Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Ποιά είναι η αποψη σας τελικά για αποθήκες - βοηθητικούς χώρους οι οποίοι είναι μικρότεροι των 50τ.μ. αλλά είναι περισσότεροι του ενός (πχ. 3) ?

Παίρνουν όλοι μειωτικό συντελεστή ή μόνο η πρώτη ?

Εχω στείλει το ερώτημα πολλές φορές στη ΔΟΚΚ αλλά απάντηση δεν έχω πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Το τροποποιημένο παράρτημα αναφέρει: "αποθήκες, χωροι στάθμευσης" κλπ σε πληθυντικό αριθμό, επομένως είσαι μέσα, αρκεί το σύνολο να είναι < 50τμ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την βάλεις κατηγορία 3 ή να πας με το άρθρο 9 Α.α. της εγκυκλίου 4 και να την βάλεις με αναλυτικό, εάν φυσικά αθροιστικά δεν υπάρχουν αποθήκες άνω των 15 τ.μ. και με ύψος >2,50μ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την βάλεις κατηγορία 3 ή να πας με το άρθρο 9 Α.α. της εγκυκλίου 4 και να την βάλεις με αναλυτικό, εάν φυσικά αθροιστικά δεν υπάρχουν αποθήκες άνω των 15 τ.μ. και με ύψος >2,50μ.

 

Αναλυτικό όταν υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες με αναλυτικό. 

Η μια λύση είναι κατηγορία 3 και άλλη με ΥΔΚΧ με μειωτικό συντελεστή (συνήθως η δεύτερη λύση βολεύει επειδή το πρόστιμο βγαίνει πολύ μικρότερο)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την βάλεις κατηγορία 3 ή να πας με το άρθρο 9 Α.α. της εγκυκλίου 4 και να την βάλεις με αναλυτικό, εάν φυσικά αθροιστικά δεν υπάρχουν αποθήκες άνω των 15 τ.μ. και με ύψος >2,50μ.

 

......ήθελα να γράψω αν μπορεί να μπεί στην Κατ. 3.........!!!@!, αλλά από το πρωί το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι.

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ με κάλυψες με την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την βάλεις κατηγορία 3 ή να πας με το άρθρο 9 Α.α. της εγκυκλίου 4 και να την βάλεις με αναλυτικό, εάν φυσικά αθροιστικά (αυτό πως προκύπτει ? Εγώ νόμιζα όσες αποθήκες θέλουμε βάζουμε αρκεί η κάθε μία να είναι < 15Μ2) δεν υπάρχουν αποθήκες άνω των 15 τ.μ. και με ύψος >2,50μ.

 

 

Τα πρώτα (επίσης η ίδια ερώτηση. γιατί τα πρώτα 50 ? όσες θέλουμε δεν βάζουμε ?) 50 τ.μ ΒΧ. παίρνουν μειωτικό συντελεστή σε όσα κτίσματα και αν διαμοιράζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.