω και λάθος. Για δες το όμως μήπως και λύνει το πρόβλημα

αν αλλαξει η κατανομη μεταξυ ΒΧ και ΚΧ,το προστιμο θα ειναι απαιτητο ακομα και αν τα μετρα συνολικα στο αθροισμα μεινουν τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξει η κατανομη μεταξυ ΒΧ και ΚΧ,το προστιμο θα ειναι απαιτητο ακομα και αν τα μετρα συνολικα στο αθροισμα μεινουν τα ιδια

 

 

αναφερόμουν στο αν μπορείς να σπάσεις την αποθήκη σε 2 μέρη ένα με 50 τ.μ για μειωτικό και το υπόλοιπο χωρίς μειωτικό. Αυτό που λες κάνει νόημα για μένα. Οι διαφορές δεν είναι ευδιάκριτες και κανείς δεν απαγορεύει σε μια αποθήκη αντί για ανοιγόμενη πόρτα να βάλει γκαραζόπορτα.

αν απο ΒΧ----------->ΚΧ κατα την μεταφορα αλλαζει,οπως λεει ο pantsel

Σκεφτητε ακομα ασχολουμαστε με τις αποθηκες.........αντ να δω ποτε θα κανουμε δηλωσεις

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

219. Μετά την εγκύκλιο 4 έχω περίπτωση όπου εντός οικισμού υπάρχουν δυο όμορα οικόπεδα

μιας οικογένειας. το ένα ανήκει στη γυναίκα και το άλλο στον άντρα με διαφορετικά συμβόλαια

αλλά στην πράξη ουσιαστικά είναι ένα ενιαίο δηλαδή με μια περίφραξη. Αρχικά στο οικόπεδο του

άντρα έχει ανεγερθεί νόμιμη κατοικία. Μετέπειτα στο οικόπεδο της συζύγου έφτιαξαν κτίριο με

χρήση γκαράζ και αποθήκης, προφανώς ως βοηθητικής χρήσης στην κατοικία.

i. να υπολογίσω με μειωτικό συντελεστή το γκαράζ δικαιολογώντας στην τεχνική έκθεση τι

συμβαίνει με τα όμορα οικόπεδα της οικογένειας;

ii. σχετικά με την αποθήκη<15τ.μ. κατηγορίας 3 μπορώ να εντάξω το τμήμα κτιρίου που έχει

χρήση αποθήκη εάν όντως είμαι μέσα στις προϋποθέσεις αυτής με αυτό τον τρόπο; δηλαδή

δεν υποχρεώνομαι από τον νόμο να έχω αυτοτελές κτίριο αποθήκης <15τ.μ.

i. Νομικά και πολεοδομικά τα οικόπεδα είναι ξεχωριστά από τη στιγμή που οι ιδιοκτήτες είναι

διαφορετικοί (ασχέτως που είναι αντρόγυνο). Ακόμα και ο ίδιος να ήταν ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι

ενιαία η ιδιοκτησία (προ λίγων μηνών ξεκαθάρισε το θέμα από τον Α.Π.). Πέρα από αυτό που

διαφοροποιεί τον αριθμό των δηλώσεων, οι αυθαίρετες κατασκευές που περιγράφετε θα

χρησιμοποιήσουν τον μειωτικό συντελεστή ασχέτως που εντός του οικοπέδου δεν υπάρχει

χώρος Κ.Χ.

ii. Όχι, ο νόμος δεν θέτει ως προϋπόθεση η αποθήκη να είναι αυτοτελές κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.